Pogoda na poniedziałek. Gwałtowne burze z gradem i alerty RCB. Możliwe przerwy w dostawie prądu

Polska
Pogoda na poniedziałek. Gwałtowne burze z gradem i alerty RCB. Możliwe przerwy w dostawie prądu
Pixabay/guvo59/RCB
W poniedziałek burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Ten tydzień to pogodowy rollercoaster. Poniedziałek w większości kraju ciepły i gorący z burzami, nawalnym deszczem, i bardzo silnym wiatrem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty dotyczące burzy z gradem. "Możliwe przerwy w dostawie prądu" - czytamy. - Za to w niedzielę nawet 33 st. C – poinformował w poniedziałek IMGW.

Jak poinformowali synoptycy, dla województw w centralnym i wschodnim pasie kraju od północy po południową granicę wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Miejscami może spaść grad. W centrum kraju ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w godzinach od 11:00 do 20:00, a we wschodnich od 13:00 do 21:00.

RCB wysłało alerty

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w godzinach od 9:00 do 18:00 w centralnej i miejscami w zachodniej części kraju oraz na południowym zachodzie Polski i obejmują województwa, pomorskie, kujawsko-pomorskie, opolskie oraz część województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

 

 

"Uwaga! Dziś (13.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - Alert RCB o takiej treści wysłano do odbiorców na terenie 12 województw.

 

Łódzkie: IMiGW ostrzega przed burzami z gradem

IMiGW wydał w poniedziałek ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa łódzkiego, w którym prognozuje wystąpienie burz. Mają im towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm. Miejscami może spaść grad.

 

ZOBACZ: Meksyk. W kraj uderzył huragan Agata. To najsilniejsza burza od ponad pół wieku

 

Oprócz opadów mogą pojawić się porywy wiatru do 90 km/h, a lokalnie do 100 km/h.

 

Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów woj. łódzkiego. Zjawiska mają występować od godz. 11 do 20 w poniedziałek. Prawdopodobieństwo pojawienia się prognozowanych zjawisk oceniono na 80 proc.

Lubelskie: Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem

IMGW w wydanym w poniedziałek ostrzeżeniu dla woj. lubelskiego prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami będą występować opady gradu.

 

Alert obowiązuje w poniedziałek w godz. 13-21. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska IMGW prognozuje na 80 proc.

 

Prognoza pogody na cały tydzień

IMGW prognozuje, że w poniedziałek będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Wszędzie przelotne opady deszczu. Najgorsza pogoda zapowiada się na wschód od linii Opolszczyzny, Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza, Warmii i Mazur, gdzie wystąpią burze, miejscami z gradem, a najintensywniejsze prognozowane są w południowo-wschodniej części kraju.

 

Temperatura maksymalna od 17 st. C nad morzem do 27 st. C na Podkarpaciu. Burzom towarzyszyć będą silne porywy wiatru do 90-100 km/h, lokalnie 110 km/h.

 

ZOBACZ: Szczecin. Wózki sklepowe jeździły po parkingu, utrudnienia na kolei. Skutki orkanu Malik

 

Wtorek zapowiada się spokojniejszy, zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura w dzień od 16 st. C nad morzem do 21 st. C we Wrocławiu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

 

W środę więcej słońca głównie na południu, południowym zachodzie i zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu. Temperatura od 17 st. C nad morzem do 24 st. C we Wrocławiu.

Jaka będzie pogoda w Boże Ciało?

Na świąteczny czwartek IMGW przewiduje zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Na południu kraju i Kujawach burze. Po południu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17 st. C na Helu do 28 st. C we Wrocławiu. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

 

W piątek ma być zachmurzenie umiarkowane, we wschodniej części kraju duże i tam przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17 st. C na Helu do 28 st. C we Wrocławiu.

 

ZOBACZ: Skutki burz nad Polską. "Woda płynęła całą szosą". Ostrzeżenia przed wyładowaniami w niedzielę

 

Powrót gorących dni w sobotę. Bez opadów z małym, miejscami umiarkowanym, zachmurzeniem. Temperatura od 23 st. C na Suwalszczyźnie, około 27 st. C w centrum, do 32 st. C na zachodzie kraju.

 

W niedzielę prawdziwie letnia pogoda. Temperatura od 25 st. C na Suwalszczyźnie, około 30 st. C w centrum, do 33 st. C na zachodzie kraju. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na północnym zachodzie w porywach do 65 km/h, południowy

aml / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie