Prognoza pogody. Upały w Polsce. Temperatura sięgnie 37 stopni

Polska
Prognoza pogody. Upały w Polsce. Temperatura sięgnie 37 stopni
IMGW
Pogoda. Upalna niedziela w niemal całym kraju

Niedziela będzie upalna w niemal całym kraju. Lokalnie temperatura osiągnie 36-37 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie nad Bałtykiem i w rejonach podgórskich. Według prognozy w poniedziałek temperatury spadną i pojawią się burze z przelotnymi opadami deszczu.

- Niedziela będzie upalna niemal w całym kraju. Nieco chłodniej będzie tylko w rejonach podgórskich i nad Bałtykiem, gdzie spodziewane jest większe zachmurzenie i przelotne opady deszczu - powiedział Mateusz Barczyk, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.

ZOBACZ: Nowotwory skóry. Prof. Lidia Rudnicka: Rozsądnie się opalać to sprzeczność

 

- Po ciepłej nocy w niedzielę czeka nas upalny dzień. W województwie lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim temperatura maksymalna może osiągnąć lokalnie 36-37 stopni Celsjusza. W Warszawie prognozowane są 32 stopnie, ale w centrum miasta termometry mogą wskazać do 34 stopni. Temperatury powyżej 30 stopni spodziewane są także w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku. W Suwałkach możliwe jest 28 stopni. Zdecydowanie chłodniej będzie nad samym Bałtykiem, gdzie prognozowane jest około 20 stopni Celsjusza - powiedział Barczyk.

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską zacznie przemieszczać się front chłodny, który przyniesie przelotny deszcz i burze. Na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Małopolsce temperatura spadnie do 18-19 stopni Celsjusza. Najchłodniej na Pomorzu, gdzie termometry wskażą około 11 stopni. W strefie od Pomorza po Polskę centralną przelotne deszcze i burze. Na wschód i południe od tego obszaru noc będzie pogodna.

 

WIDEO: Zobacz prognozę pogody Polsat News na najbliższe dnia

Prognoza pogody na poniedziałek 

W poniedziałek zachmurzenie będzie duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem. Jedynie na krańcach południowo wschodnich pojawi się zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów.

 

ZOBACZ: Intensywne opady śniegu w Tasmanii. Osiem osób utknęło w górach

 

Prognozowana jest wysokość opadów od 5 mm do 20 mm, podczas burz w pasie od Dolnego Śląska po Suwalszczyznę od 25 mm do 35 mm, lokalnie na Podlasiu do 40 mm. Temperatura maksymalnie sięgnie od 15 st. C, 17 st. C na północy kraju do 30 st. C, 31 st. C od Śląska po Podkarpacie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach od 70 km/h do 80 km/h, miejscami do 85 km/h, z kierunków zachodnich.

 

anw/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie