Węgry. Victor Orban: Wzmocnimy naszą armię dzięki specjalnemu funduszowi

Świat
Węgry. Victor Orban: Wzmocnimy naszą armię dzięki specjalnemu funduszowi
PAP/EPA/VIVIEN CHER BENKO
Premier Węgier Victor Orban

Węgierski rząd stworzył fundusz obronny oraz fundusz ochrony opłat za media - poinformował premier Victor Orban. Środki na ich zasilenie mają wpłacać firmy, które uzyskają dodatkowy przychód z powodu coraz wyższych cen. Opłaty te mają obowiązywać przez dwa lata - wyjaśnił premier Węgier.

- Wojna w Ukrainie przeciąga się, brukselska polityka sankcji się nie poprawia i prowadzi to do drastycznych podwyżek cen. Dziś ochroną dla rodzin na Węgrzech są obniżone opłaty za media, ale cena energii wciąż rośnie i dlatego ta ochrona jest coraz trudniejsza i coraz droższa. W dodatku Węgry muszą niezwłocznie wzmocnić swoją armię – oznajmił Viktor Orban po posiedzeniu rządu.

 

Premier Węgier ocenił, że banki i wielkie przedsiębiorstwa ponadnarodowe korzystają na wzroście stóp procentowych i coraz wyższych cenach, czerpiąc dzięki temu dodatkowy zysk.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Dowództwo: Rosja chce zająć Odessę

 

- Dlatego rząd zdecydował, że stworzy fundusz ochrony opłat za media i fundusz obronny. Będziemy z nich finansować niższą stawkę opłat za media i koszty wzmocnienia sił zbrojnych – powiedział Orban. Dodał, że od 2013 roku państwo węgierskie dotuje niższe stawki opłat za media dla gospodarstw domowych.

 

ZOBACZ: Niemcy: minister gospodarki krytykuje Węgry za blokowanie sankcji na Rosję

 

Premier podkreślił, że banki, ubezpieczyciele, wielkie sieci handlowe, przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego i handlu energią, firmy telekomunikacyjne oraz linie lotnicze zostaną zobowiązane do wpłat na te dwa fundusze. Zastrzegł, że są to posunięcia ograniczone czasowo i dotyczą 2022 i 2023 roku.

 

- Prosimy tych, którzy w sytuacji wojny czerpią dodatkową korzyść, i oczekujemy od nich tego, by pomogli ludziom i wnieśli swój wkład w wydatki obronne kraju – oznajmił Orban.

mbl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie