Przedłużenie tarcz antyinflacyjnych. Sejmowa komisja przyjęła poprawkę

Biznes
Przedłużenie tarcz antyinflacyjnych. Sejmowa komisja przyjęła poprawkę
Polsat News
Projekt zawiera m.in. możliwość wprowadzenia wakacji kredytowych dla kredytobiorców

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w środę poprawkę PiS wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października br. Zmiana dotyczy projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców, nad którym pracuje komisja.

We wtorek Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła omawianie sprawozdania podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Projekt zawiera m.in. możliwość wprowadzenia wakacji kredytowych dla kredytobiorców (przez cztery miesiące w tym roku oraz przez cztery w przyszłym).

Wydłużenie działania tarcz

Komisja przyjęła poprawkę PiS, której celem jest wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października br.

 

- Celem poprawki jest przedłużenie do 31 października 2022 roku wprowadzonych w obszarze podatków rozwiązań, zmierzających do złagodzenia skutków inflacji – powiedział poseł Marcin Porzucek (PiS), który zgłosił poprawkę dotyczącą tarcz antyinflacyjnych.

 

ZOBACZ: Piotr Patkowski: Tarcza antyinflacyjna będzie najprawdopodobniej przedłużona o trzy miesiące

 

- Poprawka jest czystym przedłużeniem rozwiązań z tarcz antyinflacyjnych w zakresie stawek akcyzy, VAT, podatku detalicznego, dotyczących paliw, nośników energii i nawozów – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w trakcie obrad komisji. - Tarcze nie podwyższają inflacji, ale ją obniżają po 1,5-2 pkt. proc., co zostało empirycznie potwierdzono poprzez odczyt inflacji w lutym, kiedy to inflacja spadła – dodał Patkowski.

Tarcze antyinflacyjne

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc. a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe i na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

 

Poza tym niedawno do 31 lipca przedłużono obniżkę akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Wprowadzono także obniżkę akcyzy na lekki olej opałowy

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie