Wojna w Ukrainie. 90. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje o wojnie [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 90. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje o wojnie [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Skazany na dożywocie rosyjski żołnierz Wadim Szyszymarin może wrócić do Rosji.

Może dojść do wymiany rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina, skazanego na dożywotnie więzienie za zabicie ukraińskiego cywila. Technicznie jest to możliwe - powiedziała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. Relacja na żywo.

mst/jsd / polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl 

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 90. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Wtorek, 24 maja.

 

Nexta: Francuskie haubice Cezar są już na froncie

Jak stwierdził naczelny dowódca Walery Załużny, ukraińscy artylerzyści szybko opanowali nowe działa samobieżne, w rzeczywistości w ciągu 2-3 godzin.

Dla obwodu ługańskiego nastał najtrudniejszy czas w ciągu ośmiu lat wojny z Rosją; wrogowie atakują na wszystkich kierunkach równocześnie i zabijają nasze miasta, Siewierodonieck jest ledwie żywy - zaalarmował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

O szczegółach przeczytasz tutaj.

Dysponowanie przez Rosję arsenałem nuklearnym utrudni proces uzyskania reparacji wojennych przez Ukrainę - pisze we wtorek portugalski portal Observador. Ocenia, że zdobycie środków finansowych na odbudowę Ukrainy od Rosji jest konieczne, choć aktualnie mało realne.

"Na zakończenie mojego intensywnego, dwudniowego pobytu w Szwajcarii chciałbym podzielić się z Państwem pewną analogią. W tym symbolicznym, trudnym i przełomowym dla świata czasie musimy pamiętać, że gdy działamy razem, solidarnie - jako zjednoczona Europa ze Stanami Zjednoczonymi, jesteśmy w stanie pokonać każdego wroga i zmienić świat na lepsze. Dla wszystkich" - napisał we wtorek na Facebooku premier.

Dołączył krótkie nagranie, w którym podkreślał, że tegoroczna edycja Światowego Forum Ekonomicznego jest wyjątkowo istotna nie tylko z racji odbywanych dyskusji na temat sytuacji w Ukrainie, ale "także dlatego, że cały świat budzi się z politycznego letargu". Podkreślił, że Europa i USA są silne wtedy, gdy działają "ramię w ramię" i są świadome różnych zagrożeń.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w ciągu trzech miesięcy wojny ponad 15 tys. Ukraińców otrzymało odznaczenia państwowe.

 

Amerykanie w coraz mniejszym stopniu popierają karanie sankcjami Rosji za inwazję na Ukrainę, jeżeli odbywa się to kosztem gospodarki. Rosną obawy o inflację i ogólną kondycję gospodarczą USA - wynika z sondażu ośrodka NORC dla Associated Press.

Rosyjskie wojska przeprowadziły na zatopionym krążowniku Moskwa operację, która trwała co najmniej dwa tygodnie; z wraku zabrano ciała poległych, sprzęt i niejawne dokumenty - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

Federalny minister gospodarki Robert Habeck chce przygotować Niemcy na ewentualne odcięcie gazu przez Rosję, zwiększając liczbę rezerwowych elektrowni węglowych. Projekt odpowiedniej ustawy jest obecnie omawiany przez rząd – informuje agencja dpa. W kolejnym kroku potrzebne będzie uzyskanie zgody Bundestagu.

Pierwsza Dama Olena Zelenska przemawiała w Domu Ukraińskim w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (Szwajcaria) i mówiła o sytuacji humanitarnej na Ukrainie.

 

12 mieszkańców obwodu donieckiego zginęło w ciągu minionej doby w wyniku ostrzałów rosyjskich, a 10 osób zostało rannych - poinformował we wtorek Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego, leżącego na wschodzie Ukrainy.

"24 maja Rosjanie zabili 12 cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego: trzy osoby w Bachmucie, dwie w Torecku, dwie w Awdijiwce, dwie w Rajhorodku" - przekazał Kyryłenko. Jak dodał, po jednej osobie zginęło w miejscowościach: Łyman, Mykołajiwka i Kałynowe.

W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram Kyryłenko poinformował o 10 rannych. Podobnie jak we wcześniejszych komunikatach zastrzegł, że władze nie mają możliwości ustalenia strat wśród ludności Mariupola i Wołnowachy. Oba te miasta w obwodzie donieckim są okupowane przez wojska rosyjskie.

 

Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do chaosu w naddunajskich portach w Rumunii. Od wielu dni ok. 90 statków oczekuje na Morzu Czarnym na wpłynięcie do Suliny, jednego z głównych portów rzecznych w tym rejonie kraju - informuje we wtorek rumuńska agencja Agerpres.

Embargo na rosyjską ropę, które jest kwestią sporną dla pewnych krajów Unii Europejskiej, utrudnia porozumienie w sprawie następnej rundy sankcji na Rosję - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla stacji CNN.

Dla obwodu ługańskiego nastał najtrudniejszy czas w ciągu ośmiu lat wojny z Rosją. Wrogowie atakują na wszystkich kierunkach równocześnie i zabijają nasze miasta. Siewierodonieck jest ledwie żywy - zaalarmował na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

Dwa celne strzały - minus 2 samoloty wroga. 23 maja, Podczas wykonywania misji bojowej w regionie Zaporoża, poborowy Gwardii Narodowej Ukrainy zadał wrogowi nieodwracalne straty po raz drugi w ciągu miesiąca - podaje UkrArmyBlog.

Gwardia Narodowa zniszczyła rosyjski samolot szturmowy Su-25 - podaje Ukrinform.

W Davos skupiliśmy się na powojennej odbudowie i odbudowie Ukrainy, które będą kluczowymi tematami tegorocznej konferencji w Lugano - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Najeźdźcy uszkodzili ponad jedną czwartą wszystkich ekosystemów w Ukrainie - poinformowało Ministerstwo Środowiska Ukrainy, cytowane przez Ukrinform.

Ciężkie starcia na obrzeżach Mikołajowa.

Były kanclerz RFN Gerhard Schroeder nie przyjął zaproponowanego mu stanowiska w radzie nadzorczej rosyjskiej firmy energetycznej Gazprom. Schroeder poinformował o tym w oświadczeniu na LinkedIn, w odpowiedzi na wcześniejsze publikacje niemieckich mediów, dotyczące jego nominacji.

Armia ukraińska odparła w Donbasie dziewięć ataków rosyjskich w ciągu ostatniej doby, w sześciu innych miejscach nadal trwają walki - poinformował sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju.

W komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab podał, że w ciągu doby zniszczono łącznie 31 jednostek sprzętu rosyjskiego. To m.in. trzy czołgi, 8 systemów artyleryjskich i 18 pojazdów opancerzonych. Ponadto ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła siedem rosyjskich dronów.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapowiedział powstanie międzynarodowej grupy roboczej, która wypracuje rekomendacje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Nową strukturą pokierują Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - poinformowała ukraińska telewizja Kanał 24.

W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem. jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.

We wtorek w Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa.

 

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Nie tylko ja uważam, że nadmiarowe zyski Norwegii powinny być częściowo przeznaczone na odbudowę Ukrainy. Tak twierdzi również ogromna część opinii publicznej Zachodu i niektórzy norwescy politycy - powiedział w wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki.

Polska stała się państwem frontowym i hipotetycznie polem walki, dlatego musi przygotować armię do obrony terytorialnej, obrony wybrzeża i przeciwdziałania cyberatakom - przekonywali politycy PO i eksperci podczas debaty dotyczącej wyzwań związanych z bezpieczeństwem naszego kraju.

- Jeśli Putin wygra, to będziemy mieli armię rosyjską wokół prawie połowy naszych granic. Poza tym odgraża się, że może użyć broni atomowej, czego nie można zupełnie wykluczyć" - powiedział były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Dwunastoletni Andrii i sześcioletni Walentyn budują punkty kontrolne i kopią okopy we wsi Stoianka pod Kijowem. Obaj chłopcy chcą być żołnierzami, gdy dorosną, i mają nadzieję, że pewnego dnia będą mogli bronić swojego kraju.

 

Finansista i filantrop George Soros powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej. 

- Najlepszym i być może jedynym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Putina tak szybko jak to możliwe - podkreślił Soros.

- Apelujemy do amerykańskich sojuszników i NATO, aby nie żałowali sił i środków na wsparcie Ukrainy, bez dostaw broni na Ukrainę, Rosja może osiągnąć przewagę, a to będzie oznaczało upadek Ukrainy i porażkę całej demokratycznej Europy - mówił w wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział, że Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny w Ukrainie. Sytuacja na froncie na wschodzie jest teraz "nadzwyczaj trudna", może ona określić wynik wojny - ocenił rzecznik.

Prezydent Andrzej Duda został przywitany w Domu Ukrainy w Davos.

- W naszym żywotnym interesie jest dozbrajanie Ukrainy, aby Rosja przez kilkadziesiąt lat nie mogła zagrozić m.in. Polsce - podkreślił wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał też, że "lepiej być zadłużonym, więcej płacić za żywność, niż na własnej skórze przeżywać to co teraz Ukraińcy".

Rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została niemal całkowicie rozbita przez siły ukraińskie. W niektórych kompaniach nie przeżyła ani jedna osoba - relacjonował rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

W Berdiańsku, okupowanym przez rosyjskie wojska ukraińskim porcie nad Morzem Azowskim, wyznaczone przez nie władze poinformowały o wprowadzeniu do obiegu rubla rosyjskiego - podał ukraiński portal Hromadske. Jednocześnie w obiegu ma pozostać ukraińska hrywna. 

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w wywiadzie udzielonym "Die Welt" do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by ten udał się do Kijowa. "Myślę, że powinien to zrobić. Powinien odwiedzić stolicę walczącego narodu, aby przekonać się o powadze sytuacji, aby poczuć wagę tamtejszych wydarzeń - powiedział Morawiecki.

Projekt noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu.

Kanada dostarczy Ukrainie kolejną część pomocy wojskowej, ponad 20 tys. pocisków artyleryjskich - poinformowała minister obrony Kanady Anita Anand.

"Youtube nie opuści Rosji z powodu wojny w Ukrainie" - powiedziała dyrektor generalny serwisu wideo Susan Wojcicki cytowana przez ukraiński portal tpyxa.net.
 

"Widzimy, że informacja odgrywa ważną rolę. To jest powód, dla którego nadal pracujemy w Rosji" - wyjaśniła.

Holenderskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że odnotowuje "wyraźny" wzrost liczby ukraińskich uchodźców szukających pomocy w powrocie do domu.

Z informacji ministerstwa wynika, że Ukraińcy coraz częściej zwracają się do Służby Repatriacji i Wyjazdów z prośbą o pomoc w organizacji powrotu do swojego kraju.

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił stan wyjątkowy w kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. "Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania" - oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Jak podkreśliła agencja Reutera, węgierski gabinet uzyskał w ten sposób możliwość podejmowania decyzji przy pomocy dekretów. Orban wprowadzał już w przeszłości stan wyjątkowy z powodu wzmożonego napływu migrantów, a także pandemii Covid-19.

 

Sztab Generalny ukraińskiej armii poinformował o nasileniu ofensywy rosyjskiej w kierunku miasta Łyman w obwodzie donieckim. Rosjanie nacierają też w kierunku Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Trwają tam walki.

Według danych Sztabu Generalnego wojska rosyjskie przeprowadziły bombowe ataki lotnicze na obiekty infrastruktury cywilnej w Kramatorsku, Łymanie i Słowiańsku.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w rozmowie ze stacją BBC, iż spodziewa się uzgodnienia przez Unię Europejską w ciągu najbliższych dni lub tygodni embarga na zakup rosyjskiej ropy, z pewnymi wyjątkami dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii. 

Dodał też , że "tylko Rosja będzie zadowolona z wojny handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską z powodu protokołu północnoirlandzkiego".

Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech ze względu na wojnę w Ukrainie. 

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który składa wizytę w Berlinie, po południu spotkał się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa dotyczyła polityki wschodniej oraz europejskiej, szczególnie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Rosyjscy okupanci od 10 dni nie pozwalają mieszkańcom obwodu chersońskiego na południu Ukrainy wyjeżdżać na tereny kontrolowane przez rząd w Kijowie. Ma to związek z faktem, że około połowa ludności Chersońszczyzny już opuściła ten region - poinformował szef władz obwodowych Hennadij Łahuta.

W marcu miała miejsce "całkowicie nieudana próba zamachu na tyrana z Kremla, Władimira Putina" - informuje portal dziennika "Bild", powołując się na informacje ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa powiedziała, że dopuszcza możliwość wymiany rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina, skazanego na dożywotnie więzienie za zabicie ukraińskiego cywila, bowiem "technicznie" taka wymiana jest możliwa.

Matki marynarzy z Rosji, poległych w połowie kwietnia na krążowniku Moskwa, są zmuszane do "dobrowolnego" podpisywania dokumentów, potwierdzających śmierć ich dzieci w wyniku "katastrofy" - poinformowało niezależne rosyjskie wydawnictwo "Nowaja Gazieta Europa".

Rosyjski premier Władimir Putin uczynił z ukraińskiej żywności narzędzie szantażu wobec reszty świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki w udzielonym w Davos wywiadzie dla BBC. Dodał, że przypomina to "to, co Stalin zrobił w 1933 roku".

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos spotkał się z merem Kijowa Witalijem Kliczką. "Wielki człowiek, wspaniały sportowiec i lider" - zaznaczył premier we wpisie w mediach społecznościowych.

Około 30 Ukraińców przybyło w bieżącym tygodniu do Madrytu, aby otrzymać pomoc medyczną i psychologiczną w szpitalach publicznych. To pierwszy przetransportowany do Hiszpanii kontyngent rannych od początku inwazji Rosji na Ukrainę - podaje dziennik "ABC".

Rosyjskie punkty filtracyjne dla mieszkańców Mariupola działają w 11 miejscowościach w obwodzie donieckim - wynika z listy tych punktów opublikowanej na "Telegramie" przed doradcę mera Mariupola, Petra Andriuszczenkę. "Filtracja" to szczegółowa kontrola ukraińskich cywilów.

Planujemy zbudować we Lwowie jedno z największych centrów rehabilitacyjnych w Europie, odpowiemy na potrzeby tysięcy naszych obywateli potrzebujących wsparcia psychologicznego i socjalnego, a także m.in. nowoczesnych protez czy implantów - ogłosił mer miasta Andrij Sadowy.

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie pozwalające na czasową liberalizację handlu i inne ustępstwa handlowe w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich. Oznacza to, że przez rok na cały ukraiński eksport do UE nie będą nakładane cła importowe.

Zaatakowane zostały rafineria ropy naftowej w regionie Ługańska i magazyn benzyny w regionie Mikołajowa. Rosja próbuje sparaliżować ukraiński transport i logistykę - poinformowała na "Twitterze" ukraińska parlamentarzystka Lesia Wasylenko.

Rosyjska inwazja na Ukrainę, konieczność solidarnej odpowiedzi Europy i niezbędne wsparcie z UE dla uchodźców były tematami rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącą Bundestagu Barbel Bas.

"Barbel Bas przyznała, że w sprawie wojny na Ukrainie nie słuchano Polski, co było błędem" - podało Centrum Informacyjne Sejmu.

Rozpoczęły się amerykańsko-duńskie ćwiczenia wojskowe na wyspie Bornholm. Wspólne manewry spotkały się z krytyką ze strony Kremla. Dowódcy państw NATO podkreślają jednak że, ćwiczenia na Bornholmie planowane były od ponad roku.

 

- Pracowaliśmy, aby w budowę porządku dot. pokoju włączyć jak najszerzej Rosję w ramach różnych instytucji, jednak prezydent Rosji arbitralnie z dnia na dzień zniszczył ten porządek - oceniła szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem.

- Oczekiwanie, że Rosja się zmieni natychmiast po zawarciu rozejmu z Ukrainą, jest nie tylko kolejną polityczną mrzonką, ale bezpośrednim zagrożeniem dla pokoju w Europie - powiedział natomiast Zbigniew Rau. 

Dodał, też że "Niemcy powinny podjąć się wiodącej roli w budowie systemu bezpieczeństwa i obrony pokoju".

Nad Ukrainą zginął rosyjski generał major rezerwy Kanamat Botaszew, którego samolot zestrzeliły w niedzielę ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej - podał portal BBC News. To najwyższy rangą pilot wojskowy, który zginął na wojnie z Ukrainą.

- Przygotowaliśmy ułatwienia dla obywateli z Ukrainy związane z nauką języka polskiego. Wprowadzamy także możliwość sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

W artykule redakcyjnym "Le Point" ocenia, że Turcja jest koniem trojańskim Rosji w NATO, a gdy toczy się wojna na Ukrainie, nie powinno być dla niej miejsca w Sojuszu.

"Najlepszym agentem wpływów Władimira Putina jest prezydent Recep Tayyip Erdogan" - pisze francuski tygodnik.

Wojska rosyjskie ostrzelały zakłady Azot w Siewierodoniecku, gdzie mieszczą się schrony, zginęły cztery osoby - poinformował na "Telegramie" szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Jeszcze jeden mieszkaniec zginął w Siewierodoniecku w ostrzale w centrum miasta.

Rosja prowadzi agresywną politykę, stanowi zagrożenie dla wolnego świata. Poprzez ćwiczenia pokazujemy, że jesteśmy odporni na tego rodzaju zagrożenia - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który we wtorek obserował szkolenie ogniowe będące jednym z ostatnich elementów ćwiczenia Defender Europe 2022.

W środę Komisja Europejska ma przedstawić propozycje dotyczące wykorzystania m.in. zamrożonych środków należących do oligarchów z Rosji na odbudowę Ukrainy. Sprawą zajmą się unijni komisarze podczas kolegium KE.

UE zgodziła się na zamrożenie aktywów setek rosyjskich biznesmenów i urzędników od początku wojny w Ukrainie, ale wdrożenie to napotyka ograniczenia prawne i trudności w identyfikacji prawdziwych właścicieli aktywów, takich jak nieruchomości, jachty czy konta bankowe. Dlatego KE chce wprowadzić unijne ramy prawne dla tych działań.

Rosyjskie siły zajęły miasto Switłodarsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef switłodarskiej administracji wojskowej Serhij Hoszko. W ocenie agencji UNIAN ukraińskie oddziały wycofały się ze Switłodarska na "pozycje bardziej sprzyjające działaniom obronnym".

- Najeźdźcy właśnie wywieszają swoją flagę na budynku, w którym znajduje się siedziba rady miasta. Po ulicach chodzą uzbrojeni ludzie i sprawdzają dokumenty mieszkańców. Nie widać jednak dużej liczby żołnierzy wroga, są to raczej pięcioosobowe grupy" - zrelacjonował Hoszko.

 

Premier Węgier Viktor Orban napisał list do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, w którym sprzeciwia się dyskusji na szczycie UE o unijnym embargu na ropę z Rosji. W tej sprawie UE od tygodni próbuje znaleźć porozumienie. Michel prowadzi konsultacje przed szczytem UE zaplanowanym na 30-31 maj.

 

- Oczekujemy, że powstanie specjalny fundusz, który będzie Ukrainie pomagał w odbudowie i chciałbym, żeby wiele krajów się w to zaangażowało - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

- Cały czas powtarzam też, że odbudowa Ukrainy powinna bazować na reparacjach ze strony rosyjskiej - dodał prezydent.

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje we wtorek Sky News za anonimowym źródłem cytowanym przez "New York Times".

Amerykański urzędnik przekazał, że USA śledziły manewry, które odbywały się w północno-wschodniej Azji w trakcie, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przebywał w Tokio wraz z przywódcami Australii, Indii i Japonii na szczycie sojuszu Quad.


Rosja i Chiny miały wysłać bombowce nad Morze Japońskie, które kontynuowały swój lot w stronę Morza Wschodniochińskiego. Przedstawiciele Korei Południowej przekazali, że dwa chińskie samoloty i cztery rosyjskie weszły w jej przestrzeń powietrzną.

Wojsko Polskie musi być zdolne do samodzielnego odstraszania przeciwnika i samodzielnej obrony - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, powołując się na wnioski z wojny na Ukrainie.

- Naszym celem jest posiadanie jeszcze bardziej nowoczesnych, mobilnych, elastycznych sił zbrojnych, które będą zdolne do samodzielnej obrony Polski - powiedział minister, który wziął udział w konferencji Defence24 Day.


Rozprawka o tym czy warto bronić tego, co ważne lub opowiadanie o przygodzie w świecie opisanym w utworze literackim - takie tematy do napisania mieli do wyboru uczniowie z Ukrainy, którzy przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Arkusz egzaminacyjny rozwiązywany przez uczniów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego i zadeklarowali przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, Centralna Komisja Egzaminacyjna upubliczniła na swojej stronie internetowej we wtorek po zakończeniu egzaminu. Egzamin w wersji standardowej trwa 120 minut, a dla uczniów z Ukrainy mógł być przedłużony do 210 minut.

Uczniowie mogli korzystać ze słownika dwujęzycznego w wersji papierowej lub elektronicznej, mieli takę przetłumaczoną na język ukraiński instrukcję i polecenia do zadań, ale wszystkie cytowane w arkuszu teksty oraz treść zadań były w języku polskim. Odpowiedzi na zadania musieli udzielać w języku polskim, w języku polskim musieli też napisać tekst własny na jeden z zadanych tematów.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samorządów, w związku z dużą ilością prac związanych z przyjmowaniem dzieci i młodzieży ukraińskiej do polskich szkół, w ustawie wprowadzono możliwość zatrudniania dyrektorów na stanowisku dyrektora bez konieczności przeprowadzania konkursów w uzgodnieniu z organem nadzoru pedagogicznego" - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wypracowany dla dzieci z Ukrainy system edukacyjny będzie stosowany w kolejnym roku szkolnym - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN przekazał, że wypracowany dotychczas system "pozwolił na przyjęcie 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy do polskich szkół w sposób, który w najmniejszym stopniu nie zakłócał normalnego procesu edukacyjnego polskich dzieci".

Minister wymienił wśród zastosowanych rozwiązań m.in. tworzenie oddziałów przygotowawczych z powiększoną liczbą osób w tych oddziałach do 25., przyjmowanie dzieci do klas polskich z powiększoną liczbą maksymalną w klasach 1-3 czy w przedszkolach, możliwość zatrudniania nauczycieli ukraińskich, możliwość zatrudniania nauczycieli polskich na świadczeniach kompensacyjnych oraz możliwość wypracowania większej liczby nadgodzin aniżeli maksymalny limit dziewięciu.

Wojska rosyjskie intensywnie ostrzeliwują miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. "W mieście są teraz bardzo trudne warunki, trwają intensywne ostrzały zarówno w południowej, jak i północnej części. Jest bardzo wielu rannych miejscowych cywilnych mieszkańców, są też zabici" - przekazał mer tej miejscowości Ołeksandr Żurawliow, cytowany we wtorek przez Ukrinform.

Żurawliow szacuje, że w mieście pozostaje ok. 7-8 tys. ludzi. "Nie ma możliwości ewakuacji z Łymanu w związku z intensywnością ostrzałów. Część mieszkańców chce wyjechać, dlatego kiedy tylko pojawią się odpowiednie warunki, ewakuacja zostanie przeprowadzona" - zapowiedział mer miasta, w którym od dwóch miesięcy brakuje wody, gazu i prądu.

Unia Europejska uzgodniła kolejne 500 mln euro na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych w celu obrony integralności terytorialnej i suwerenności kraju oraz ochrony ludności cywilnej przed rosyjską agresją militarną.

Po przyjęciu w tym roku trzech transz wsparcia o łącznej wartości 1,5 mld euro środków już uruchomionych w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju dla Ukrainy, czwarta transza doda 500 mln euro, tym samym podnosząc całkowitą kwotę do 2 mld euro.

Pieniądze trafią na wsparcie dostaw sprzętu wojskowego przekazywanych przez państwa członkowskie UE do ukraińskich sił zbrojnych.

Po trzech miesiącach od początku agresji Rosji na Ukrainę rząd przyjął rozwiązania systemowe dla osób, które planują zostać w Polsce na dłużej - powiedział we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.


Prokurator Generalna Ukrainy ujawniła wizerunek i dane osobowe dowódcy odpowiedzialnego za ostrzał, w wyniku którego 26 marca zmarła w szpitalu wskutek obrażeń 13-letnia dziewczynka.

Z ustaleń służb wynika, że pułkownik Siergiej Wiktorowicz Maksimow, dowodzący 138. Samodzielną Brygadą Zmechanizowaną, wydał rozkaz ostrzelania wsi Mala Rogan i Wilka Hivka z wieloprowadnicowych wyrzutni TOS-1 pociskami termobarycznymi.

"Jak na ironię losu pułkownik urodził się Użhorodzie na Zakarpaciu (Ukraina). By mordować Ukraińców przyjechał do Charkowa" - podała Prokurator Generalna.

Wprowadzamy dla Ukraińców ułatwienia związane z nauką języka polskiego, która będzie organizowana przez publiczne służby zatrudnienia - poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Jak dodała, kursy językowe będą organizowane także dla medyków.

Minister zwróciła uwagę, że pracę w Polsce podjęło do tej pory 160 tys. obywateli Ukrainy.

Dla 82 proc. Ukraińców jakiekolwiek ustępstwa terytorialne wobec Rosji są niemożliwe do zaakceptowania - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Socjologii w Kijowie (KIIS) i opisywanego we wtorek przez agencję Ukrinform.

10 proc. badanych oceniło, że niektóre tereny można oddać, by doprowadzić do pokoju i zagwarantować niepodległość państwa, a 8 proc. oświadczyło, że trudno na to pytanie odpowiedzieć.

"Niektórzy dawali nam tylko trzy dni, a my wytrzymaliśmy trzy odważne, zwycięskie, bohaterskie miesiące i kontynuujemy walkę o naszą wolność i niepodległość" - napisał we wtorek w komunikatorze Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podziękował "każdej i każdemu, kto robi wszystko dla zwycięstwa, dla pokoju w Ukrainie". Rosyjskie działania zbrojne rozpoczęły się 24 lutego przed godz. 5:00 (4:00 w Polsce). Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił początek "specjalnej operacji wojskowej" - jak oficjalnie określa się w Rosji wojnę przeciwko Ukrainie. 

 

"Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

Rośnie groźba ataków rakietowych na Ukrainę z terytorium Białorusi - informuje kanał NEXTA powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Rosyjskie wojsko przeniosło wyrzutnie rakiet Iskander 50 km od granicy z Ukrainą" - dodano.

Od początku wojny w Ukrainie zginęło 234 dzieci, a 433 zostało rannych - poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

"W Davos jest miejsce, które miało pokazywać światu, jak Rosja jest wielka. Dziś pokazuje, jak nisko upadła..." - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

We wpisie dodał, że Rosja jest pariasem świata, wyłączanym z obiegu międzynarodowego cywilizowanego świata i z którym coraz mniej się rozmawia, a bardziej się go wstydzi. "To jednak wciąż za mało" - zaznaczył polski premier, który odwiedził "Dom zbrodni rosyjskich", wystawę poświęconą zbrodniom Rosji w Ukrainie.

"Dom zbrodni rosyjskich" to wystawa poświęcona zbrodniom Rosji w Ukrainie. Poza zdjęciami, głównie ukraińskich fotografów, można zobaczyć mapę z oficjalnymi statystykami, w tym liczbą zabitych cywilów. Wystawa znajduje się w budynku, który podczas wcześniejszych edycji forum był wykorzystywany do promowania Rosji.

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa w Davos na Światowym Szczycie Ekonomicznym odwiedził "Dom zbrodni rosyjskich", wystawę poświęconą zbrodniom Rosji w Ukrainie. 

"Wystawa 'Dom zbrodni rosyjskich' przygotowana została przez ukraińskich artystów. Znajduje się w budynku, który podczas wcześniejszych edycji Forum był wykorzystywany do promowania Rosji i nazywany "Domem Rosyjskim"' - napisała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

 

W Kristiansand w południowej Norwegii rozpoczął się we wtorek dwudniowy szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS). W spotkaniu, którego tematem jest przyszłość regionu po inwazji Rosji na Ukrainę, nie uczestniczą rosyjscy dyplomaci. Rosja najpierw została zawieszona, a następnie wystąpiła z gremium.

Szczyt CBSS w Kristiansand jest pierwszym od dziesięciu lat spotkaniem dyplomatów regionu na tak wysokim szczeblu, w obradach wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych i wyżsi urzędnicy 10 państw członkowskich oraz dyplomacji UE. Polskę reprezentować będzie wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

"Oczekuję, że w pierwszej kolejności Niemcy będą pomagały Ukrainie. Dzisiaj przede wszystkim Ukraina potrzebuje pomocy. My przekazaliśmy Ukrainie czołgi, rzeczywiście w bardzo dużej liczbie. Podjęliśmy taką decyzję, gdyż uznaliśmy, że to jest w jakimś sensie nasz obowiązek jako sąsiada Ukrainy, żeby taką pilną pomoc przekazać" - mówił prezydent Andrzej Duda w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym.

Dodał, że uszczupliło to potencjał obronny Polski. "Liczymy na to, że tutaj dostaniemy wsparcie wspólnoty, jaką jest NATO, liczymy na wsparcie ze strony USA, a także ze strony Niemiec" - zaznaczył prezydent.

Zauważył, że obecnie większość polskich sił pancernych to niemieckie czołgi Leopard 2. "Jeżeli zostalibyśmy wsparci przez naszych sojuszników z Niemiec jakąś partią czołgów, które stanowiłyby dla nas zastępstwo za te, które oddaliśmy Ukrainie, bylibyśmy bardzo wdzięczni. Mieliśmy taką obietnice, słyszymy, że Niemcy nie będą się chciały z tej obietnicy wywiązać - jest to dla nas duży zawód" - oświadczył.

 

Odcięcie przez Rosję dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do Finlandii po wstrzymaniu eksportu gazu do Polski i Bułgarii jest "nieuzasadnione i niedopuszczalne" - stwierdziły we wtorek Komisja Europejska i USA we wspólnym oświadczeniu potępiającym takie działania, jako "szantaż energetyczny".

Caritas Archidiecezji Krakowskiej przyjął ok. 4,8 tys. uchodźców wojennych - powiedziała we wtorek jego rzeczniczka Agnieszka Homan i przekazała, że organizacja codziennie w Krakowie wydaje blisko 6 tys. posiłków dla uchodźców.

Wysłano także 30 tirów i kilkadziesiąt samochodów dostawczych z pomocą humanitarną na Ukrainę.

- Razem ze Szwecją wyślemy w środę do Ankary delegacje mające przełamać turecką opozycję wobec naszej akcesji do NATO - powiedział we wtorek fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Turcja domaga się "zakończenia politycznego wspierania terroryzmu oraz usunięcie źródeł jego finansowania, zaprzestanie militarnego wsparcia udzielanego Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz oddziałom syryjskich Kurdów - Ludowym Jednostkom Samoobrony (YPG), a także zniesienie nałożonych na Turcję embarga i sankcji" zanim poprze wejście nowych krajów do NATO.

"Prezydent Rosji Władimir Putin chciał mniej NATO u swoich granic, jednak teraz będzie więcej NATO u jego granic i więcej członków Sojuszu - powiedział we wtorek sekretarz generalny układu Jens Stoltenberg na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Stoltenberg podkreślił, że złożenie wniosków przez Finlandię i Szwecję o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego to historyczne wydarzenie, które pokazuje, że europejskie bezpieczeństwo nie może zostać zagrożone przez przemoc.

Fot.: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Davos, że "nie ma cienia prawdy w rosyjskiej propagandzie o jakichś nazistach na Ukrainie" i podobnych oskarżeniach. "To jest w ogóle kompletna bzdura. To była inwazja wynikająca wyłącznie z imperialnych ambicji Rosji, z niczego więcej. Tam nikt na Rosję nie czekał aż ona tam przyjdzie. Ludzie chcieli żyć na Ukrainie, w wolnej niepodległej, suwerennej, a dzisiaj się im ją zabiera" - powiedział prezydent Andrzej Duda, który przebywa na Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

"W związku z powyższym świat dzisiaj musi stanąć twardo, i ta wojna powinna się zakończyć poprzez to, że Rosja odda Ukrainie tereny, które zagrabiła, zapłaci kontrybucję, a zbrodniarze zostaną ukarani. To jest mój punkt widzenia na to, jak to powinno się zakończyć" - stwierdził prezydent.

Zaapelował też, aby wspierać Ukrainę. "Apeluję do wszystkich, aby stać twardo po stronie Ukrainy, bo po jej stronie jest sprawiedliwość i uczciwość. Nie mam co, do tego żadnych wątpliwości" - podkreślił Duda.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

"Jeśli mówimy, że odżyły tendencje imperialne u Władimira Putina, by imperialną Rosję odbudowywać, to w ogromnym stopniu nie są to tylko jakieś tam marzenia i powroty mentalne do Związku Sowieckiego, (...) ale to jest także dziś myślenie o wielkiej carskiej Rosji, która była potęgą ówczesnego świata w XIX i na samym początku XX wieku" - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos.

Polski prezydent zauważył w Szwajcarii, że Putin nie wziął pod uwagę "tego, że Ukraińcy będą w tak zdecydowany sposób się bronili". "Co jest stuprocentowo dla mnie pewne - Ukraińcy bronią się wszelkimi siłami i będą się bronić. Tam nie ma wielkiej nadziei, w moim przekonaniu, na pokój, który będzie polegał na tym, że Europa Zachodnia zmusi Ukraińców do tego, by oddali swoją ziemię Putinowi i zgodzili się na jego warunki. Ukraińcy się po prostu na to nie zgodzą" - powiedział prezydent.

"Jeżeli ktoś z polityków na Zachodzie liczy, że zmusi dziś Ukraińców do tego, by ustąpili przed Putinem, jak to niedawno słychać było ze strony (byłego premiera Włoch Silvio) Berlusconiego, to jest w głębokim błędzie. Ja tu nie ukrywam, że będę jako prezydent Polski Ukrainę w 100 proc. wspierał" - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos.

Podkreślał, że także jako prezydent kraju sąsiadującego z Rosją, nie może zgodzić się na to, aby "Rosja bezkarnie naruszała prawa międzynarodowe, po raz kolejny je łamała, a świat na to przystawał".

"Nie mogę się zgodzić na to, żeby Rosja mordowała ludzi na Ukrainie, a świat udawał, że tego nie widzi, żeby nie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec morderców, żeby Rosja nie zapłaciła reparacji wojennych za straty, które spowodowała na Ukrainie, żeby jej nie zmusić do tego, żeby po prostu sfinansowała odbudowę Ukrainy" - powiedział prezydent.

Podobno w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos nie brakuje głosów, że już czas dogadać się z Kremlem - poinformował we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Zastrzegł, że Ukraina nie handluje swoją suwerennością.

"Podobno w kuluarach WEF nie brakuje głosów, że może czas wstrzymać ogień, dogadać się z Kremlem i wrócić do biznesu z Rosją. Czy to nowy wirus ślepoty?" - napisał na Twitterze Podolak.

"Nie gonimy za terminami. Nazizm musi albo zostać wykorzeniony w 100%, albo podniesie głowę za kilka lat, i to w jeszcze bardziej brzydkiej formie" - powiedział Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

82-letnia Maria Mayashlapak pokazuje swój zniszczony dom, po tym, jak armia rosyjska ostrzelała jej rodzinne miasto.

W ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia wojny w Ukrainie 85 tys. Ukraińców przyjechało do Francji i korzysta z zasiłku dla osób ubiegających się o azyl - poinformował we wtorek szef francuskiego Urzędu ds. Imigracji i Integracji (Ofii) Didier Leschi.

Około 8 tys. Ukraińców przebywa w wynajmowanych lub własnych mieszkaniach, a pozostali są zakwaterowani w strukturach recepcyjnych lub u rodzin francuskich - podał Leschi.

"W Liman w obwodzie donieckim trwa ciężki ostrzał wroga, są zabici i wielu rannych miejscowych cywilów. Nie ma jeszcze możliwości ewakuacji" - podaje Ukrinform. 

Rosjanie ostrzelali gminę Zełenodolsk w obwodzie dniepropietrowskim. Uszkodzonych zostało kilka domów, nikt nie zginął, nie ma informacji o rannych.

 

"Rosja wykorzystuje głód i zboże do sprawowania władzy. Globalna współpraca jest antidotum na ten szantaż" napisała na Twitterze Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia "post-apokaliptycznego" Mariupola.

Głód spowodowany brakami zboża i żywności wskutek zablokowania przez Rosję ukraińskich portów może spowodować więcej ofiar niż sama wojna - ostrzegł we wtorek brytyjski minister transportu Grant Shapps.

"Tym, co mnie martwi jest to, że widzimy wiele ofiar na Ukrainie, a możemy zobaczyć nawet jeszcze więcej w innych miejscach świata z powodu niedoboru zboża i żywności; może to być nawet większa liczba niż bezpośrednich ofiar podczas wojny" - powiedział w stacji Sky News.

Tak wyglądają skutki rosyjskiego ostrzału w obwodzie sumskim. 

Kanał 24. poinformował na Twitterze, że metro w Charkowie wznowiło pracę.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował we wtorek do wszystkich państw świata, by nie kupowały od Rosji skradzionego przez nią ukraińskiego zboża.

"Rosyjscy złodzieje kradną ukraińskie zboże, ładują je na statki, przepływają przez Bosfor i próbują sprzedawać je za granicą" - napisał Kułeba na Twitterze.

Rosja okupuje 20,7% terytorium Ukrainy. W tej chwili okupanci przejęli około 125 000 metrów kwadratowych ukraińskiego terytorium. Na dzień 23 lutego 2022 r., 43 300 kilometrów kwadratowych lub 7% terytorium Ukrainy było tymczasowo zajęte.

Tak wyglądają pola w kierunku Słowiańska po masowym ostrzale z artylerii i moździerzy.

Wielka Brytania rozważa wysłanie okrętów wojennych na Morze Czarne w celu eskortowania i ochrony statków przewożących zboże z Ukrainy - podaje "The Times".

Zdjęcia satelitarne ośrodka szkoleniowego Desna w obwodzie czernihowskim zniszczonego 17 maja.

Wojska rosyjskie wydają się brać na cel magazyny z żywnością na Ukrainie - czytamy w analizie Komisji Europejskiej dotyczącej ryzyka kryzysu żywnościowego na świecie. 

"Bezpieczeństwo żywnościowe na rozdartej wojną Ukrainie wzbudza zaniepokojenie, zwłaszcza że Rosja wydaje się celowo atakować i niszczyć zapasy żywności i miejsca jej przechowywania "- czytamy w komunikacie KE.

W piwnicy jednego z zawalonych bloków w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu - poinformował doradca mera tego okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

"Podczas rozbiórki gruzów bloku (...) w piwnicy znaleziono ponad 200 ciał zabitych pod gruzami będących w zaawansowanym stanie rozkładu" - napisał Andriuszczenko w komunikatorze Telegram.

"Mieszkańcy osiedla Tyotkino w obwodzie kurskim w Rosji napisali list do Putina, w którym skarżą się na rzekome ataki z Ukrainy. Domagają się poprawy bezpieczeństwa granic" - podaje NEXTA.

Trasa z Bachmutu (obwód doniecki) do Łysyczańska (obwód ługański). Siły Zbrojne Ukrainy codziennie wykorzystują tę trasę do zaopatrywania wojsk w Siewierodoniecku i Łysyczańsku oraz ewakuacji ludności cywilnej. Rosjanie są bardzo blisko i stale ostrzeliwują tę drogę.

Miasteczko Soledar w obwodzie donieckim. Na wideo widać skutki rosyjskiego ostrzału.

"Wojska rosyjskie wzmacniają swoje siły na Wyspie Węży w celu kontroli szlaków morskich w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Rosjanie przygotowali do użytku systemy rakietowe S-400" - podaje agencja Ukrinform. 

W ciągu trzech miesięcy od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 29 350 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 24 maja wynoszą: 1302 czołgi, 3194 pojazdy opancerzone, 205 samolotów, 170 helikopterów, 606 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2213 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających i 480 dronów.

Rosyjska ofensywa w Donbasie to największa walka w Europie od II wojny światowej - napisał we wtorek na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do krajów partnerskich o szybsze dostawy broni i amunicji.

"Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że Ukraina ma już całe uzbrojenie, którego potrzebuje" - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

Kolaboranci w okupowanym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy planują zwrócić się do Rosji o utworzenie tam rosyjskiej bazy wojskowej - pisze serwis Unian.

Serwis powołuje się na tzw. wiceszefa wojskowo-cywilnej administracji Kyryła Stremousowa - mianowanego przez siły okupacyjne.

Polska jest w Davos na ustach wszystkich; inwestorzy patrzą na nasze działanie z podziwem - powiedział we wtorek w Polsat News premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że przyjęcie przez Polskę uchodźców może być dla inwestorów zaletą, bo Ukraińcy stanowią dla nich potencjalny zasób pracowników.

My regularnie namawiamy niemiecki rząd do realnego wsparcia walk ukraińskich żołnierzy na Ukrainie, ponieważ bez tej broni Rosjanie osiągną przewagę i mogą doprowadzić do tragedii; mogą doprowadzić do zniszczenia państwa ukraińskiego - powiedział we wtorek w Davos premier Mateusz Morawiecki.

Najpopularniejszy niemiecki dziennik "Bild" w poniedziałkowym wydaniu pyta retorycznie, czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie chce, aby Ukraina zwyciężyła w konfrontacji z rosyjskim agresorem.

Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji.

We wtorek, podczas udziału w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, premier był gościem Polsat News, gdzie był pytany m.in o szósty pakiet sankcji na Rosję i niezdecydowane w tej kwestii państwa Unii Europejskiej.

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,57 mln osób - podała we wtorek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 18,5 tys. osób - dodano.

Jak poinformowała SG, w poniedziałek do Polski z Ukrainy wjechało 18,5 tys. osób - to spadek o 8,4 proc. względem statystyk z niedzieli, kiedy przyjechało z Ukrainy 20 tys. osób, a we wtorek do godziny 7 rano przybyło 5,3 tys. osób - wzrost o 11 proc. w stosunku do danych z poniedziałkowego poranka.

Cztery osoby zginęły wskutek rosyjskich ostrzałów w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Rosjanie chaotycznie i praktycznie bez przerwy ostrzeliwują Siewierodonieck - napisał Hajdaj w komunikatorze Telegram.W mieście zniszczonych zostało sześć budynków. Ulica, przy której zginęły cztery osoby, znalazła się pod intensywnym rosyjskim ostrzałem.

Stołeczny radny Piotr Żbikowski chce usunąć wyraz Lenin z jednej z rzeźb na Pałacu Kultury i Nauki. Swoją propozycję argumentuje tym, że Władimir Iljicz Uljanow znany jako Lenin jest jednym z największych zbrodniarzy w historii ludzkości.

Radny Żbikowski napisał interpelację, w której wnioskuje o usunięcie słowa Lenin z przestrzeni publicznej miasta. Chodzi dokładnie o jedną z kilkudziesięciu rzeźb wkomponowanych w nisze usytuowane w przyziemiu Pałacu Kultury i Nauki.

"Zdobycie przez Rosję enklawy Siewierodoniecka oznaczałoby, że cały obwód ługański znalazłby się pod rosyjską okupacją. Operacja ta, choć obecnie stanowi główny wysiłek Rosji, jest tylko jedną z części rosyjskiej kampanii mającej na celu zajęcie Donbasu. Jeśli linia frontu w Donbasie przesunie się dalej na zachód, wydłuży to rosyjskie linie komunikacyjne i prawdopodobnie spowoduje, że jej siły staną w obliczu dalszych trudności logistycznych z zaopatrzeniem" - podaje brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosja zwiększyła intensywność działań w Donbasie i mimo silnego ukraińskiego oporu osiąga lokalne sukcesy, a zdobycie Siewierodoniecka oznaczałoby, że cały obwód ługański znalazłby się pod rosyjską okupacją - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Rośnie ryzyko ataków rakietowych i lotniczych z terytorium Białorusi - alarmuje we wtorek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjska armia rozlokowała dywizjon rakiet Iskander-M w obwodzie brzeskim, 50 km od granicy z Ukrainą.

Sztab raportuje m.in., że Rosjanie koncentrują się na operacji ofensywnej, by otoczyć Lisiczańsk i Siewierodonieck i wyjść na administracyjną granicę obwodu ługańskiego na wschodzie kraju. Siły przeciwnika przygotowują się też do wznowienia ofensywy na kierunku słowiańskim i zaporoskim.

Od 2015 r. czekaliśmy, aż lwy na Cmentarzu Orląt zostaną odsłonięte. Teraz dzięki zachowaniu Polaków, którzy udzielają pomocy Ukraińcom, stosunek do spraw polskich we Lwowie zmienia się - powiedział Janusz Balicki prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Planujemy aktywnie działać, jeśli chodzi o wsparcie klientów chcących brać udział w odbudowie Ukrainy – zapowiedział prezes Banku Pekao Leszek Skiba, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

"Rozmawiamy z naszymi partnerami, klientami na temat Ukrainy. Wiele osób pyta, kiedy skończy się wojna, kiedy będzie bezpiecznie. Bardzo chętnie chcielibyśmy wspierać naszych klientów w aktywności związanej z odbudową Ukrainy, z ich obecnością w Ukrainie” – mówił Skiba.

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie przypominają nam o gigantycznym, niewyobrażalnym ludobójstwie dokonanym przez ZSRS - mówi zastępca dyrektora gdańskiego oddziału IPN, historyk, prof. Mirosław Golon. Dodaje, że okrucieństwo i bezkarność rosyjskich żołnierzy to m.in. efekt niezmiennych od ponad wieku wzorców funkcjonowania rosyjskiego państwa i propagandy.

Obecna Rosja Putina to kontynuacja władzy sowieckiej i wcześniejszych rządów carskich - tradycji władzy złej, imperialnej, której pierwszym celem jest samo rządzenie, podporządkowanie sobie wchodzących w skład tych wielonarodowych państw grup i uzyskanie nad nimi całkowitej kontroli - podkreśla Golon.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie celuje nawet w obiekty militarne, on próbuje zniszczyć ukraińską kulturę - powiedział we wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden na ceremonii otwarcia szczytu sojuszu Quad w Tokio, cytowany przez Sky News.

"Wydaje mi się, że Putin próbuje zniszczyć kulturę. (...) nie celuje nawet w obiekty militarne, eliminuje każdą szkołę, każdy kościół... tak jakby próbował zetrzeć ukraińską kulturę" - wyjaśnił amerykański przywódca.

Władze informują, że od kilku dni mieszkańcy Enerhodaru nie mogą opuścić miasta. Przez punkt kontrolny w stronę Zaporoża nie są przepuszczane żadne samochody, utworzył się korek liczący 400 pojazdów.

Rosjanie nie przepuszczają też samochodów jadących ze strony Zaporoża, w tym z pomocą humanitarną. Władze podały, powołując się na informacje w mediach społecznościowych, że przejechać można tylko po zapłaceniu łapówki w wysokości od 20 tys. do 40 tys. hrywien (ok. 2,9 tys. - 5,8 tys. złotych).

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie potwierdzono śmierć ponad 4,6 tys. cywilów, w tym 232 dzieci - podała prokurator generalna Iryna Wenediktowa. Rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa i może sięgać nawet 25 tys., jeśli potwierdzą się szacunki dotyczące ofiar pochodzących z oblężonego Mariupola.

W pierwszym tygodniu inwazji ONZ poinformowała, że ponad milion uchodźców uciekło z Ukrainy, a do 20 maja liczba ta wzrosła do ponad 6,4 miliona. Większość uchodźców stanowią kobiety, dzieci i osoby starsze. Kolejne 8 mln osób zostało przesiedlonych na terytorium Ukrainy.

Autor książki „Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii” David de Jong powiedział w wywiadzie dla holenderskiego dziennika „De Volkskrant”, że brak woli do rozliczania po wojnie „nazistowskich miliarderów”, wynikała przede wszystkim z postawy USA i innych mocarstw zachodnich, które w obliczu zagrożenia komunizmem potrzebowały stabilnych gospodarczo Niemiec Zachodnich.

Mijają trzy miesiące od inwazji Rosji na Ukrainę. W tym czasie siły rosyjskie spustoszyły dużą część tego kraju, powodując śmierć tysięcy osób i ucieczkę milionów. Inwazja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy inwazji Rosja poniosła prawdopodobnie podobną liczbę ofiar, jak Związek Radziecki podczas dziewięcioletniej wojny w Afganistanie, a szacuje się, że pomiędzy 1979 a 1989 rokiem ZSRR stracił tam około 14-15 tys. żołnierzy. Według brytyjskiego wywiadu liczba ofiar śmiertelnych w Rosji nadal rośnie wraz ze wzmacnianiem się ofensywy w Donbasie, a winne jest "połączenie złej taktyki na niskim poziomie, ograniczonej osłony powietrznej, braku elastyczności oraz podejścia dowództwa, gotowego wzmacniać niepowodzenia i powtarzać błędy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 

Ukraina zakazała poruszania się w pobliżu granicy z Białorusią.

Jak podaje Ukrainska Prawda, Rosjanie umieścili "Iskandery" na Białorusi, 50 km od granicy Ukrainy.

"Od początku wojny siły rosyjskie zajęły 5 przedsiębiorstw Ukroboronpromu" - podaje Kyiv Independent.

- Informacje o pracownikach zatrudnionych w zniszczonych lub znajdujących się pod kontrolą rosyjską siedzibach głównego ukraińskiego przedsiębiorstwa przemysłu lotniczego i obronnego są niedostępne - informuje rzeczniczka prasowa Ukroboronpromu Nataliia Sad.

Komendant główny Straży Granicznej poinformuje ZUS o dłuższych wyjazdach ukraińskich uchodźców z Polski. Będą mogli utracić prawo do świadczeń - donosi we wtorek "Rzeczpospolita".

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie skierowali kolumnę ewakuacyjną cywilów na zaminowany teren, ocalałych rozstrzelano - podało nocą z poniedziałku na wtorek ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe".

Dowództwo napisało w komunikacie, że podczas przemieszczania się ukraińskich sił w obwodzie mikołajowskim w stronę obwodu chersońskiego znaleziono kilka cywilnych samochodów oraz rozstrzelane i okaleczone ciała.

"Rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę pozbawiła rosyjskiego prezydenta możliwości zachowania twarzy" mówił były specjalny przedstawiciel USA na Ukrainę Kurt Walker, cytowany przez Ukrinform. 

- Nie rozumiem nawet logiki mówienia o tym, że Putin musi zachować twarz. Jest to niesprowokowana agresja przeciwko sąsiedniemu krajowi. Musi zostać zatrzymany i odwrócony. Uratowanie twarzy jest niemożliwe - powiedział Walker.

Jak podała wczoraj Zaporoska Obwodowa Administracja Wojskowa rosyjskie wojsko żąda łapówek od mieszkańców ewakuujących się z Melitopola. Za opuszczenie miasta trzeba zapłacić od 3 do 5 tys. hrywien.

"Policja w obwodzie charkowskim udokumentowała śmierć 38-letniego ochotnika Władimira Kotenko ze wsi Mala Rogan, którego samochód został zastrzelony z czołgu 15 marca przez Rosjan" - podaje Ukrinform.

"15 marca Władimir i przyjaciel pojechali samochodem do wioski z pomocą humanitarną. W pobliżu wioski Elite spotkali się z kolumną rosyjskich czołgów. Jeden z czołgów strzelił do samochodu" - wskazuje agencja.

"Na poboczu drogi i w samochodzie znaleźliśmy z mężem kawałki ciała naszego syna, zebraliśmy je w torbach i zanieśliśmy za sobą. Następnie okoliczni mieszkańcy Vilkhovki dali taczkę, na której przewoziliśmy szczątki przez kolejne 15 kilometrów" - powiedziała policji Olga Kotenko, matka Władimira.

Najpopularniejszy niemiecki dziennik w poniedziałkowym wydaniu pyta retorycznie, czy Kanclerz Olaf Scholz nie chce, aby Ukraina zwyciężyła w konfrontacji z rosyjskim agresorem.

Według narracji najpopularniejszej niemieckiej gazety, kiedy Olaf Scholz zabiera głos i mówi o wojnie na Ukrainie, miliony ludzi w Niemczech i w Europie oczekują, że dowiedzą się, czy kanclerz uda się wkrótce do Kijowa i kiedy Ukraina otrzyma ciężką broń niezbędną do odparcia rosyjskiego agresora.

Grupa kolumbijskich żołnierzy pojedzie do Europy, aby szkolić swoich ukraińskich kolegów w zakresie technik rozminowywania, poinformowała agencja Reutera, cytując kolumbijskiego ministra obrony.

Eksperci z Kolumbii, która jest partnerem NATO, zostali zaproszeni do przeprowadzenia szkolenia przez Stany Zjednoczone, poinformował w poniedziałek kolumbijski minister obrony Diego Molano.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".

Wicekanclerz Niemiec powiedział, że tylko kilka krajów ma z tym problem, przede wszystkim Węgry, ale jak dodał: "myślę, że w ciągu kilku dni osiągniemy przełom".

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie