Kazachstan: Prezydent odmówił przyjęcia orderu od Putina

Świat
Kazachstan: Prezydent odmówił przyjęcia orderu od Putina
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Rosji Władimira Putina. Wcześniej, na forum ekonomicznym w Sankt Petersburgu zapowiedział, że nie uzna niepodległości separatystycznych republik w Donbasie

Kasym-Żomart Tokajew, prezydent Kazachstanu, odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Rosji Władimira Putina - podało w sobotę Radio Swoboda. Służby prasowe kazachstańskiego przywódcy poinformowały, że Tokajew nie będzie odbierać żadnych odznaczeń, dopóki pełni funkcję prezydenta.

Tokajew nie przyjął orderu Aleksandra Newskiego, który najpewniej miał być mu wręczony w piątek na dorocznym międzynarodowym forum ekonomicznym w Petersburgu - pisze Radio Swoboda. W forum tym uczestniczy również Putin.

 

ZOBACZ: Rosja: Potencjalni następcy Władimira Putina

 

Order Aleksandra Newskiego jest jednym z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej. Przyznawany jest przez prezydenta Rosji obywatelom FR i zagranicznym osobistościom. Tym drugim za zasługi dla współpracy z Rosją.

Tokajew nie zamierza uznawać niepodległości separatystycznych republik

Jak zaznacza serwis, Tokajew zapowiedział na forum, że nie zamierza uznawać niepodległości separatystycznych republik w ukraińskim Donbasie.

 

ZOBACZ: Wywiad Angeli Merkel. "Słowa Putina powinno się traktować poważnie"

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Tokajewowi nie planowano wręczać orderu podczas wizyty w Rosji.

 

Biuro prasowe Tokajewa podało, że wcześniej odmówił on już przyjęcia odznaczenia państwowego podczas wizyty w Kirgistanie.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie