Francja. Minister ds. europejskich: przystąpienie Ukrainy do UE prawdopodobnie zajmie 15-20 lat

Świat
Francja. Minister ds. europejskich: przystąpienie Ukrainy do UE prawdopodobnie zajmie 15-20 lat
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
W połowie kwietnia prezydent Ukrainy złożył kwestionariusz w sprawie przystąpienia do UE

Przystąpienie Ukrainy do UE prawdopodobnie zajmie 15-20 lat - ocenił w niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. Dodał, że Kijów może do tego czasu wejść do europejskiej wspólnoty politycznej zaproponowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

- Musimy być szczerzy. (...) Jeśli mówimy, że Ukraina wejdzie do UE za sześć miesięcy, rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda. To zajmie prawdopodobnie 15 czy 20 lat, to bardzo długo - powiedział Beaune w Radiu J.

 

 

- Tymczasem jesteśmy winni Ukraińcom (...) projekt polityczny, w który mogą wejść - kontynuował minister, przypominając pomysł prezydenta Macrona zaprezentowany 9 maja podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Macron zaproponował stworzenie nowej wspólnoty politycznej otwartej na Ukrainę i kraje bałkańskie oraz Wielką Brytanię.

Kwestionariusz w sprawie przystąpienia do UE

W połowie kwietnia Ukraina wypełniła kwestionariusz w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Wcześniej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen osobiście wręczyła kwestionariusz prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas wizyty w Kijowie.

 

- Liczymy na uzyskanie w czerwcu status kraju kandydującego do UE oraz na wsparcie Polski w tej kwestii - powiedział w niedzielę  Zełenski podczas wspólnej konferencji ze składającym wizytę w Kijowie prezydentem Andrzejem Dudą.

 

ZOBACZ: Ukraina. "Gdy prezydent Andrzej Duda przemawiał w Kijowie, Rosjanie wystrzelili rakiety"

 

Zaznaczył, że Ukraina od dawna należy do wspólnoty europejskiej, ale w kwestii przystąpienia do UE, potrzebuje "potężnych ambasadorów i przyjaciół".

 

Zełenski podkreślał rolę współpracy i "historycznego pojednania" między narodami polskim i ukraińskim, a także "historyczne wsparcie, które okazuje Polska Ukraińcom, ukraińskiemu narodowi, siłom zbrojnym Ukrainy". 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie