Świętokrzyskie. Pożar na terenie sortowni śmieci w Promniku

Polska
Świętokrzyskie. Pożar na terenie sortowni śmieci w Promniku
Twitter/KW PSP Kielce
Pożar w Promniku

26 zastępów straży, około 130 ratowników walczy z ogniem na terenie sortowni śmieci w Promniku (woj. świętokrzyskie). Pożar wybuchł nad ranem w poniedziałek. Strażacy apelują do mieszkańców, aby nie wychodzili na zewnątrz i nie otwierali okien.

"21 zastępów, ok. 80 strażaków walczy w Promniku z pożarem czterech przyległych do siebie wiat z paliwem alternatywnym (folia). Dwie wiaty uległy zawaleniu. Brak osób poszkodowanych" - przekazali na Twitterze strażacy z Kielc.

 

 

Strażacy zgłoszenie o pożarze na składowisku odpadów komunalnych w Promniku (gm. Strawczyn) otrzymali około godz. 3 w poniedziałek. Ogień pojawił się w hali o wymiarach około 8 tys. m kw., w której znajdowały się przylegające do siebie boksy z folią. - Dwie wiaty uległy zawaleniu - poinformował st. kpt. Marcin Bajur, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach.

 

- Obecnie palą se dwa boksy hali bardzo intensywnie, pozostałe mamy oponowe - powiedziała w Polsat News  starsza ogniomistrz Beata Gizowska  z kieleckiej straży pożarnej. - Dach konstrukcji zawalił się, mamy utrudniony dostęp do miejsca pożaru - dodała.  

Toksyczny dym, apel do mieszkańców 

- Nad halą unosi się gęsta chmura toksycznego dymu, która jest widoczna z kilku kilometrów nawet. Stąd prośba do okolicznych mieszkańców, by nie otwierali okien i nie przebywali zbyt dużo na zewnątrz - przekazała. 

 

ZOBACZ: Pożar lasu w Prośnie. Strażacy opanowali ogień. Spłonęło 100 hektarów lasu

 

Wyjaśniła, że "strażacy są zaopatrzeni w aparaty oddechowe, bo to jest toksyczny dym i bardzo gesty. To są intensywnie palące się tworzywa sztuczne w dużej ilości trzeba je przelać woda i sprawdzić czy nie ma tam zarzewi ognia".  - Podejrzewam, że to będzie bardzo długotrwała akcja" - oceniła ogniomistrz. 

 

WIDEO: Pożar w sortowni śmieci. W akcji ok. 80 strażaków

- Nie mam informacji, że jakieś osoby zostały poszkodowane w tym momencie - zapewniła. 


To nie pierwszy pożar na wysypisku w Promniku. W lipcu 2019 roku paliły się hałdy śmieci na ok. 1,4 tys. m kw. terenu.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie