Małpia ospa. Belgia wprowadziła 21-dniową kwarantannę dla zarażonych

Świat
Małpia ospa. Belgia wprowadziła 21-dniową kwarantannę dla zarażonych
CDC/Associated Press/East News
Małpia ospa. Belgia wprowadziła kwarantannę dla zarażonych

Belgia jako pierwszy kraj na świecie wprowadza obowiązkową 21-dniową kwarantannę dla osób zarażonych małpią ospą - poinformowały belgijskie media. Do tej pory w Belgii potwierdzono cztery przypadki infekcji wirusem.

Od tego weekendu w Belgii osoby zarażone wirusem małpiej ospy muszą przebywać w izolacji przez 21 dni. Z informacji dziennika „De Standaard” wynika, że w Belgii dotychczas wykryto cztery przypadki infekcji wirusem. 

 

Wirus pojawił się już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Włoszech, Szwecji, Izraelu, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Małpia ospa. Rozprzestrzenianie wirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że może on rozprzestrzeniać się poprzez rany, płyny ustrojowe, materiały takie jak pościel, ale także może być obecny w powietrzu.

 

Belgijski wirusolog Marc Van Ranst twierdzi na łamach „De Standaard”, że ta ostatnia droga nie jest jeszcze potwierdzona i jest to obecnie przedmiotem badań.

 

ZOBACZ: Małpia ospa. Potwierdzono pierwszy przypadek w Belgii

 

Wirus małpiej ospy występuje głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej. Należy do tej samej rodziny co ospa. Objawy są również podobne: gorączka, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze i wysypka. Na skórze tworzą się pęcherze wypełnione przezroczystym płynem lub ropą. W pewnym momencie te pęcherze pękają i tworzą się skorupy.

anw/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie