Wojna w Ukrainie. Kolejny traktorzysta zginął podczas prac polowych. Najechał na minę

Świat
Wojna w Ukrainie. Kolejny traktorzysta zginął podczas prac polowych. Najechał na minę
PAP/Mykola Kalyeniak
Miny przeciwpiechotne rozkładane na Ukrainie

Na północy Ukrainy, w rejonie Czernihowa, podczas prac polowych traktorzysta wjechał na rozstawioną przez Rosjan minę. Rolnik pomimo przewiezienia do szpitala zmarł - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Kierowca traktora, który został przewieziony karetką do szpitala, był w stanie krytycznym. Niestety, z powodu odniesionych ran, zmarł - podały ukraińskie służby ratownicze.

 

- Pirotechnicy sprawdzili następnie okolicę pod kątem innych materiałów wybuchowych i znaleźli jeszcze jedną minę przeciwpancerną - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

 

Wojska rosyjskie wkroczyły na teren graniczącego z Rosją obwodu czernihowskiego w pierwszych dniach, rozpoczętej 24 lutego inwazji. Ostatnie oddziały okupanta opuściły ten region na początku kwietnia.

 

 

Ratownicy zaapelowali ponownie o unikanie poruszania się po niesprawdzonych polach, drogach leśnych czy działkach.

 

Według Międzynarodowego Centrum Rozminowywania Humanitarnego w Genewie oczyszczanie terenów Ukrainy z min i niewypałów potrwa lata i problem ten - już zagrażający życiu milionów ludzi - utrudni proces odbudowy kraju i powrót osób, które uciekły przed wojną.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Weselny taniec w sali szpitalnej; panna młoda straciła nogi od wybuchu miny

 

W opublikowanym 13 maja raporcie zaznaczono, że ukraińscy specjaliści przy pomocy zagranicznych ekspertów zneutralizowali już 80 tys. min i innych materiałów wybuchowych.

mbl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie