Paweł Kukiz: 100 okręgów do Sejmu mogłoby być początkiem wprowadzenia ordynacji mieszanej

Polska
Paweł Kukiz: 100 okręgów do Sejmu mogłoby być początkiem wprowadzenia ordynacji mieszanej
Polsat News
W ocenie Kukiza "Senat jest ostatnią instytucją, gdzie potrzebne są JOW-y"

Powstanie 100 okręgów w wyborach do Sejmu mogłoby być początkiem wprowadzenia mieszanej ordynacji wyborczej - uważa Paweł Kukiz. Lider Kukiz'15 uważa, że rozpoczęcie rozmów o ordynacji jest dla niego dobrym prognostykiem zmian.

Kukiz zapytany o doniesienia medialne dotyczące zmiany ordynacji wyborczej. Według tych doniesień zlikwidowane miałyby zostać jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu na rzecz ordynacji większościowej z okręgami wyborczymi, gdzie wybieranych byłoby 2-3 senatorów. Ponadto w wyborach do Sejmu miałoby powstać 100 okręgów w miejsce dotychczasowych 41.

 

- Sama dyskusja o ordynacji wydaje mi się dobrym prognostykiem - stwierdził lider Kukiz'15. - Dla mnie kompromisem byłaby mieszana ordynacja wyborcza do Sejmu, gdzie np. połowa posłów wybierana jest w jednomandatowych okręgach wyborczych - dodał.

Paweł Kukiz: Senat może być zlikwidowany 

W ocenie Kukiza "Senat jest ostatnią instytucją, gdzie potrzebne są JOW-y". - To powinna być instytucja ekspercka, być może składająca się z byłych premierów, prezydentów itd. - stwierdził. - Jeśli demokracja, to w Sejmie, a nie w Senacie, który jest drugoplanową instytucją, która bardziej komplikuje funkcjonowanie państwa - dodał.

 

- Nie byłbym też szczególnie zmartwiony, gdyby Senat został całkowicie zlikwidowany i został wprowadzony system prezydencki z władzą wykonawczą, jasno sprecyzowaną, określoną i Sejm wybierany w 460 jednomandatowych okręgach wyborczych - powiedział polityk.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński spotka się z koalicjantami. Będzie też Kukiz

 

Według Kukiza "powstanie 100 okręgów do Sejmu mogłoby być początkiem wprowadzenia ordynacji mieszanej".

 

W październiku ub.r. powstał na mocy porozumienia pomiędzy Kukiz'15 a PiS Parlamentarny Zespół ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną. Celem zespołu - jak mówił wówczas Kukiz - "będzie wypracowanie takich rozwiązań, które nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu".

 

W miniony piątek nastąpiły zmiany w strukturze PiS. Komitet Polityczny zatwierdził propozycję prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w myśl której w miejsce dotychczasowych 41 okręgów partyjnych powstaną 94 - dostosowane swoim zakresem terytorialnym do okręgów senackich.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie