"Marzenie jest w nas". Norwegia gościem honorowym Targów Książki w Warszawie

Polska
"Marzenie jest w nas". Norwegia gościem honorowym Targów Książki w Warszawie
Facebook Norwegia na Targach Książki w Warszawie 2022
„Marzenie jest w nas” to motto wystąpienia Norwegii na majowych Targach Książki w Warszawie

Norwegia jest gościem honorowym Targów Książki w Warszawie, które odbywają się w dniach 26-29 maja w Pałacu Kultury i Nauki. Targi są doskonałą okazją do zaprezentowania szerokiej gamy współczesnej literatury norweskiej polskim czytelnikom. Spotkania norweskich autorów z polską publicznością niewątpliwie przyczyniają się do lepszego poznania i wzmocnienia więzi między dwoma krajami.

Motto wystąpienia Norwegii na majowych Targach Książki w Warszawie brzmi "Marzenie jest w nas".

 

Do Warszawy przyjechało aż 30 autorek i autorów z Norwegii, którzy biorą udział w 50 wydarzeniach literackich w ciągu czterech targowych dni. Z polską publicznością na Targach Książki w Warszawie spotkają się:


⦁ Malin Falch, Kristin Roskifte, Bjørn F. Rørvik & Per Dybvig, Bjørn Sortland oraz Monika Steinholm (literatura dziecięca i młodzieżowa),
⦁ Lene Ask, Anders Kvammen oraz Anja Dahle Øverbye (powieść graficzna),
⦁ Marta Breen, Erika Fatland, Torbjørn Færøvik, Nina F. Grünfeld, Asbjørn Jaklin, Kaja Nordengen oraz Anne Sverdrup-Thygeson (literatura faktu),
⦁ Kjersti Anfinnsen, Marie Aubert, Cecilie Enger, Helga Flatland, Jørn Lier Horst & Thomas Enger, Klara Hveberg, Victoria Kielland, Nina Lykke (beletrystyka),
⦁ Aina Villanger (poezja).


Na Targach Książki w Warszawie wystąpią także: Biret Ristin Sara oraz Karen Anne Buljo – autorki tworzące joiki, ludowe utwory wokalne, będące ważnym elementem tożsamości kulturowej Saamów. Oprawę muzyczną niektórych wydarzeń, w norweskich rytmach, zapewnią DJ-e Charlotte Bendiks i Niilas.


Lene Ask, Anders Kvammen, Malin Falch and Anja Dahle Øverbye wystąpią także w ramach festiwalu Komiksowa Warszawa, który odbywa się równolegle z Targami Książki w Warszawie.

 

Bogaty program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, podzielony jest na bloki tematyczne.

 

Program Pawilonu Norweskiego (przed PKiN) rozpoczynać będą spotkania z serii "Czas dla dzieci" i "Czas dla młodego czytelnika". To świetna okazja by poznać jednych z najlepszych autorów i ilustratorów z Norwegii. W wydarzeniach pt. "Czas dla planety" udział wezmą autorzy piszący o naturze, środowisku i podróżach. W bloku "Między nami", przez pryzmat literatury, można będzie lepiej poznać norweskie społeczeństwo i jego aktualne problemy, a serie "Człowiek i jego tajemnice" i "Czas na kryminał" pozwolą zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu.


Program literacki Norwegii oferuje też spojrzenie w przeszłość. Propozycja "Czas na klasykę" to spotkanie przybliżające sylwetki dwóch norweskich laureatów Nagrody Nobla, dla zainteresowanych historią pojawi się temat II wojny światowej w Norwegii. Z myślą o współczesności, w literackim programie Norwegii, znalazły się pozycje "Czas na poezję" obejmujące również poezję ukraińską, "Europejskie feministki Anno Domini 2022" oraz "Literatura europejska dzisiaj".


W stoisku Norwegii w Sali Marmurowej PKiN odbywa się natomiast wiele wydarzeń kierowanych do profesjonalistów z branży wydawniczej, mi.in. spotkania poświęcone przekładom, polityce literackiej w Norwegii i Polsce czy projektom bibliotecznym.


Co godzinę przez cały czas trwania targów, na stoisku norweskim w Sali Marmurowej można wziąć udział w błyskawicznym kursie językowym "Nauka norweskiego w 15 minut!", a w kąciku dziecięcym najmłodsi będą mogli uczestniczyć w kreatywnych warsztatach.


Wybrane spotkania z norweskimi autorami odbywają się też na scenie głównej targów. Wszystkie wydarzenia dostępne będą w języku polskim lub w polskim tłumaczeniu.


Prezentacja Norwegii – Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie zlokalizowana jest w namiotowym Pawilonie Norwegii (nr 1/E) przed głównym wejściem do PKiN oraz na stoisku w Sali Marmurowej PKiN (stoisko nr 117). Pawilon i stoisko są miejscem spotkań z autorami i dyskusji. Ponadto, w Pawilonie Norweskim przed Pałacem Kultury i Nauki, w księgarni Moda na Czytanie, można będzie kupić książki norweskich autorów w polskim tłumaczeniu, a bezpośrednio po spotkaniach – zdobyć autografy twórców.


Projekt Gość Honorowy organizowany jest przez biuro NORLA (Norwegian Literature Abroad) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie.

 

Organizatorem Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia i Kultura.

 

Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

 

Dni i godziny otwarcia Targów Książki w Warszawie:
26.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00
27.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
28.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
29.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

 

 

red
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie