Andrzej Duda: Od początku mówiłem, że przyjęcie kolejnych pakietów sankcji jest bardzo ważne

Polska
Andrzej Duda: Od początku mówiłem, że przyjęcie kolejnych pakietów sankcji jest bardzo ważne
PAP/Mateusz Marek

- Nie mamy jako wspólnota międzynarodowa - w tym przypadku Unia Europejska - innych narzędzi oddziaływania na Rosję, niż właśnie takie środki jak sankcje - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, uzgodnienie sankcji jest trudne, ponieważ niektóre kraje są "kompletnie uzależnione" od rosyjskich surowców.

Podczas briefingu prasowego w Kairze prezydent został zapytany o reakcję na uzgodniony przez unijnych przywódców w nocy z poniedziałku na wtorek szósty pakiet sankcji wobec Rosji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie masowo wyjeżdżają z kraju

 

- Od samego początku mówiłem, że przyjęcie kolejnych pakietów sankcji jest bardzo ważne, dlatego że my nie mamy jako wspólnota międzynarodowa - w tym przypadku Unia Europejska - innych narzędzi oddziaływania na Rosję, na to, żeby wymusić na Rosji zaprzestanie tej agresywnej napaści na Ukrainę, niż właśnie takie środki jak sankcje. Przede wszystkim te sankcje o charakterze gospodarczym, polegające na tym, że ogranicza się czy rezygnuje się z zakupów bardzo ważnych czy fundamentalnych dla rosyjskiej gospodarki surowców, z których ta gospodarka i budżet rosyjski czerpie ogromne dochody. Myślę tutaj o ropie naftowej i gazie - wyjaśnił.

Duda: Od dawna widzieliśmy problem

Prezydent zwrócił uwagę, że uzgodnienie sankcji jest trudne, ponieważ niektóre kraje są "kompletnie uzależnione" od rosyjskich surowców.

 

- My od dawna widzieliśmy ten problem i od dawna prowadzimy działania w kierunku dywersyfikacji. Po to zbudowaliśmy gazoport w Świnoujściu, po to budowaliśmy przez ostatnie lata interkonektory łączące nas z naszymi sąsiadami – Słowacja, Czechy, Litwa, z Niemcami - powiedział.

 

Dodał, że w tej chwili "dokonujemy dywersyfikacji dostaw, jeżeli chodzi o źródła dostaw ropy naftowej do Polski".

 

ZOBACZ: Opozycja krytykuje rząd. "Inflacja wyniesiona na szczyty przez orły polskiej gospodarki"

 

- PKN Orlen jakiś czas temu podpisał kontrakty na dostawy z Saudi Aramco, a więc inny kierunek niż rosyjski. Są deklaracje, że do końca roku możemy tych zakupów rosyjskiej ropy naftowej zaprzestać, więc jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne kraje. Gdyby wszystkie kraje były w takiej sytuacji jak my, pewnie dyskusja na temat szóstego pakietu sankcji byłaby znacznie krótsza, a może ten pakiet sankcji byłby silniejszy, ale jest jak jest. Dobrze, że został ustanowiony - ocenił prezydent.

anw/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie