USA. Nowy regulamin dla policjantów w Chicago. Nie mogą gonić ludzi tylko dlatego, że uciekają

Świat
USA. Nowy regulamin dla policjantów w Chicago. Nie mogą gonić ludzi tylko dlatego, że uciekają
Pixabay/aitoff
Nowe przepisy mają chronić bezpieczeństwo zarówno społeczności lokalnych jak i funkcjonariuszy.

Według nowego regulaminu policjanci chicagowscy nie będą już mogli prowadzić pieszych pościgów za ludźmi tylko dlatego, że uciekają lub popełnili drobne wykroczenia. Może to bowiem zagrażać im samym, osobom ściganym i postronnym.

"Ludzie mogą unikać kontaktu z funkcjonariuszem z wielu powodów innych niż zaangażowanie w działalność przestępczą" - stwierdza regulamin.

 

ZOBACZ: USA. Taksówkarz wjechał w grupę przechodniów. Trzy osoby w stanie krytycznym


Szef policji w Chicago David Brown zaznaczył, że nowe przepisy mają chronić bezpieczeństwo zarówno społeczności lokalnych jak i funkcjonariuszy.

Nowy policyjny regulamin

"Współpracowaliśmy z naszymi funkcjonariuszami i z naszymi mieszkańcami, aby opracować nowe zasady" – wyjaśnił Brown.

 

Mają one wejść w życie do końca lata. Przewidują np., że funkcjonariusze mogą podjąć pościg, jeśli sądzą, że dana osoba popełnia lub zamierza popełnić przestępstwo, jak pobicie domowników, poważne wykroczenie drogowe w tym jazda po pijanemu lub wyścigi uliczne mogące spowodować obrażenia u innych osób. Będą mieli swobodę działania wobec osób, które według ich ustaleń popełniają lub zamierzają popełnić przestępstwa stanowiące "oczywiste zagrożenie dla jakiejkolwiek osoby".

 

ZOBACZ: USA. Akcja "Guns 4 Ukraine". Pieniądze za strzelbę bez zadawania żadnych pytań


Policjanci nie będą mogli natomiast ścigać pieszych, jeśli podejrzewają ich o drobne wykroczenia, jak naruszenie przepisów parkingowych, prowadzenie pojazdu kiedy ich prawo jazdy jest zawieszone lub picie alkoholu w miejscu publicznym.

Jak podkreśla agencja Associated Press przepisy jasno określają, że skończyły się czasy, kiedy funkcjonariusze podejmowali pościg tylko dlatego, że ktoś próbował uniknąć spotkania z nimi.

 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie