Nowe informacje o operacji Władimira Putina. "Usunięcie płynu w jamie brzusznej"

Świat
Nowe informacje o operacji Władimira Putina. "Usunięcie płynu w jamie brzusznej"
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin

Pojawiają się nowe informacje o zabiegu, jakiemu miał się poddać Władimir Putin. Jak podają media, polegał on na odciągnięciu zbierającego się w jamie brzusznej płynu i przeszedł bez komplikacji. We wtorek włoski dziennik "La Stampa" przekazał, że Putin był operowany w związku z nowotworem.

Brytyjskie i amerykańskie media podają nowe informacje o Władimirze Putinie w ślad za kanałem "General SVR" na Telegramie, który w ostatnich tygodniach był jednym z głównych źródeł przecieków na temat stanu zdrowia prezydenta Rosji. Według doniesień "New York Post", kanał jest prowadzony przez byłego rosyjskiego szpiega.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zakaz wjazdu do Kanady dla Putina i tysiąca innych Rosjan

 

We wtorek świat obiegła informacja dziennika "La Stampa", iż Putin przeszedł operację w nocy z poniedziałku na wtorek.  Dziennikarze powołali się na swoje niesprecyzowane źródła. Dodali, że powodem operacji miał być nowotwór.

 

Po tej informacji na Telegramie "General SVR" pojawił się wpis, informujący iż zabieg miał miejsce z czwartku na piątek i "dotyczył usunięcia płynu z jamy brzusznej". Procedura miała przebiec pomyślnie i bez komplikacji.

 

Według autorów wpisu operacja Putina i jego późniejsza rekonwalescencja zostały ukryte. Za pomocą technologii "deepfake" wizerunek Putina pojawił się w mediach, wyemitowano nagrania z posiedzenia rosyjskiej rady bezpieczeństwa w jego udziałem.

 

ZOBACZ: Media: Putin odpowiedzialny za niepowodzenia. Podejmuje decyzje wojskowe na niskim szczeblu

 

Twórca telegramowego profilu w zeszłym tygodniu podawał, że rosyjski prezydent nagrał wcześniej materiał filmowy, próbując ukryć przyszłe operacje. Podobno w planach miał również skorzystanie z dublerów - jeżeli pojawiłaby się taka potrzeba.

 

 

"New York Post", który cytuje te podkreśla, że "informacje kanału nie zostały zweryfikowane".

Medialne doniesienia nie milkną

Pomimo tego, że tajemniczy profil był w ostatnim czasie jednym z głównych źródeł rzekomych informacji na temat zdrowia Putina, inne media, profile oraz kanały również zainteresowały się kwestią stanu zdrowia rosyjskiego prezydenta.

 

W kwietniu  "The Project" przekazał informację że Putin był regularnie odwiedzany przez onkologa. Wówczas pojawiły się spekulacje na temat raka tarczycy.

aml/ml//New York Post
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie