Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas: Jesteśmy świadkami końca władzy Putina

Świat
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas: Jesteśmy świadkami końca władzy Putina
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL
Prezydent Rosji Władimir Putin i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podczas wizyty w Centralnym Wojskowym Szpitalu Klinicznym

Atak Rosji na Ukrainę zbliżył Europejczyków - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas, który udzielił wywiadu holenderskiemu dziennikowi "De Volkskrant". - Jesteśmy świadkami końca władzy rosyjskiego prezydenta - dodał.

- Inwazja na Ukrainę obnażyła nasze słabości: zależność od rosyjskich paliw kopalnych a także niezdolność do samoobrony - twierdzi grecki komisarz. Dodaje jednak, że sytuacja się zmienia, a Unia Europejska nawet płaci za broń dla zaatakowanej Ukrainy.

 

Schinas zauważa, że niezależnie od wyniku wojny system stworzony przez Putina nie przetrwa. - Jestem optymistą i wierzę, że powstanie prawdziwa demokracja w Rosji, bo jest to gwarancją bezpieczeństwa dla Europy - zaznacza wiceprzewodniczący KE.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Władze: Rosjanie ładują w Mariupolu wyroby hutnicze do wywiezienia

 

Wcześniej w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ocenił, że stawką wojny na Ukrainie jest to, jak będzie wyglądać jutrzejszy świat

 

"'Dlaczego świat poświęca więcej uwagi Ukrainie niż Afryce i Wschodowi?' - taką narrację promują rosyjscy agenci wpływu. Jedynie rosyjscy barbarzyńcy mogą porównywać ze sobą tragedie" - napisał Podolak w niedzielę na Twitterze.

 

Więcej o argumentacji Podolaka czytaj tutaj.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie