Sondaż IBRiS. Zjednoczona Prawica na czele, Konfederacja poza Sejmem

Polska
Sondaż IBRiS. Zjednoczona Prawica na czele, Konfederacja poza Sejmem
Polsat News
Sala plenarna Sejmu

Zjednoczona Prawica może liczyć na głosy 35,1 procent wyborców, Koalicja Obywatelska na 25,3 proc., Lewica na 8,9 proc., Polska 2050 na 8,4 proc., PSL-Koalicja Polska na 6,3 proc. Konfederacja notuje poparcie, które nie pozwoliłoby jej na wprowadzenie własnych posłów do Sejmu - 4,1 proc. - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzono na przełomie maja i czerwca sondażu IBRiS na zlecenie Radia ZET.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy na poziomie 35,1 proc. oznacza spadek o 0,8 punktu procentowego w porównaniu do badania z początku maja.

 

Koalicja Obywatelska mogłaby teraz liczyć na 25,3 procent ankietowanych (spadek o 1 pp.), a Lewica na 8,9 procent (spadek o 0,1 pp.).

 

ZOBACZ: Sondaż. "Gdyby istniała zjednoczona opozycja wygrałaby wybory"

 

Polska 2050 Szymona Hołowni zajęła czwarte miejsce w sondażu z wynikiem 8,4 procent. To spadek w porównaniu do początku maja o 0,2 pp.

 

Na PSL-Koalicję Polską zamierza obecnie głosować 6,3 procent respondentów (wzrost o 1,2 pp.), a na Konfederację 4,1 procent ankietowanych (spadek o 0,9 punktu procentowego). Z takim wynikiem Konfederacja znalazłaby się poza parlamentem.

Chęć udziału w wyborach deklaruje 52,6 proc. obywateli

11,9 procent badanych przez IBRiS nie wie, na kogo oddałoby swój głos. To wzrost o 1,8 punktu procentowego.

 

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięłoby w nich udział 52,6 procent Polaków uprawnionych do głosowania (spadek o 1,2 pp.). Głosu nie oddałoby 44,8 procent ankietowanych (wzrost o 1,8 pp.) Niezdecydowanych jest 2,6 procent wyborców (spadek o 0,6 pp.).

 

Sondaż IBRiS na zlecenie przeprowadzono w dniach 30 maja - 1 czerwca br. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Wyniki porównano z badaniem z 4 maja br.

mbl/grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie