Szef dyplomacji Watykanu: Stolica Apostolska i papież wyrażają bliskość z narodem Ukrainy

Świat
Szef dyplomacji Watykanu: Stolica Apostolska i papież wyrażają bliskość z narodem Ukrainy
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Szef dyplomacji Watykanu arcybiskup Paul Gallagher i szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba

Przebywający w Kijowie szef dyplomacji Watykanu arcybiskup Paul Gallagher oświadczył w piątek, że celem jego wizyty jest "okazanie bliskości Stolicy Apostolskiej i papieża Franciszka z narodem ukraińskim, zwłaszcza w świetle agresji Rosji przeciwko Ukrainie". Duchowny był także w Buczy, gdzie modlił się w miejscu zbiorowej mogiły.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą abp Gallagher zaznaczył: - Zapewniam, że zarówno Ojciec Święty, jak i jego najbliżsi współpracownicy, także ja, bardzo cierpią z powodu wielu zabitych, wszelkiego rodzaju przemocy, zniszczenia miast, rozdzielenia rodzin i bardzo wielu osób wysiedlonych i uchodźców.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Szef dyplomacji Watykanu odwiedził Buczę - miejsce masakry ludności

 

Abp Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, przyznał, że świadom jest tego, iż ograniczone są podejmowane przez Watykan "próby znalezienia natychmiastowych narzędzi, by położyć kres temu bezsensownemu konfliktowi".

 

Potwierdził zarazem gotowość Stolicy Apostolskiej do sprzyjania "autentycznemu procesowi negocjacyjnemu", bo widzi w nim "słuszną drogę ku sprawiedliwemu i trwałemu rozwiązaniu" konfliktu.

 

- Ta wizyta - jak dodał hierarcha - pozwoliła mi dotknąć ran tego kraju. Odwiedziłem dziś rano umęczone miasta Buczę, Worzel i Irpień.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie