Wojna w Ukrainie. Bombardowanie kombinatu Azowstal może spowodować katastrofę ekologiczną

Świat
Wojna w Ukrainie. Bombardowanie kombinatu Azowstal może spowodować katastrofę ekologiczną
Mariupolska Rada Miejska
Bombardowania mogą zniszczyć osłony "chemicznego jeziora"

Władze w Mariupolu ostrzegają przed katastrofą ekologiczną. Bombardowania kombinatu Azowstal mogły doprowadzić do uszkodzenia struktur ochronnych "chemicznego jeziora", gdzie składowany jest roztwór z siarkowodorem. Uwolnienie substancji do morza ma spowodować "śmierć całej fauny i flory" Morza Azowskiego.

Bombardowania zakładów Azowstal w Mariupolu prawdopodobnie doprowadziły do uszkodzenia osłon zbiornika, w którym znajduje się roztwór zawierający siarkowodór. Dalsze ataki mogą spowodować wypłynięcie substancji do Morza Azowskiego - informuje doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko.

 

W zbiorniku nazywanym "chemicznym jeziorem" znajdują się "dziesiątki tysięcy ton" substancji. Co jeżeli zbiornik ulegnie zniszczeniu?

 

"Zielona substancja o bardzo wysokim stężeniu siarkowodoru (...) w ciągu kilku tygodni rozprzestrzeni się nie tylko na wodach wokół Mariupola, ale dotrze do Morza Czarnego. A to jest śmierć. Śmierć całej flory i fauny Morza Azowskiego" - pisze Andruszczenko.

 

 

Wówczas "martwe morze obmyje brzegi martwego miasta" - dodaje doradca.

Apel do ONZ

Z kolei Mariupolska Rada Miejska pisze, że substancja z kombinatu Azowstal może dotrzeć nie tylko do Morza Czarnego, ale i Morza Śródziemnego. 

 

 

Mer Wadim Bojczenko i rada apelują do ONZ o natychmiastowe wysłanie do zakładów międzynarodowej komisji i ekspertów, którzy mogliby zbadać sprawę i zapobiec katastrofie.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie