Algieria. Rząd wypowiedział traktat o przyjaźni z Hiszpanią. W tle konflikt o Saharę Zachodnią

Świat
Algieria. Rząd wypowiedział traktat o przyjaźni z Hiszpanią. W tle konflikt o Saharę Zachodnią
Reuters
Prezydent Algierii Abd al-Madżid Tabbun

Rząd Algierii wypowiedział traktat o przyjaźni zawarty 20 lat temu z Hiszpanią. Władze w Algierze oskarżają rząd hiszpański o przyzwolenie na marokańską okupację Sahary Zachodniej. Status tego terytorium jest sporny.

Decyzja rządu Algierii została ogłoszona kilka godzin po deklaracji premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, który w parlamencie w Madrycie stwierdził, że kwestia Sahary Zachodniej "jest wewnętrzną sprawą Maroka". Wypowiedzenie traktatu przez rząd algierski nastąpiło "ze skutkiem natychmiastowym".

 

ZOBACZ: Hiszpania. Ceny żywności najwyższe od 30 lat

 

Komentatorzy wskazują, że narastające w ostatnim czasie nieporozumienia pomiędzy władzami w Algierze a rządem Sancheza mogą zagrozić bezpieczeństwu dostaw gazu ziemnego na Półwysep Iberyjski. Surowiec ten trafia tam przede wszystkim dzięki położonemu na dnie Morza Śródziemnego rurociągowi Medgaz z Algierii.

Międzynarodowy status spornego terytorium

Sahara Zachodnia to była kolonia hiszpańska w północnej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Zaś obecnie to terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym. Rząd marokański traktuje ten obszar jako integralną część kraju. Algieria uznaje Saharę Zachodnią za niepodległy kraj.

 

To sporne terytorium pozostaje w części pod faktyczną władzą Maroka. Zaś w Algierii, na uchodźstwie, przebywa rząd Sahary Zachodniej.

mbl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie