USA. Joe Biden: Ukraina nie przyjmowała do wiadomości, że atak Rosji jest możliwy

Świat
USA. Joe Biden: Ukraina nie przyjmowała do wiadomości, że atak Rosji jest możliwy
PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden przypomniał, że Waszyngton ostrzegał Ukrainę przed możliwym atakiem Rosji. - Wołodymyr Zełenski nie przyjmował tego do wiadomości - dodał Biden, cytowany przez agencję AP. Rząd w Kijowie odpowiedział, że był świadom zagrożenia, bo broni się przed Rosją już ponad 100 dni.

- Nic podobnego, jak atak na Ukrainę, nie wydarzyło się od II wojny światowej. Wiem, że wielu ludzi sądziło, że być może przesadzam. Ale wiedziałem, że mamy dane, żeby podeprzeć ocenę, że prezydent Rosji Władimir Putin zamierza zaatakować sąsiedni kraj – powiedział Joe Biden, cytowany przez agencję AP.

 

- Nie było wątpliwości, a Wołodymyr Zełenski nie chciał tego słyszeć - dodał amerykański prezydent.

 

ZOBACZ: Ukraina. Minister obrony: Polskie armatohaubice Krab gotowe do wykonywania zadań na froncie

 

Rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow w reakcji na słowa Bidena zaznaczył, że zimą Zełenski przeprowadził trzy albo cztery rozmowy z Bidenem, nie można więc powiedzieć, że nie chciał słyszeć o zagrożeniu.

 

- Poza tym prezydent Ukrainy wzywał partnerów do przyjęcia pakietu prewencyjnych sankcji, aby skłonić Rosję do wycofania wojsk i deeskalacji sytuacji. Też można powiedzieć, że nasi partnerzy nie chcieli nas usłyszeć - oznajmił Nikiforow w rozmowie z portalem Liga.net.

Waszyngton ostrzegał o inwazji na długo przed jej rozpoczęciem

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaznaczył natomiast, że Ukraina świetnie zdawała sobie sprawę z możliwych scenariuszy wydarzeń, a prezydent uważnie reagował na wszystkie ostrzeżenia, ale rozmiaru wojskowej agresji Rosji nie można było przewidzieć.

 

- Wydaje mi się bez sensu oskarżać o coś kraj, który od ponad 100 dni skutecznie broni się w wojnie na pełną skalę przed mającym dużo więcej zasobów przeciwnikiem, skoro kluczowe kraje nie potrafiły prewencyjnie powstrzymać militarnych apetytów Rosji - oznajmił Podolak cytowany przez portal Suspilne.

 

ZOBACZ: "NYT": prezydent Biden zatwierdził wysłanie na Ukrainę systemów rakietowych dalekiego zasięgu

 

Agencja AFP przypomina, że USA zaczęły ostrzegać o wysokim ryzyku rosyjskiej inwazji na długo przed jej rozpoczęciem, ale ostrzeżenia te przyjmowane były ze sceptycyzmem, a nawet zawoalowaną krytyką przez niektórych sojuszników europejskich, którzy zarzucali Waszyngtonowi sianie paniki.

mbl/zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie