Chiny testowały system obrony przeciwrakietowej. "Osiągnął zamierzone cele"

Świat
Chiny testowały system obrony przeciwrakietowej. "Osiągnął zamierzone cele"
Zdjęcie ilustracyjne, fot. flickr/U.S. Missile Defense Agency
Chiny testowały system obrony przeciwrakietowej

Chiny przeprowadziły test lądowego systemu przechwytywania pocisków - podaje agencja Reutera, powołując się na komunikat Chińskiej Republiki Ludowej. Wynika z niego, że "test miał charakter defensywny i nie był wymierzony w żaden kraj". Władze w Pekinie podają, że "zamierzony cel został osiągnięty".

W niedzielę późnym wieczorem ministerstwo poinformowało w krótkim oświadczeniu o przeprowadzeniu testu "technologii przechwytywania pocisków rakietowych średniego zasięgu na ziemi".

 

ZOBACZ: Chiny. Prognozy przewidują spadek liczby ludności. Po raz pierwszy od ponad pół wieku

 

"Test osiągnął zakładane cele" - podało ministerstwo. "Test ten miał charakter defensywny i nie był wymierzony w żaden kraj" - czytamy dalej w komunikacie. Nie podano żadnych innych szczegółów.

Chiny prowadzą badania nad pociskami jądrowymi

W ramach ambitnego programu modernizacji chińskiej armii, nadzorowanego przez prezydenta Xi Jinpinga, Chiny intensyfikują badania nad różnymi rodzajami pocisków - od takich, które mogą niszczyć satelity w przestrzeni kosmicznej, po zaawansowane pociski balistyczne z głowicami jądrowymi.

 

Pekin testował już wcześniej rakiety przechwytujące; ostatnie publiczne ogłoszenie testu miało miejsce w lutym 2021 roku, a wcześniej w 2018 roku. Media państwowe podały, że Chiny przeprowadzają próby systemów antyrakietowych co najmniej od 2010 roku.

 

Chiny, wraz z Rosją, wielokrotnie wyrażały sprzeciw wobec rozmieszczenia przez USA systemu antyrakietowego Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) w Korei Południowej. Władze w Pekinie twierdziły, że silne radary tego typu urządzenia mogą przeniknąć na ich terytorium. Chiny i Rosja przeprowadziły również symulowane ćwiczenia antyrakietowe.

 

ZOBACZ: Chiny oferują obywatelom "duchowe nagrody" i pieniądze za szpiegowanie i donoszenie

 

Państwo Środka zdradza niewiele szczegółów na temat własnych programów rakietowych, poza sporadycznymi krótkimi oświadczeniami ministerstwa obrony lub państwowych mediów.

"Technologia konieczna do obrony i bezpieczeństwa"

W 2016 r. ministerstwo obrony ChRL potwierdziło, że kontynuuje testy systemów antyrakietowych, po tym jak w państwowej telewizji pojawiły się ich zdjęcia.

 

Pekin twierdzi, że taka technologia jest konieczna dla obrony i bezpieczeństwa narodowego.

mst/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie