Niemcy. Komisarz ds. antysemityzmu krytykuje gazetę za opublikowanie karykatury Zełenskiego

Świat
Niemcy. Komisarz ds. antysemityzmu krytykuje gazetę za opublikowanie karykatury Zełenskiego
PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Sposób, w jaki przedstawiono prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w karykaturze w gazecie "Süddeutsche Zeitung" budzi u wielu osób antysemickie stereotypy. To niedopuszczalne - uważa bawarski komisarz ds. antysemityzmu Ludwig Spaenle.

Pełnomocnik rządu Bawarii ds. życia żydowskiego i walki z antysemityzmem Ludwig Spaenle skrytykował gazetę "Sueddeutsche Zeitung" za kontrowersyjną karykaturę, przedstawiającą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako przerośniętą postać na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

"Złe zniekształcenie prezydenta Ukrainy"

Spaenle powiedział w piątek w Monachium, że karykatury są szczególną formą ekspresji i twórczości artystycznej - i że musi istnieć duża swoboda. "Uważam jednak, że ta karykatura jest złym zniekształceniem prezydenta Ukrainy - a to jest z mojego punktu widzenia nie do przyjęcia" - stwierdził komisarz, cytowany przez dziennik "Welt".

 

ZOBACZ: Ukraina. Sześciolatek z Mariupola z apelem do premiera Johnsona: Chciałbym, aby ludzie nie umierali

 

Forma prezentacji budzi w wielu osobach antysemickie stereotypy dalekie od rzeczywistości. Ukraiński prezydent ma żydowskie korzenie. Spaenle podkreślił, że cała sprawa jest dla niego osobiście niepokojąca, ponieważ cenił sobie informacje gazety na temat tendencji antysemickich, incydentów i przestępstw.

 

"Wiele głosów w internecie już wcześniej wyrażało podobną krytykę, a w niektórych przypadkach nawiązywało do wcześniejszych karykatur w gazecie" - przypomina "Welt".

 

"Sueddeutsche Zeitung" zareagowała za pośrednictwem Twittera: "Ta karykatura jest graficznym przetworzeniem obrazów telewizyjnych z poniedziałku: ukraiński prezydent na ekranie wideo, a więc w formacie XXL, przed publicznością w Davos. To pokazuje, jak dominującym tematem jest tam Ukraina".

nat/luq/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie