Gaz drożeje na rynkach. Ceny wyższe o kilkanaście procent

Biznes
Gaz drożeje na rynkach. Ceny wyższe o kilkanaście procent
pixabay/ zdj. ilustracyjne
W środę Gazprom ogłosił, że od czwartku jeszcze bardziej redukuje przesył gazu

W środę gaz w holenderskim hubie TTF z dostawą w lipcu zdrożał o niemal 20 proc., kontrakty z dostawą w kolejnych miesiącach podrożały o kilkanaście proc. Gazprom ogłosił, że redukuje dostawy gazociągiem Nord Stream 1 do 67 mln m sześc. dziennie.

Kontrakty lipcowe podrożały o niemal 20 proc. do 116 euro za MWh. Gaz z dostawą w kolejnych miesiącach, od sierpnia do października, zdrożał o 13-15 proc., do 113-116 euro za MWh.

Mniej gazu w Nord Stream 

W środę Gazprom ogłosił, że od czwartku jeszcze bardziej redukuje przesył gazu gazociągiem Nord Stream 1, do 67 mln m sześc. dziennie, czyli poniżej połowy nominalnej zdolności przesyłowej.

 

Rosyjski koncern podał, że wyłącza kolejną turbinę produkcji Siemensa w tłoczni Portowa, ze względu na to, że upłynął czas jej pracy pomiędzy przeglądami.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Gazprom zakręci kurek Danii. Spółka nie zgodziła się płacić w rublach

 

We wtorek Gazprom poinformował, że ponieważ Siemens nie oddał z naprawy innej turbiny z tej tłoczni, redukuje przesył gazu. Siemens potwierdził, że urządzenie jest w Kanadzie, ale nie można go odesłać do Rosji ze względu na kanadyjskie sankcje. 

 

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie