Wyrzutnie HIMARS. Szef MON poinformował o zapytaniu ofertowym

Polska
Wyrzutnie HIMARS. Szef MON poinformował o zapytaniu ofertowym
Twitter/ @mblaszczak
Zasięg systemu - zależnie od użytej amunicji - wynosi 70 lub 300 km

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek o wystąpieniu z zapytaniem o ofertę kolejnych wyrzutni artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS produkcji amerykańskiej. We wtorek w "Graffiti" w Polsat News Błaszczak poinformował o podpisaniu zapytania ofertowego w sprawie kolejnych baterii obrony powietrznej Patriot.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o wysłaniu do USA zapytania ofertowego, które obejmuje zakup pół tysiąca wyrzutni rakietowych HIMARS, które wyposażone w odpowiednią amunicję maja zasięg do 300 kilometrów obejmujący m.in. terytoria należące do Białorusi i należący do Rosji Obwód Kaliningradzki.

Błaszczak: zamówienie na 80 baterii systemu Homar

"Podpisałem zapytanie ofertowe LOR (letter of request - red.) dotyczące pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu Homar. Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką" - napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze.

 

Przygotowywany od 2007 r. program Homar przewidywał uzbrojenie artylerii w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe z pociskami o zasięgu do 300 km. System miał zostać opracowany przez krajowy przemysł, później zakładano produkcję licencyjną ze znacznym udziałem krajowych zakładów skupionych w konsorcjum pod przewodnictwem PGZ.

 

 

Rozmowy z potencjalnymi kontrahentami trwały od początku 2015 r. Gotowość złożenia oferty wyrażały firmy ze Stanów Zjednoczonych i Izraela, początkowo w rozmowach brali udział także Turcy. W 2018 r. MON postanowiło o przyspieszeniu programu i rozpoczęciu bezpośrednich negocjacji ze stroną amerykańską.

Polska chce kupić od USA 500 wyrzutni

W 2019 r. została podpisana międzyrządowa umowa na mobilne zestawy artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) produkowane przez amerykański koncern Lockheed Martin. Wartość kontraktu wynosi 414 mln dolarów.

 

Zasięg systemu - zależnie od użytej amunicji - wynosi 70 lub 300 km.

 

Teraz jednak wyrzutni ma być 500. - To największe w historii zamówienie tego typu - ustalił Michał Stela z Polsat News.

 

- Do tej pory Polska miała dywizjon rakietowy HIMARS, który dysponował 19 wyrzutniami, 20 wozami załadowczymi oraz kilkunastoma przyczepami, kilkoma wozami ratunkowymi, było także 27 wozów dowodzenia i warsztatowych - mówił w Polsat News Michał Stela.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Turcja negocjuje z Kijowem i Moskwą ws. eksportu zboża z Ukrainy

 

Polska zakupiła w pierwszym etapie kilkadziesiąt rakiet kierowanych GMLRS o zasięgu do 70 km. W pierwszym zestawie kupiono także rakiety ATACMS, które mają zasięg do 300 km. Mogą dolecieć na Białoruś i do Okręgu Kaliningradzkiego.

 

Wiceprezes Lockheed Martin Jonathan Hoyle powiedział Polsat News, że firma zbrojeniowa jest partnerem Polski od 20 lat. - Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali te współpracę, mamy zakład w Mielcu, gdzie produkujemy Black Hawki. Stąd śmigłowce trafiają do innych państw. Mamy też zaszczyt i przywilej, że Polska wybrała kilka naszych produktów - powiedział wiceprezes.

 

- Postrzegamy Polskę jako hub i centrum naszej działalności w tej części Europy, zwłaszcza, że kraj ten musi stawić czoła zagrożeniom związanym z tym co dzieje się w Ukrainie - dodał Hoyle.

 

 

Sześć baterii Patriot dla Polski. Rusza przetarg

We wtorek w "Graffiti" w Polsat News Błaszczak poinformował o podpisaniu zapytania ofertowego w sprawie kolejnych baterii obrony powietrznej Patriot.

 

- Konsekwentnie realizujemy kolejny etap programu obrony przeciwrakietowej - powiedział we wtorek w "Graffiti" Błaszczak. - To druga faza programu Wisła - dodał.

 

ZOBACZ: Dobrowolna służba wojskowa. Mariusz Błaszczak: prawie 300 chętnych w godzinę

 

Przyznał, że podpisał zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania sześciu baterii systemu Patriot. - To nie jest jeszcze finał, do finału jeszcze daleko - stwierdził. termin dostawy ma być jeszcze omawiany. - Jak najszybciej oczekujemy tego, że Wojsko Polskie otrzyma nowoczesną broń - wyjaśnił, przypominając, że Polska wystąpiła do USA o przyspieszenie terminów dostaw.

 

 

Już wtedy dodał, że mobilizacja sprzętowa obejmie także zakup rakiet HIMARS z wyrzutniami wieloprowadnicowymi o zasięgu do 300 km.

 

WIDEO - Mariusz Błaszczak w "Graffiti" o nowych bateriach rakiet Patriot

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie