Wojna w Ukrainie. Pentagon: 20 krajów ogłosiło pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie. Pentagon: 20 krajów ogłosiło pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin

Nowe pakiety wsparcia wojskowego dla Kijowa ogłosił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Podczas spotkania międzynarodowej grupy koordynującej pomoc zbrojeniową dla Ukrainy poinformował, że około 20 krajów zadeklarowało udział w planach udzielenia pomocy Ukrainie. Kolejne spotkanie ma odbyć się w czerwcu.

Spotkanie online było kontynuacją prac międzynarodowej grupy kontaktowej koordynującej pomoc zbrojeniową dla Ukrainy, która została zawiązana w kwietniu w Rammstein w Niemczech. Uczestniczyli w nim ministrowie obrony 47 krajów, w tym szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

 

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przypomniał, że po spotkaniu w Rammstein broń Ukrainie dostarczyły m.in. Australia, Kanada, Wielka Brytania. Do konferencji online dołączyły nowe kraje, które nie brały udziału w pierwszym spotkaniu grupy, w tym Austria, Bośnia-Hercegowina, Kolumbia, Irlandia i Kosowo.

 

ZOBACZ: Lloyd Austin: jeśli Rosja zaatakuje cele w Polsce, NATO stanie w jej obronie

 

Wśród państw, które zadeklarowały nowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy Austin wymienił Włochy, Danię, Grecję, Norwegię i Polskę. Dania dostarczy pociski przeciw okrętowe "Harpoon" i pociski rakietowe. Ponadto ministrowie obrony obiecali dostawy "bardzo potrzebnej amunicji artyleryjskiej, systemów obrony wybrzeża, czołgów i innych pojazdów opancerzonych" - powiedział Austin.

 

Szef Pentagonu dodał, że Kijów oczekuje na pociski dalekiego zasięgu, drony i kamizelki kuloodporne. Przed spotkaniem online Austin rozmawiał z Reznikowem na temat potrzeb Ukrainy dotyczących uzbrojenia.

Kolejne spotkanie grupy

- Zostanie zwołane trzecie spotkanie grupy kontaktowej w przyszłym miesiącu, 15 czerwca w Brukseli, obok spotkania ministrów obrony krajów NATO - poinformował sekretarz obrony USA.

 

26 kwietnia w Rammstein Austin zapowiedział, że międzynarodowa grupa kontaktowa będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. Jej zadaniem jest integracja wysiłków skoncentrowanych na wsparciu Kijowa.

mbl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie