Wojna w Ukrainie. Władze: Osierocone dzieci są wywożone z Mariupola w nieznane miejsca

Świat
Wojna w Ukrainie. Władze: Osierocone dzieci są wywożone z Mariupola w nieznane miejsca
PAP/EPA/STR/ Zdj. ilustracyjne
Około 15 dzieci, które były ukrywane przez mieszkańców Mariupola zostało zabranych przez rosyjskich żołnierzy i wywiezionych

Rosjanie wywożą z Mariupola ukraińskie dzieci, osierocone podczas okupacji miasta - powiadomił mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Według Andriuszczenki, dzieci wywożone są w nieznane miejsca. Trwa ustalanie miejsca pobytu wywiezionych dzieci.

"Wiadomo, że około 15 dzieci, które były ukrywane przez mieszkańców Mariupola przy ul. Meotydy 18 zostało zabranych przez rosyjskich żołnierzy i wywiezionych w nieznanym kierunku" - doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 

Jak powiadomił, obecnie ustalane są miejsca pobytu wywiezionych dzieci.

 

Rosja ułatwiła nadawanie obywatelstwa dla sierot z Ukrainy

Jak przypomina Ukrinform, Rosja dokonała zmian w procedurze nadawania obywatelstwa, upraszczając proces dla ukraińskich sierot. Podczas ewakuacji z Mariupola Rosjanie przesłuchiwali także dzieci. Jak ustalono, mieszkańcy Mariupola, którzy nie przejdą pozytywnie procedury filtracji, zabierani są do byłej kolonii karnej w Ołeniwce w obwodzie donieckim lub do więzienia w Doniecku.

 

ZOBACZ: SBU: Problemy z zaopatrzeniem w żywność rosyjskiej armii. Żołnierze zaczęli jeść psy

 

Mariupol został niemal całkowicie zniszczony w rosyjskich ostrzałach. Władze miasta informowały, że od początku rosyjskiej inwazji w mieście zginęło do 22 tys. cywilów. Dziś w oblężonym mieście przebywa ponad 100 tys. osób.

anw / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie