Zaprzysiężenie prezesa NBP. Klaudia Jachira: Ile lat będziemy sprzątać rozwaloną gospodarkę?

Polska
Zaprzysiężenie prezesa NBP. Klaudia Jachira: Ile lat będziemy sprzątać rozwaloną gospodarkę?
Polsat News
Klaudia Jachira zrzuciła banknoty z galerii sejmowej

- To była moja własna inicjatywa. Słyszałam głosy posłów PiS-u, że to trzeba będzie posprzątać, ale ja się pytam ile my lat będziemy sprzątać rozwaloną przez was gospodarkę, najwyższą w historii inflację i najwyższe zadłużenie państwa - mówiła Klaudia Jachira (KO) po zaprzysiężeniu Adama Glapińskiego w Sejmie. Posłanka na znak protestu rozrzuciła z galerii sejmowej wydrukowane banknoty.

W czasie zaprzysiężenia Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesury w Narodowym Banku Polskim opozycja krzyczała "drożyzna, drożyzna" i prezentowała transparenty "Glapiński musi odejść". 

 

Zdaniem Klaudii Jachiry, która na znak protestu zrzuciła imitację banknotów z galerii, prezes NBP Adam Glapiński poprzez dodrukowanie 144 mld złotych "sprawił, że pieniądz masowo traci na wartości". - Wszyscy to widzimy w codziennych zakupach. Będziemy z tego wychodzić latami - mówiła. 

 

 

- To była moja własna inicjatywa. Słyszałam głosy posłów PiS-u, że to trzeba będzie posprzątać, ale ja się pytam ile my lat będziemy sprzątać rozwaloną przez was gospodarkę, najwyższą w historii inflację i najwyższe zadłużenie państwa. Nie ma zgody na psucie państwa polskiego. Pieniądze wyglądają teraz jak to konfetti - dodała Jachira. 

Klaudia Jachira o Glapińskim: To jest polityczny kandydat 

Posłanka podkreśliła, że szef NBP "drukował pieniądze na wielką skalę w porozumieniu z rządem i ominął Konstytucję". 

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Dane GUS. Wynagrodzenie rosną wolniej niż ceny

 

- Taka osoba nie może zostać zaprzysiężona przed polskim sejmie na drugą kadencję w ciszy i spokoju. Wiemy do czego doprowadzą jego rządy i rządy PiS-ul Przecież to jest polityczny kandydat. Nie ma na to mojej zgody. To był pokazanie, co się dzieje z polską złotówką, gdy jej się nie szanuje, gdy napędza się inflację - mówiła. 

 

WIDEO: Klaudia Jachira po proteście w Sejmie

 

Dodała, że po proteście delegacja klubu Koalicja Obywatelska pytała, czy strażnicy nie naruszyli jej nietykalności. 

Radosław Fogiel: Kto to wszystko posprząta?

Radosław Fogiel (PiS) opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie "banknotów" rozrzuconych w Sejmie. 

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: PO jak Goebbels, chce powtarzać, że inflacja w Niemczech to też wina PiS

 

"Efekt bezdennie głupiego happeningu pani Jachiry. Kto ma to sprzątać? Pracownicy Sejmu, bo jaśnie pani poseł ma taką fanaberię? Może Borys Budka wyznaczy chętnych ze swojego klubu?" - napisał na Twitterze wicerzecznik PiS. 

 

 

Poseł PiS Adam Andruszkiewicz stwierdził, że posłanka Jachira, jak i opozycja zrobili w Sejmie cyrk. "Panie Tusk - przeproś za swoich posłów" - podsumował. 

 

 

Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki opublikował zdjęcia "banknotów", na których widnieje napis "Do zabawy i nauki". "Won z Sejmu" - dodał. 

 

 

 

dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie