Wojna w Ukrainie. Będzie wznowienie rosyjsko-ukraińskich negocjacji? Ławrow stawia warunek

Świat
Wojna w Ukrainie. Będzie wznowienie rosyjsko-ukraińskich negocjacji? Ławrow stawia warunek
PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Turcji

Przed ewentualnym spotkaniem Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego potrzebne jest wznowienie rozmów pokojowych - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że cele "specjalnej operacji" w Ukrainie są wypełniane.

W środę w Ankarze odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Turcji i Rosji.

 

Po spotkaniu z Ławrowem minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział, że plan ONZ mający na celu złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego poprzez wznowienie eksportu ukraińskiego zboża wzdłuż korytarza morskiego jest "rozsądny" i wymaga dalszych rozmów z Moskwą oraz  Kijowem w celu zapewnienia bezpieczeństwa statków.

 

Cavusoglu mówił też, że jego spotkanie w Ankarze z rosyjskim odpowiednikiem było owocne, włączając w to dostrzegalną chęć powrotu do negocjacji między Moskwą a Kijowem w sprawie ewentualnego zawieszenia broni w Ukrainie.

"Jesteśmy gotowi zagwarantować bezpieczeństwo statkom"

Z kolei Ławrow stwierdził, że przed ewentualnym spotkaniem Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego potrzebne jest wznowienie rozmów pokojowych. Dodał, że cele "specjalnej operacji" w Ukrainie są wypełniane.

 

Szef rosyjskiego MSZ twierdzi, że to na Ukrainie spoczywa ciężar rozwiązania problemu z dostawami zboża poprzez rozminowanie jej portów na Morzu Czarnym. Rosja - według niego - nie musi podejmować żadnych działań, ponieważ podjęła już niezbędne zobowiązania.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Samolot Siergieja Ławrowa zawrócony. Rosyjski minister komentuje

 

- Codziennie oświadczamy, że jesteśmy gotowi zagwarantować bezpieczeństwo statkom wychodzącym z ukraińskich portów i płynącym na wody tureckie, jesteśmy gotowi to zrobić we współpracy z naszymi tureckimi kolegami – powiedział Ławrow po rozmowach z Cavusoglu.

 

Ukraina domaga się "skutecznych gwarancji bezpieczeństwa", wyrażając obawy, że Moskwa mogłaby wykorzystać potencjalny korytarz do poruszania się po porcie w Odessie.

Wstrzymany eksport zboża

Rosyjska inwazja, która trwa od 24 lutego, wstrzymała eksport zboża z Ukrainy drogą morską, powodując tym samym groźbę światowego kryzysu żywnościowego. ONZ zaapelowało do obu stron, a także morskiego sąsiada i członka NATO Turcji, o uzgodnienie "korytarza morskiego", którym można by eksportować bezpiecznie zboże.

 

Moskwa nie poczuwa się do odpowiedzialności za międzynarodowy kryzys żywnościowy. Obwinia o niego zachodnie sankcje.

pgo/zdr/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie