Arktyka. "Wojna o whiskey" między Danią i Kanadą zakończona

Świat
Arktyka. "Wojna o whiskey" między Danią i Kanadą zakończona
Google Maps/flickr
Konflikt znany jest jako "wojna o whiskey", od pozostawianych na wyspie przez duńskie i kanadyjskie władze trunków

W pokojowy sposób udało się zakończyć spór między Kanadą i Dania - poinformował kopenhaski MSZ. Od 1973 roku oba te kraje prowadziły konflikt o małą wyspę Hansa w Arktyce nazwany "wojną o whiskey". - Nie byłoby to możliwe, gdyby w spór zaangażowana była Rosja - stwierdził duński ekspert.

Dania i Kanada zakończyły spór o bezludną wyspę Hansa w Arktyce, dzieląc półkilometrowe terytorium na pół - poinformowało MSZ w Kopenhadze. Konflikt znany jest jako "wojna o whiskey", od pozostawianych przez duńskie i kanadyjskie władze trunków.

 

- Jest to wyraźny sygnał, że możliwe jest rozwiązywanie sporów granicznych w pragmatyczny i pokojowy sposób, w którym wszystkie strony są zwycięzcami - podkreślił szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod.

 

Oba kraje w 1973 roku przystąpiły do wytyczenia granicy między należącą do Danii Grenlandią a Kanadą, ale nie były w stanie uzgodnić, do którego państwa powinna należeć położona w cieśninie Naresa wyspa Hansa. W 1984 roku duński minister ds. Grenlandii zawiesił na wyspie flagę Danii, a pod masztem zakopał butelkę tradycyjnego sznapsa. Następnie Kanadyjczycy zatknęli swoją flagę i zostawili butelkę kanadyjskiej brandy. Przez dziesięciolecia na zmianę wymieniano flagi oraz alkohole.

Ekspert: Pokojowe rozstrzyganie sporów jest możliwe

Ekspert Duńskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (DIIS) Marc Jacobsen uważa, że porozumienie w sprawie wyspy Hansa jest symboliczne, gdyż dowodzi, że wytyczenie granic w Arktyce w drodze negocjacji może się powieść. - Nie byłoby to możliwe, gdyby w spór zaangażowana była Rosja - stwierdził.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szwecja, Dania, Łotwa i Włochy wydalają rosyjskich dyplomatów

 

W wypowiedzi dla telewizji TV 2 Jacobsen przypomina, że Dania, Grenlandia, Rosja oraz Kanada prowadzą badania, aby udowodnić swoje prawa do obszarów wokół bieguna północnego. - Rosjanie mają przewagę, najszybciej zgłaszają swoje roszczenia do ONZ - podkreślił ekspert. 

mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie