Berlin. Szef CDU: Oskarżenia Andrzeja Dudy są poważne. Niemcy nie dotrzymują słowa

Świat
Berlin. Szef CDU: Oskarżenia Andrzeja Dudy są poważne. Niemcy nie dotrzymują słowa
PAP/EPA/OMER MESSINGER
Szef CDU Friedrich Merz

Lider CDU Friedrich Merz zażądał wyjaśnień od rządu niemieckiego w sprawie niezrealizowanej wymiany czołgów. Merz stwierdził, że polski prezydent ma rację, domagając się od Niemiec wywiązania się z obietnicy dostawy Leopardów. Andrzej Duda powiedział, że postawa zachodnich sąsiadów to duże rozczarowanie.

Lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz żąda od rządu niemieckiego szybkiego wyjaśnienia, dlaczego obietnice złożone Polsce dotyczące wymiany czołgów nie zostały dotrzymane.

 

- Oskarżenia polskiego prezydenta pod adresem rządu niemieckiego są bardzo poważne - powiedział Merz serwisowi informacyjnemu WELT. - Najwyraźniej rząd niemiecki złożył obietnice, które nie zostały dotrzymane. Rząd niemiecki musi teraz szybko wyjaśnić, dlaczego nie wypełnia podjętych zobowiązań - dodał.

Andrzej Duda: Niemcy nie dotrzymują słowa

Prezydent RP Andrzej Duda zarzucił wcześniej rządowi Niemiec złamanie słowa w sprawie tzw. Ringtausch. Rząd w Berlinie obiecał Polsce czołgi Leopard, które miały zastąpić czołgi, które Polska przekazała Ukrainie.

 

ZOBACZ: Niemcy. Zbigniew Rau: Polska ostrzegała przed polityką uzależniania się od Rosji

 

- Niemcy nie spełnili tej obietnicy. I szczerze mówiąc, jest to dla nas duży zawód - wyjaśnił prezydent podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Duda wyjaśnił, że Polska dostarczyła Ukrainie dużą liczbę czołgów, ponieważ uważa, że jest to sąsiedzki obowiązek.

 

- Przede wszystkim to Niemcy powinny pomóc Ukrainie. Ukraina naprawdę bardzo pilnie potrzebuje tej pomocy - zaapelował prezydent Polski.

mbl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie