Wojna Rosja-Ukraina. Władze obwodu ługańskiego: miasto Rubiżne podzieliło los Mariupola

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Władze obwodu ługańskiego: miasto Rubiżne podzieliło los Mariupola
Telegram/Сергій Гайдай / Луганська ОДА
Miejscowość Rubiżne leży około 10 km na północny zachód od Siewierodoniecka

Miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy podzieliło los Mariupola i zostało doszczętnie zniszczone przez rosyjskie wojska; na podwórkach znajdują się groby, ocalałych budynków już nie ma, a wielu domów nie uda się odbudować - poinformował w piątek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

"Przed rosyjską inwazją (rozpoczętą 24 lutego - red.) w Rubiżnem mieszkało ponad 60 tys. osób. Pracowali w fabrykach, w sferze budżetowej, w rozwiniętym sektorze małej przedsiębiorczości. Dzisiaj rubiżnianie dzielą się na trzy kategorie - tych, którzy ewakuowali się do innych, bezpiecznych miast Ukrainy lub za granicę, deportowanych do Rosji lub na terytoria okupowane przez najeźdźców oraz ludzi będących zakładnikami kadyrowców (czeczeńskich oddziałów rosyjskiej Gwardii Narodowej - red) i ukrywających się w piwnicach" - napisał Hajdaj.

Rosyjskie wojska opanowały Rubiżne w połowie maja

"Splądrowane i wypalone ceglane pudełka - oto teraz nasze Rubiżne. Będziemy odbudowywać miasto niemal od zera" - dodał gubernator.

 

 

Rosyjskie wojska opanowały Rubiżne w połowie maja. Miejscowość leży około 10 km na północny zachód od Siewierodoniecka - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie. Zdobycie tego ośrodka jest obecnie jednym z najważniejszych celów najeźdźcy podczas ofensywy na wschodzie Ukrainy. 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie