Olaf Scholz w Davos: Putin nie może dyktować warunków pokoju

Świat
Olaf Scholz w Davos: Putin nie może dyktować warunków pokoju
PAP/EPA/LAURENT GILLIERON
Olaf Scholz w Davos

- Rosja nie wygra wojny na Ukrainie, a warunki pokoju nie mogą być dyktowane przez prezydenta Rosji Władimira Putina - stwierdził kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas swojego wystąpienia w Davos. Dodał, że Ukraina nie zaakceptuje podyktowanego pokoju, tak samo jak nie zaakceptują tego Niemcy.

- Putin będzie poważnie negocjował pokój tylko wtedy, gdy uświadomi sobie sprawę, że nie może przełamać obrony Ukrainy - powiedział Scholz w przemówieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

 

Zapewnił też, że "nie będzie dyktowanego pokoju". - Ukraina tego nie zaakceptuje, my też nie - zapewnił, cytowany przez Reutersa.

 

Kanclerz oświadczył także, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "nie udało się osiągnąć wszystkich założonych celów strategicznych" w wojnie w Ukrainie. - Przejęcie całej Ukrainy przez Rosję wydaje się dziś bardziej odległe, niż na początku wojny. Bardziej niż kiedykolwiek Ukraina podkreśla swoją europejską przyszłość - komentował.

Olaf Scholz: Władimir Putin nie docenił naszej jedności

Podkreślił również, że "brutalność rosyjskiej wojny" zbliżyła naród ukraiński bardziej niż kiedykolwiek wcześniej i skłoniła dwa kraje nordyckie do zbliżenia się do NATO. - Szwecja i Finlandia, dwaj bliscy przyjaciele i partnerzy, chcą dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Serdecznie zapraszamy - zaznaczył, cytowany przez agencję dpa.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Proces kolejnych Rosjan, przyznali się do winy

 

Zdaniem kanclerza Putin nie docenił również jedności i siły, z jaką grupa najbardziej uprzemysłowionych krajów G7, NATO i UE zareagowały na jego agresję. Putin chce powrócić do porządku świata, w którym najsilniejsi dyktują, co jest słuszne - powiedział Scholz. - Jest to próba cofnięcia nas bombami do czasów, kiedy wojna była powszechnym środkiem politycznym - podkreślił.

jk / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie