Wojna w Ukrainie. Uwolniono jednego z czterech pojmanych pracowników misji OBWE

Świat
Wojna w Ukrainie. Uwolniono jednego z czterech pojmanych pracowników misji OBWE
PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Sekretarz generalna OBWE wezwała do uwolnienia pozostałych członków misji

Jeden z czworga pracowników misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), który był przetrzymywany przez Rosjan, został uwolniony. Sekretarz generalna OBWE Helga Schmid wezwała do uwolnienia pozostałych członków misji.

- Wzywam do uwolnienia trojga współpracowników, którzy wciąż są przetrzymywani w Doniecku i Ługańsku, będę w dalszym ciągu niestrudzenie pracować na rzecz ich natychmiastowego powrotu do bliskich” – zaznaczyła Schmid w swoim wpisie.

 

Pracownicy OBWE schwytani na wschodzie Ukrainy

OBWE informowała pod koniec kwietnia, że stara się o uwolnienie czworga pracowników Specjalnej Misji Monitorującej (SMM), którzy zostali schwytani przez wojska rosyjskie w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy.

 

Rosja zablokowała przedłużenie mandatu SMM, w związku z czym wygasł on z końcem marca. OBWE przekazała w marcu, że ewakuowała z Ukrainy prawie 500 członków SMM, a od 1 kwietnia pracuje na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa członków misji i jej zasobów na całej Ukrainie, w tym na terenach niebędących pod kontrolą rządu w Kijowie.

 

ZOBACZ: Razem z półrocznym dzieckiem przeżyła 65 dni w bunkrach Azowstalu

 

Misja SMM OBWE na Ukrainie rozpoczęła działalność w 2014 roku. Została powołana do życia na prośbę rządu Ukrainy i uchwalona jednomyślną decyzją wszystkich 57 krajów członkowskich OBWE. Misja ma charakter cywilny, a jej przedstawiciele pełnią służbę bez broni, przez 24 godziny na dobę, we wszystkich regionach Ukrainy.

anw//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie