Policja zatrzymała dwóch mężczyzn. Podszywali się pod dostawców energii

Polska
Policja zatrzymała dwóch mężczyzn. Podszywali się pod dostawców energii
Policja

Policja w jednym z hoteli w Opolu zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzewanych o tzw. phishing. Mężczyźni wysyłali fałszywe wiadomości SMS, podszywając się pod dostawcę energii. Jak udało się ustalić policji, od 5 do 19 maja 2022 r. oszuści wysłali łącznie ponad milion wiadomości.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Jak podaje policja, oszuści podszywając się pod dostawcę energii wysyłali fałszywe wiadomości SMS z informacją o rzekomo nieuregulowanym rachunku za energię i linkiem do płatności.

 

"W ten sposób wyłudzali poufne informacje, dane logowania, dane kart kredytowych, kont bankowych lub używanych haseł. Jak wynika z policyjnych ustaleń, w ciągu dwóch tygodni oszuści wysłali ponad milion takich wiadomości" - przekazał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Oszuści wpadli w ręce na gorącym uczynku

Jak poinformowała KGP, mężczyźni wpadli w ręce policji na gorącym uczynku, w jednym z hoteli w Opolu. Są podejrzewani o masową wysyłkę wiadomości z fałszywą informacją o niedopłacie do rachunku za energię wraz z linkiem, rzekomo umożliwiającym dokonanie płatności, w których podszywali się pod Polską Grupę Energetyczną S.A. W rzeczywistości załączony link prowadził do stron phishingowych wyłudzających dane dostępowe do rachunków bankowych.

 

Jak ustalili policjanci, od 5 do 19 maja 2022 r. oszuści nadali łącznie ponad milion takich wiadomości tekstowych. Na chwilę obecną wartość strat poniesionych w wyniku działania sprawców wynosi ponad 52 tys. zł.

 

ZOBACZ: Wyciek danych z Facebooka. Użytkownicy muszą się liczyć ze spamem

 

To już kolejne zatrzymania przeprowadzone przez policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości. Tylko w 2022 roku na terenie całego kraju zatrzymali oni 14 osób podejrzanych o oszustwa internetowe. Wobec wszystkich zatrzymanych sąd, na wniosek prokuratury, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

anw / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie