Włochy. Skrzypce z XVII wieku na aukcji. Mogą osiągnąć cenę 11 mln dolarów

Świat
Włochy. Skrzypce z XVII wieku na aukcji. Mogą osiągnąć cenę 11 mln dolarów
Reuters
Skrzypce mogą osiągnąć cenę nawet 11 mln dolarów

Rzadkie skrzypce z 1679 roku, wykonane przez znanego włoskiego rzemieślnika Antonio Stradivariego, w przyszłym miesiącu zostaną zlicytowane. Nowego właściciela instrumentu szuka dom aukcyjny Christies. Eksperci spodziewają się, że cena wiekowych skrzypiec osiągnie nawet 11 milionów dolarów.

Grawerowane elementami z kości słoniowej i wykończone złoceniem skrzypce wycenia się na 6-9 milionów funtów czyli ok. 7,50-11 milionów dolarów.

 

- Piękno tych skrzypiec wynika z tego, że wycięcie i ostrożne umieszczenie tych pięciuset kawałków kości słoniowej w kształcie rombu, którymi zostały inkrustowane krawędzie, wymaga dużo pracy - powiedział Florian Leonhard, ekspert ds. instrumentów domu aukcyjnego Christies.

Dzieło włoskiego mistrza Antonio Stradivariego

Oceniał, że "wyjątkowy jest także czarny ornament biegnący dookoła skrzypiec, ślimaka". - Wszystko jest absolutnie pięknie wyrzeźbione. Po prostu pokazuje charakter i rękę wielkiego mistrza - dodał Leonhard.

 

ZOBACZ: Skrzypce warte ok. 250 tys. dolarów sprzedane w lombardzie za... 50 dol.

 

Jak wyjaśnił skrzypek Braimah Kanneh-Mason "z tego typu instrumentu wydobywasz dokładnie to, co zamierzasz".

 

- Są niesamowicie czułe na każde pojedyncze mikropociągnięcie. Tego rodzaju skrzypce są często porównywane do samochodów sportowych. Najpierw musisz nauczyć się nimi jeździć, ale kiedy już wiesz jak nimi manewrować, jest to niesamowicie satysfakcjonujące - opisał muzyk.

 

Antonio Stradivari żył w latach 1644-1737. Był włoskim lutnikiem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tego rzemiosła. 

laf/wka / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie