Boże Ciało. Prymas Polski: Nie mówcie, że to ponad nasze siły

Polska
Boże Ciało. Prymas Polski: Nie mówcie, że to ponad nasze siły
Polsat News
Procesja w dniu Bożego Ciała w Poznaniu

- Trzeba mieć odwagę spojrzeć w twarz. Nie odwracać oczu - przekazał w homilii rozpoczynającej obchody Bożego Ciała arcybiskup Wojciech Polak. Dodał również, że nie należy mówić, że wysiłek jest ponad nasze siły, bo przecież nie jesteśmy sami. W całej Polsce z powodu święta Bożego Ciała odbywają się uroczyste msze święte wraz z procesjami.

Mszą świętą pod przewodnictwem prymasa Polski rozpoczęły się w Inowrocławiu uroczystości Bożego Ciała. Po eucharystii ulicami miasta wyruszyła procesja. - Wyjedziemy dziś z Eucharystią na zewnątrz, na świat - mówił w homilii w arcybiskup Wojciech Polak. - Wyjdziemy, bo przecież dziś Boże Ciało. Procesja z Najświętszym Sakramentem jest wyrazem naszej wiary - dodał. 

 

Prymas wskazał, że jeśli chcemy lepiej zrozumieć prawdziwy sens tego łamanego i dzielonego Chleba, to musimy usłyszeć również Chrystusowe zaproszenie, aby dzielić się z potrzebującymi. Arcybiskup dodał, że nie wolno mówić, że "to nie ma sensu, że to ponad nasze siły", a także "że już przecież tyle razy próbowaliśmy i nic z tego nie wyszyło". 

 

ZOBACZ: Warszawa. Kilkutysięczna procesja różańcowa przeszła ulicami stolicy. Wierni nieśli relikwie

 

- Trzeba mieć odwagę spojrzeć w twarz. Nie odwracać oczu. Nie dezerterować. Nie uciekać. Obojętnie nie zostawić - przekazywał w homilii abp Wojciech Polak. - Nawet jeśli wciąż powtarzamy, że przecież tak niewiele możemy pomóc, że mamy mało i że nie jesteśmy tego w stanie uczynić, pamiętajmy, nie jesteśmy nigdy sami. Jest przecież Ten, który bierze to, co mamy z naszych rąk, jak kiedyś wziął chleb i ryby z rąk zdziwionych i zaskoczonych uczniów, błogosławi, łamie i innym rozdaje - powiedział podczas mszy świętej prymas.

Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy

Z powodu święta Bożego Ciała w całej Polsce odbywają się msze święte wraz z procesjami. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

 

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.

mbl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie