Akcja CBA we Wrześni. Zatrzymano cztery osoby

Polska
Akcja CBA we Wrześni. Zatrzymano cztery osoby
Zdjęcie ilustracyjne, fot. CBA
Akcja CBA we Wrześni. Cztery osoby z zarzutami

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, w sprawie powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych i państwowych w sprawie odrolnienia gruntów. To trzech wielkopolskich przedsiębiorców i komornik sądowy z Wrześni. Za zarzucane przez prokuraturę przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.

Zespół prasowy Biura poinformował w poniedziałek, że zatrzymania dokonali funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA.

 

W nadzorowanym przez wielkopolski wydział departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej śledztwie zatrzymani przez CBA usłyszeli zarzuty powoływania się na wpływy i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu spraw za łapówkę.

Przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków

Komornikowi sądowemu prokurator zarzucił przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

 

ZOBACZ: Pomorskie. Odnaleziono ciało zaginionego przed tygodniem 17-latka

 

Z obejmującego lata 2019-20 śledztwa wszczętego na podstawie materiałów własnych poznańskiej delegatury CBA wynika, że trzech przedsiębiorców z woj. wielkopolskiego, powoływało się przed innym przedsiębiorcą na wpływy u burmistrza Wrześni, u komornika przy wrześnieńskim sądzie oraz w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Mieli oni deklarować szybkie załatwienie wniosku o odrolnienie nieruchomości oraz preferencyjny zakup nieruchomości podczas licytacji komorniczej oczekując w zamian udziału w zyskach z tytułu późniejszych transakcji na tej nieruchomości.

Komornik odwołał licytację nieruchomości za 6,5 mln zł

W wyniku śledztwa zgromadzono materiały wskazujące na przyjęcie przez komornika obietnicy 100 tys. zł korzyści majątkowej od jednego z przedsiębiorców - zaznaczył zespół prasowy CBA. Łapówka miała stanowić "wynagrodzenie" za odwołanie przez komornika licytacji nieruchomości wartej 6,5 mln zł.

 

ZOBACZ: Strzelanina w Uvalde. Urzędnicy nie chcą ujawnić dokumentów

 

Prokurator zastosował wobec zatrzymanych przez CBA poręczenia majątkowe, zakazał im kontaktowania się, opuszczania kraju i nakazał dozór policji. Za zarzucane przez prokuraturę przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia - podkreślił dział prasowy PK.

mst/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie