Rosja. Gerhard Schroeder nominowany do rady nadzorczej Gazpromu

Biznes
Rosja. Gerhard Schroeder nominowany do rady nadzorczej Gazpromu
PAP/EPA/OMER MESSINGER
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom nominował Gerharda Schroedera do rady nadzorczej. Nie wiadomo czy były kanclerz przyjmie to stanowisko - informuje portal NTV. Niemiecki polityk poinformował, że "już dawno odrzucił tę nominację" - podaje Reuters. Jak dodał, jest zaskoczony dzisiejszymi publikacjami na ten temat.

Rosyjski koncern gazowy Gazprom oficjalnie nominował byłego socjaldemokratycznego kanclerza Gerharda Schroedera na członka swojej rady nadzorczej. Polityk SPD, oskarżany o bliskie związki z Rosją, poinformował, że "już dawno odrzucił tę nominację".

 

ZOBACZ: Niemcy. Gerhard Schroeder traci stanowisko w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft

 

W ubiegłym tygodniu Schroeder zrezygnował ze stanowiska w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft, ale w dalszym ciągu pozostaje czołowym lobbystą spółek zależnych Gazpromu – Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Gerhard Schroeder i Gazprom. Polityk może trafić na listę sankcji  

Jak podkreśla NTV, Schroeder jest wieloletnim przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina. 78-letni były kanclerz Niemiec jest zgodnie oskarżany przez polityków praktycznie wszystkich partii o zajmowanie wysoko płatnych stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych w czasie, gdy Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na rosyjską gospodarkę, aby w ten sposób pomóc Ukrainie.

 

Z powodu zaangażowania po stronie Rosji Schroeder utracił przywileje przysługujące byłym kanclerzom, m.in. opłacane przez rząd niemiecki reprezentacyjne biuro wraz personelem. Parlament Europejski chce umieścić Schroedera na liście sankcji wobec oligarchów.

mbl/ml/pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie