Fala pożarów w Hiszpanii, płoną tysiące hektarów. Trwa walka z żywiołem

Świat
Fala pożarów w Hiszpanii, płoną tysiące hektarów. Trwa walka z żywiołem
PAP/EPA/Jesus Diges
Fala pożarów w Hiszpanii, trwa walka z żywiołem

Kilka tysięcy hektarów lasów spłonęło podczas ostatniej doby na terenie Hiszpanii z powodu licznych pożarów, do których przyczyniły się utrzymujące się od kilku dni ponad 40-stopniowe upały. Najgroźniejszy pożar występuje w prowincji Lerida, gdzie spłonęło ponad 1300 hektarów lasów.

Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, w czwartkowe popołudnie lasy płoną w kilkunastu miejscach kraju, głównie na północy, we wspólnotach autonomicznych Katalonii, Nawarry, Asturii oraz w Galicji.

 

ZOBACZ: Rosja: Ogromny pożar na jednym z największych pól gazowych

 

Najgroźniejszy pożar występuje od środy w prowincji Lerida, na północnym wschodzie, gdzie do czwartkowego wieczora spłonęło ponad 1300 hektarów lasów. W walce z żywiołem uczestniczy tam ponad 500 strażaków wspieranych przez żołnierzy oraz okoliczną ludność.

Temperatury przekraczają 43 stopnie

Cytowane przez dziennik "La Vanguardia" kierownictwo katalońskiej straży pożarnej spodziewa się, że do piątku w prowincji Lerida może spłonąć łącznie 5000 hektarów kompleksów leśnych. Odnotowało, że ogień w czwartek pojawił się w dwóch innych miejscach regionu.

 

ZOBACZ: Wielkie sprzątanie po ulewach na Lubelszczyźnie. W całym kraju blisko 500 interwencji strażaków

 

Walkę z kataklizmem, jak podkreślają strażacy, utrudniają wysokie temperatury powietrza sięgające w kilku wspólnotach autonomicznych 40 stopni Celsjusza. Upały mają nasilić się w Hiszpanii piątek, a słupek rtęci może pokazać tam nawet 43C.

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie