Jarosław Kaczyński o odejściu z rządu: Proszę o cierpliwość

Polska
Jarosław Kaczyński o odejściu z rządu: Proszę o cierpliwość
PAP/Rafał Guz
Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej

- Różne informacje krążą. Proszę o cierpliwość - powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński zapytany o odejście z rządu podczas konferencji prasowej ws. ustawy o ochronie ludności. - Jest taka frakcja, która mówi, że Kaczyński musi zostać na tym stanowisku, żeby trzymać kontrolę nad rządem - powiedział w Polsat News Marcin Makowski, dziennikarz Interii.

Jarosław Kaczyński kieruje Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Funkcję wicepremiera ds. bezpieczeństwa sprawuje od października 2020 roku. 

 

- Jarosław Kaczyński w zasadzie podkreślił dzisiaj, że się z rządem pożegna. Skoro prosił o cierpliwość, to oznacza, ze zamierza coś takiego ogłosić. Nie wiem, czy jest to do końca dobre. Przez większość rządów PiS-u Kaczyński nie był w rządzie i nie ponosił odpowiedzialności za jego działalność, mimo, że jak wiemy jest demiurgiem wszystkiego - mówiła na antenie Polsat News Ewa Siedlecka (Polityka). 

 

ZOBACZ: Ustawa o ochronie ludności. Jarosław Kaczyński: Musimy być zdolni do szybkiego działania

 

Jak stwierdziła "okres, w którym jest wicepremierem ds. bezpieczeństwa, czyli okres, w którym kwestii bezpieczeństwa było sporo np. pandemia i wojna w Ukrainie i tu się zaczyna jego odpowiedzialność, również konstytucyjna". 

"Kaczyński ma dylemat"

- Premier Kaczyński ma dylemat i wewnętrzny i wewnątrzpartyjny (...) Jest taka frakcja, która mówi, że Kaczyński musi zostać na tym stanowisku, żeby trzymać kontrolę nad rządem. On sam skłania się w kierunku teorii, że znacznie bardziej potrzebny, żeby przygotować partię do wyborów - stwierdził Marcin Makowski (Interia). 

 

Dodał, że "powadze państwa i instytucji, którą piastuje w czasie wojny w Ukrainie, nie służy to medialne przeciąganie liny i spekulowanie". 

 

WIDEO: Czy Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu?

Jarosław Kaczyński: Zrezygnuję w bardzo krótkim czasie 

- Nie chcę być wicepremierem, który głównie zajmuje się działalnością partyjną, a przynajmniej 70-80 proc. czasu temu poświęcam. W bardzo krótkim czasie już z tej funkcji zrezygnuję - zapowiedział w czerwcu, nie zdradzając jednak konkretnego terminu.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia w programie "Gość Wydarzeń": Kaczyński cofnął nas do głębokiego PRL-u

 

W kwietniu prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany, czy planuje pozostać w KPRM na najbliższe miesiące na stanowisku wicepremiera, odpowiedział: "Na razie zostaję".

 

- Jeżeli tylko będzie sytuacja troszkę lepsza niż ta, która jest obecnie, to zrealizuję ten projekt, który miałem - zapowiedział.

 

- Miałem odejść najdalej w lutym, ostateczna data to był koniec lutego - mamy już kwiecień - mówił wówczas.

 

dsk/ sgo / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie