Inflacja bije kolejne rekordy. GUS podał nowe dane

Polska
Inflacja bije kolejne rekordy. GUS podał nowe dane
Polsat News

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy wynik od 24 lat.

Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały wobec maja 2021 r. o 13,5 proc. , nośniki energii o 31,4 proc., a paliwa do prywatnych środków transportu o 35,4 proc.

 

Bardziej szczegółowe dane o inflacji w maju GUS poda w połowie czerwca. Już dziś jednak wiadomo, że tak wysokiej inflacji nie było w Polsce od 1998 roku. W lutym tamtego roku inflacja wynosiła 14,2 proc.

 

Poprzednio, w połowie maja, Główny Urząd Statystyczny informował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc.

Szczyt inflacji w wakacje?

W ubiegłym tygodniu o rosnącej inflacji wypowiedział się w Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

 

Według niego trudno przewidzieć jak sytuacja będzie wyglądała w przyszłości. - Są różne opinie ekspertów. Część z nich uważa, że szczyt inflacji będzie w czasie wakacji. Jednak stawianie dzisiaj takich prognoz jest ryzykowne - stwierdził. 
  
- Rząd na bieżąco analizuje sytuację i będzie podejmował decyzje ws. tarczy antyinflacyjnej - dodał.

 

Więcej na temat inflacji TUTAJ.

dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie