Francja: Wybory parlamentarne. Sondażowe wyniki I tury

Świat
Francja: Wybory parlamentarne. Sondażowe wyniki I tury
PAP/EPA/Stephanie Lecocq
Wskaźnik absencji wyborczej wyniósł 52,8 proc.

Według sondażowych wyników I turę wyborów parlamentarnych we Francji wygrała koalicja lewicy. Prezydencka partia Razem była druga.

W I turze wyborów parlamentarnych we Francji w niedzielę koalicja lewicy Nupes pod przywództwem Jean-Luc Mélenchona uzyskała 26,2 proc., z kolei koalicja prezydencka Razem Emmanuela Macrona zdobyła 25,8 proc. - wynika z sondażu instytutu Elabe -SFR-Express.

 

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen uzyskało 19,1 proc. głosów, koalicja Republikanów -UDI 11,1 proc., zaś pozostałe ugrupowania łącznie 5,9 proc. głosów. 

 

Jednak według sondażu to właśnie koalicja prezydencka Razem powinna pozyskać w przyszłym Zgromadzeniu najliczniejszą grupę deputowanych z uwagi na geograficzne uwarunkowania i niuanse ordynacji wyborczej: od 270 do 310 mandatów, zaś Nupes może zdobyć od 170 do 220 deputowanych.

 

Sondażowe wyniki pokazują, że bezwzględna większość (289 deputowanych) nie jest zagwarantowana dla prezydenta Emmanuela Macrona w parlamencie.

 

Inny sondaż, instytutu Ifop wskazuje, że Nupes uzyskał 25,7 proc. głosów, koalicja prezydencka Razem 25 proc., Zjednoczenie Narodowe 19,3 proc. Republikanie z UDI 11,6 proc., zaś Rekonkwista Erica Zemmoura 4 proc., a pozostałe ugrupowania 14,4 proc.

 

Druga tura wyborów odbędzie się za tydzień, 19 czerwca.

 

W wyborach parlamentarnych w 2017 r. sama prezydencka La Republique en Marche (LREM) bez wchodzenia w koalicję uzyskała bezwzględną większość i 308 deputowanych w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.

 

Wskaźnik absencji wyborczej wyniósł 52,8 proc. – podał instytut Elabe w swoim badaniu sondażowym.

mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie