Wyspa Węży zaatakowana. Ukraińcy przeprowadzili kontratak

Świat
Wyspa Węży zaatakowana. Ukraińcy przeprowadzili kontratak
Wikimedia Commons/И.Е.Мазурок
Wyspa Węży na Morzu Czarnym

"Skoncentrowane uderzenie" i wykorzystanie "różnych sił i środków" - ukraińska armia poinformowała o ataku na rosyjskie pozycje na Wyspie Węży. W komunikacie przekazano, że wróg poniósł "znaczne straty".

Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenie na garnizon rosyjski na okupowanej Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy. Zapewniło, że atak spowodował "znaczne straty".

 

W komunikacie dowództwo poinformowało o "skoncentrowanym uderzeniu" przy użyciu "różnych sił i środków". Nie podało szczegółów. Zapewniło jedynie o stratach zadanych oddziałom nazywanym przez Rosjan garnizonem wyspy.

 

"Trwa operacja wojskowa wymagająca niepodawania informacji do czasu jej zakończenia" - głosi oświadczenie na Facebooku.

 

W sieci pojawiły się zdjęcia satelitarne, na których widać miejsca wyspy, w których wybuchły pożary.

 

Zwiększona aktywność ukraińskiej armii w regionie

To kolejny sygnał o ataku ukraińskim w rejonie zajętej przez wojska rosyjskie wyspy, położonej 140 km od Odessy. 17 czerwca marynarka wojenna Ukrainy poinformowała, że zniszczyła rosyjski holownik morski transportujący na wyspę amunicję, uzbrojenie i żołnierzy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pierwsze niemieckie Panzerhaubitze 2000 trafiły na front

 

Wyspę Węży wojska rosyjskie zajęły na początku inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego br. Armia ukraińska informowała na początku czerwca, że Rosjanie rozmieścili na wyspie zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń, by zapewnić osłonę ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

jk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie