Wojna w Ukrainie. 82. dzień inwazji Rosji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 82. dzień inwazji Rosji [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/REGIMENT AZOV PRESS SERVICE
Media: kilkanaście autobusów z ukraińskimi żołnierzami wyjechało z Azowstalu

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z kombinatu metalurgicznewgo Azowstal, w Mariupolu, przybyli w poniedziałek wieczorem do Nowoazowska, który jest obecnie pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów - poinformował Reuter powołując się na świadków.

aml/ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 82. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja - Ukraina. Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Poniedziałek, 16 maja

 

Ranni żołnierze z Azowstalu zostali ewakuowani do szpitala w Nowoazowsku na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej - poinformowała Hanna Maliar, wiceminister obrony. Zabrano tam 53 rannych żołnierzy. Kolejnych 211 ewakuowano korytarzem humanitarnym do okupowanej Oleniwki. W planach jest ich powrót na terytorium kontrolowane przez Ukrainę w ramach procedury wymiany.

Armia rosyjska straciła ponad 400 żołnierzy podczas próby przekroczenia rzeki Doniec w regionie ługańskim - informuje New York Times powołując się na dane Institute for Study of War.

NYT zauważa, że była to jedna z najkrwawszych bitew całej wojny w Ukrainie.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Sibiga przeprowadził konsultacje z polską delegacją.

Polska nie ma możliwości technicznych przewozu 4-5 mln ton zbóż miesięcznie ukraińskiego ziarna, sukcesem byłby transport 1-2 mln ton zbóż - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

 

Putin planuje operacje w Donbasie na szczeblu pułkownika lub generała brygady - donoszą media.

"Udane polowanie": obrona powietrzna Ukrainy niszczy samolot szturmowy, pocisk i trzy drony.

Wydaje się, że oblężenie Azowstalu dobiega końca. Denys Prokopenko, dowódca azowskiego pułku specjalnego, powiedział 16 maja, że ukraińscy żołnierze w Azowstalu "wykonali rozkazy" i "przez 82 dni rozpraszali armię rosyjską" - informuje Kyiv Independent.

Dmytro Kułeba wymienił swoich unijnych odpowiedników jako trzy czynniki, które przybliżają Ukrainę do zwycięstwa.

Zachód nie pozwoli Rosji na "dyktat pokoju" w Ukrainie - mówi Olaf Scholz.

20 cywilów, w tym jedno dziecko, zginęło na skutek rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckimi i ługańskim – poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie Ukrainy.

Jak podkreślono, siły ukraińskie odparły w poniedziałek 11 ataków wroga w Donbasie, a w 3 miejscach walki wciąż trwają.

Wzdłuż całej linii obrony w regionie wróg atakuje przy pomocy lotnictwa, wyrzutni rakietowych, artylerii lufowej dużego kalibru i moździerzy, a także bombarduje cywilne obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne.

Według osób zajmujących się tzw. "białym wywiadem" ewakuacja żołnierzy z Azowstalu ma być powiązana z wymianą rosyjskich jeńców wojennych. Negocjacje w tej sprawie miały być prowadzone przez ostatni tydzień. 

Członkowie kilku organizacji reprezentujących Romów zorganizowali protest pod ambasadą Rosji w Bukareszcie. Manifestacja służyła okazaniu solidarności z romską mniejszością na Ukrainie ogarniętej rosyjską inwazją.

Organizatorzy i uczestnicy protestu domagali się od władz Rosji zaprzestania medialnej nagonki na Romów, według której przedstawiciele społeczności romskiej specjalizują się rzekomo w kradzieży rosyjskiego sprzętu wojskowego.

"Nie jesteśmy złodziejami czołgów! Przestańcie nas obrażać", skandowali uczestnicy protestu, którzy pojawili się pod rosyjską ambasadą z replikami traktora i rosyjskiego czołgu z literą "Z".

Zdjęcia satelitarne wskazują na kolejne, już czwarte miejsce masowego pochówku w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

Dziennikarze projektu Schemy przeanalizowali zdjęcia firmy Maxar i stwierdzili, że miejsce masowego pochówku pojawiło się jeszcze na początku marca koło centralnego cmentarza Mariupola. Składa się ono z dwóch rowów, z których jeden ma ponad 30 m długości.

Wcześniej Schemy informowały o miejscach masowego pochówku mieszkańców Mariupola w pobliskich miejscowościach Manhusz, Wynohradne i Stary Krym.

"Mariupol jest dziś jak jedna wielka mogiła. Zginęło już 20 tysięcy ludzi. Kolejne 10 tysięcy może umrzeć z powodu chorób, braku wody, jedzenia i leków" – oceniła rada miejska Mariupola w poniedziałkowym komunikacie.

Rosyjskie wojska bez przerwy ostrzeliwują Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy; uszkodzono m.in. domy mieszkalne i ponownie zaatakowano szpital, zginęło co najmniej 10 osób - poinformował na Facebooku szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Największe zniszczenia odnotowano w miasteczku medycznym. Pociski trafiły w prawie każdy budynek na terenie szpitala w Siewierodoniecku. (...) Rosjanie ostrzeliwali też w chaotyczny sposób bloki mieszkalne w różnych dzielnicach. (...) Obecnie bardzo trudno sprawdzić sytuację na miejscu ze względu na ciągłe ataki wroga" - relacjonował szef regionalnych władz.

Kilkanaście autobusów z ukraińskimi żołnierzami wyjechało z obleganego przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal w Mariupolu – poinformował świadek, na którego powołuje się agencja Reutera.

Agencja podkreśla, że nie można było ustalić, ilu żołnierzy wiozły autobusy.

Wcześniej dowódca pułku Azow, który broni Azowstalu, zamieścił w internecie nagranie, w którym mówi, że obrońcy wykonali rozkaz dowództwa związany z ratowaniem życia żołnierzy.

W sieci pojawiają się nagrania z ewakuacji. 

Policjanci z elitarnej słowackiej Narodowej Agencji Kryminalnej (NAKA) zatrzymali po południu byłego przewodniczącego Sądu Najwyższego Stefana Harabina. Informacje mediów potwierdziła w sieci społecznościowej NAKA, wskazując, że chodzi o akceptowanie czynów karalnych. Zatrzymany sędzia popierał atak Rosji na Ukrainę.

W oświadczeniu policja napisała, że sędziemu postawiono zarzuty akceptowania bliżej niesprecyzowanych czynów karalnych oraz "ekstremistycznych czynów karalnych".

NAKA zapowiedziała przedstawienie kolejnych informacji w chwili, gdy pozwoli na to sytuacja procesowa. Informując o zatrzymaniu Harabina, prywatna stacja TV Markiza przypomniała, że na profilu na Facebooku bronił agresji Rosji na Ukrainę. Był także wśród osób, które zakłócały zorganizowaną przez proukraińskie organizacje akcję czytania nazwisk ofiar rosyjskiej agresji.

Popieramy szybkie przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO – zadeklarowali ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii we wspólnym oświadczeniu.

"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc naszym długoletnim nordyckim przyjaciołom w ich drodze do przyszłego 32-narodowego Sojuszu. Zobowiązujemy się do promowania szybkiej ratyfikacji protokołów akcesyjnych, gdy tylko zostaną podpisane" - czytamy w oświadczeniu szefów MSZ państw bałtyckich.

Aktywa firmy, która wytwarzała produkcję obronną dla Rosji, zablokowano w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy – poinformowało biuro prokuratury generalnej Ukrainy na Telegramie.

Według śledczych przedsiębiorstwo, którego właścicielem była rosyjska korporacja obronna, wytwarzało produkcję ze specjalnego stopu, stosowanego w sferze obronnej. Duże partie tej produkcji były wykorzystywane w lotnictwie, sferze rakietowej i innych gałęziach militarnych.

Podczas rewizji w siedzibie firmy skonfiskowano oficjalną oraz nieoficjalną dokumentację finansową, sprzęt komputerowy oraz gotową produkcję.

Oficjalne media rosyjskie milczą o ostatnich sankcjach nałożonych przez Wielką Brytanię na otoczenie Putina, to pokazuje, jak słuszne było posunięcie władz w Londynie - oświadczył lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny Kremla Aleksji Nawalny.

"Indywidualne sankcje nałożone przez Wielką Brytanię w piątek na 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym jego byłą żonę, Ludmiłę Putin i Alinę Kabajewą, uważaną za obecną partnerkę i matkę jego dzieci zostały całkowicie przemilczane przez kremlowskich propagandystów" - napisał Nawalny na Twitterze.

"Właśnie to pokazuje, jak słuszne było posunięcie Wielkiej Brytanii, premier Boris Johnson i minister spraw zagranicznych Liz Truss działają teraz, pokazując niezwykłe przywództwo w reakcji na wojnę Putina na Ukrainie w ogóle, w szczególności zaś w kwestii sankcji" - skomentował rosyjski opozycjonista.

Nawalny podkreślił, że tego typu sankcje spotykają się z poparciem rosyjskich obywateli, którzy z zadowoleniem przyjęliby nawet bardziej radykalne kroki Zachodu.

Do sieci wyciekło nagranie, na którym ma być widoczny jeden z rannych obrońców Azowstalu. Mężczyzna miał być ewakuowany poza teren zakładu. 

Francja będzie bronić Finlandii i Szwecji przed jakimkolwiek zagrożeniem lub atakiem – napisał Pałac Elizejski w komunikacie, dodając, że te dwa kraje podjęły suwerenne decyzje o chęci wstąpienia do NATO, które są wynikiem procesów demokratycznych, opartych na całościowej analizie zmian w ich środowisku bezpieczeństwa.

"Prezydent z zadowoleniem przyjmuje i popiera decyzje dwóch bardzo bliskich partnerów europejskich, którzy wspólnie z nami dzielą i bronią zasad demokracji, wolności jednostki i rządów prawa. Dzięki ich solidnym zdolnościom obronnym członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO zwiększy bezpieczeństwo i stabilność regionu bałtyckiego, Europy jako całości oraz obszaru euroatlantyckiego" – dodano.

"Każde państwo, które w jakikolwiek sposób będzie próbowało przetestować europejską solidarność groźbą lub agresją przeciwko ich suwerenności, musi mieć pewność, że Francja stanie u boku Finlandii i Szwecji. Francja potwierdza swoje zaangażowanie zgodnie z postanowieniami artykułu 42.7 Traktatu o Unii Europejskiej i jest gotowa wzmocnić współpracę w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa z tymi dwoma partnerami poprzez konsultacje strategiczne na wysokim szczeblu i interakcje wojskowe".

62-letni mężczyzna poniósł śmierć, a jedna osoba odniosła obrażenia w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowały służby ratunkowe obwodu na Facebooku.

Zabity i ranny byli ofiarami ataku na miasto Peczenihy w rejonie czuhujewskim w poniedziałek przed południem. W wyniku ostrzałów doszło do czterech pożarów w budynkach gospodarczych. Płonęły też zarośla na powierzchni 400 m kw.

Obrońcy Mariupola wykonali rozkaz, mimo wszelkich trudności powstrzymywali przeważające siły przeciwnika przez 82 dni i pozwolili armii ukraińskiej na przegrupowanie, przeszkolenie personelu i otrzymanie dużej ilości broni z krajów partnerskich - mówi w najnowszym nagraniu Denis Prokopienko, komendant pułku Azow.

Rosyjskie siły nie odnotowują znaczących sukcesów podczas walk w Donbasie, w tym podczas bitwy o Siewierodonieck; wojska Ukrainy zniszczyły duży skład amunicji wroga w Iziumie w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego - poinformował w wieczornym komunikacie ukraiński sztab generalny.

Najeźdźcy doznali strat w pobliżu miejscowości Boriwske pod Siewierodonieckiem, a także nieopodal Hirskego na wschodzie Ukrainy. Rosjanie nie odnotowali też sukcesów na kierunku łymańskim oraz pod Nowomychajliwką i Marjinką w obwodzie donieckim. Pod Słowiańskiem wróg przegrupowuje się i próbuje wznowić ofensywę - przekazano w komunikacie sztabu, odnosząc się do sytuacji na najważniejszych odcinkach frontu w Donbasie.

Jak informuje agencja Reutera, dowódca obrony Azowstalu poinformował, że wypełnia rozkazy dowództwa Sił Zbrojnych dotyczących "ratowania życia obrońców" konglomeratu.

 

Jak donosi agencja Ukrinform, 340 osób zostało deportowanych z Mariupola do Rosji w ciągu jednego dnia, w tym ponad 50 dzieci. 

Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych Josep Borrell zapewnił na konferencji prasowej w Brukseli, że Unia nie uzna żadnego kawałka terytorium Ukrainy za część Rosji.

- Nie uznamy ani jednego kilometra kwadratowego ukraińskiej ziemi odebranego przez Rosję. Nie uznaliśmy Krymu, nie uznamy żadnego kawałka Ukrainy za część Federacji Rosyjskiej. Bronimy integralności terytorialnej Ukrainy. Licząc, że Ukraina wygra tę wojnę, mamy na myśli, że odeprze inwazję napastnika poza swoje granice - wyjaśnił Borrell po zakończeniu spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Poinformował także, że uczestnicy posiedzenia zgodzili się przeznaczyć dalsze 500 mln euro na dostawy broni i sprzętu dla ukraińskiej armii. Tym samym, wsparcie na cele wojskowe, które Unia wyasygnowała dla Ukrainy sięgnęło w sumie dwóch miliardów euro. Pierwszy pakiet w wysokości pół miliarda euro został uzgodniony jeszcze pod koniec lutego. Kolejne dwa - w marcu i kwietniu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zdeklarował, że z zadowoleniem przyjmuje decyzję szwedzkiego rządu o ubieganiu się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

"Ważna rozmowa z premier Szwecji Magdaleną Andersson. Z zadowoleniem przyjmuję decyzję jej rządu o ubieganiu się o członkostwo w NATO. Szwecja jest jednym z naszych najbliższych partnerów, a członkostwo wzmocniłoby bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego i Szwecji w krytycznym momencie" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

Wierzę głęboko, że KE, która bierze na siebie ciężar rozmów w sprawie embarga na ropę z Rosji, doprowadzi te rozmowy do pozytywnego końca – powiedział dziennikarzom w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

W Brukseli odbyły się rozmowy ministrów spraw zagranicznych UE. Przydacz zaznaczył, że rozmowy dotyczyły kolejnych pakietów sankcji wobec Rosji, w tym zaproponowanego przez KE embarga na ropę z Rosji.

Nie poprzemy wniosku o akcesję Szwecji i Finlandii do NATO, dyplomaci tych krajów nie mają po co przyjeżdżać do Turcji - oświadczył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Szwedzki MSZ zapowiedział, że do Ankary udadzą się delegacje Helsinek i Sztokholmu.

Wysokiej rangi przedstawiciele Szwecji i Finlandii mieli rozmawiać ze swymi odpowiednikami o przystąpieniu ich krajów do NATO.

Erdogan powiedział jednak podczas konferencji prasowej, że Szwecja jest "wylęgarnią" organizacji terrorystycznych, a w tamtejszym parlamencie zasiadają terroryści.

Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW poinformował, że deportowani mieszkańcy Mariupola przetrzymywani są w 66 obozach na terenie całej Rosji. 

Podczas zakończonych w miniony weekend wizyt w Hiszpanii, Niemczech i Francji prezydent Argentyny Alberto Fernandez potępił rosyjską inwazję na Ukrainie, na co Rosja, w obelżywej formie, zarzuciła mu zdradę.

Centrolewicowy polityk, który jeszcze na krótko przed rosyjską napaścią na Ukrainę złożył wizytę prezydentowi Putinowi i opowiadał się za rozwijaniem stosunków gospodarczych z Rosją, podkreślił podczas swej europejskiej podróży w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Diario", że "najwyższą cenę rosyjskiej inwazji płacą najbiedniejsi, którzy ponoszą ciężar wzrostu cen żywności".

Nazajutrz po zakończeniu podróży prezydenta Alberto Fernandeza do Europy kremlowska agencja propagandowa "Sputnik" w obszernym obfitującym w obraźliwe sformułowania tekście oskarżyła tego latynoamerykańskiego przywódcę o "zdradę".

Ciało 28-letniego mężczyzny zastrzelonego przez rosyjskich żołnierzy znaleziono w zagajniku w obwodzie kijowskim – poinformowała policja obwodu na Facebooku.

Zwłoki znaleziono w rejonie buczańskim w niedzielę. Były ledwo przysypane ziemią. "Według wstępnych danych mężczyzna zginął od ran postrzałowych w plecy" – podała policja.

Młody mężczyzna mieszkał wraz z rodzicami w wiosce Kołoszczyna koło Makarowa. Podczas okupacji tych terenów przez siły rosyjskie zniknął bez wieści

Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Wiednia w ramach sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. 

Celem prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego jest jak najbardziej wzmocnić stosunki polsko-ukraińskie; to wymaga odrobienia kilku lekcji, dotyczy to także spraw emocjonalnych, które istnieją między Polakami i Ukraińcami - powiedział szef BPM Jakub Kumoch.

Przedstawiciele kancelarii prezydentów Polski i Ukrainy - Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego - rozmawiali poniedziałek w Kijowie. Ze strony polskiej w rozmowach uczestniczyli: szef BPM Jakub Kumoch, szef KPRM Michał Dworczyk oraz ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki; ze strony ukraińskiej: szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak i wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha. Jakub Kumoch oraz Michał Dworczyk zostali ponadto przyjęci przez prezydenta Ukrainy.

Rosyjskie wojska wprowadziły procedurę tzw. filtracji w każdym tymczasowo okupowanym mieście na Ukrainie; według organizacji ochrony praw człowieka, przez filtrację przeszło już ponad 37 tys. naszych obywateli - poinformowała na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

"Filtracji (szczegółowej kontroli przeprowadzanej przez Rosjan, polegającej m.in. na sprawdzaniu związków z ukraińską armią i formacjami zbrojnymi red.) poddawani są też obecnie Ukraińcy przymusowo deportowani do Rosji" - dodała.

"Osoby podlegające filtracji są przesłuchiwane, dokładnie badane, przetrzymywane w nieludzkich warunkach, poniżane i torturowane. To już nie tylko dyskryminacja Ukraińców ze względu na pochodzenie, ale jeden z elementów ludobójstwa na naszym narodzie" - oceniła polityk.

"To prawdziwe obozy koncentracyjne z salami tortur opartymi na modelu wypracowanym przez hitlerowskie Niemcy. (...) Mężczyźni śpią na podłodze w korytarzach, nie mają zapewnionej żadnej opieki medycznej, za to są bici i torturowani za najmniejszą oznakę nieposłuszeństwa. (...) Ludzi przetrzymywanych w obozach, w tym chorych i niepełnosprawnych, rekrutuje się do pracy pod nadzorem rosyjskiego wojska" - opisywała Denisowa. 

Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem ukraińskim – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski z okazji 20-lecia ogłoszenia św. męczennika patronem Polski.

Centralne uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli odbyły się w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w stolicy. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Przewodniczący KEP zawrócił uwagę, że św. Boboli polecany jest także "sprawiedliwy pokój w Ukrainie i wycofanie rosyjskich wojsk".

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział w Brukseli, że jego kraj jest przeciwny ewentualnemu pominięciu embarga na ropę w szóstym pakiecie unijnych sankcji przeciwko Rosji za jej agresję na Ukrainę.

- Nie wierzę, że szósty pakiet (sankcji) może być zatwierdzony bez embarga na ropę. Ukraina jest przeciwko przyjęciu szóstego pakietu bez embarga na ropę. Wierze, że embargo zostanie wprowadzone. Jedyne pytanie, to kiedy, i jaką cenę UE będzie musiała zapłacić, by to się stało. (...) W UE jest powszechne zrozumienie, że presja sankcyjna musi być coraz silniejsza, aż Ukraina wygra tę wojnę - poinformował Kułeba.

Zasugerował również, że kolejny - siódmy pakiet restrykcji przeciwko Rosji jest również konieczny. Zaproponował, by jego celem było "zdławienie rosyjskiego eksportu".

Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO byłoby historycznym momentem oraz tak naprawdę wielką porażką Rosji, której utrudniałoby to całą politykę bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że Turcja też zdaje sobie z tego sprawę - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Kumoch pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o decyzje Szwecji i Finlandii oraz o stanowisko Turcji w tej sprawie, odpowiedział: "przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO byłoby historycznym momentem i tak naprawdę byłoby wielką porażką Rosji i utrudniałoby jej całą politykę bezpieczeństwa".

- Jestem głęboko przekonany, że Turcja też sobie z tego zdaje sprawę, bo jest krajem, który przez wieki graniczył z Rosją, wie, co to znaczy. (Jest krajem), który też raczej nie jest zainteresowany tym, by Rosji życie ułatwiać - podkreślił prezydencki minister.

Kumoch wyraził również głębokie przekonanie, że "po pewnym sformułowaniu pretensji dojdzie do porozumienia w tej sprawie".

Żołnierze z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej dopuszczali się gwałtów i rabunków podczas okupacji miejscowości w obwodzie chersońskim, znajdujących się obecnie pod kontrolą Ukrainy - poinformowano na kanale projektu "Ukraiński świadek" na Youtube.

"Wojskowi z Doniecka i Ługańska przyszli do nas w połowie marca i opuścili wieś dwa tygodnie później. Nagle się pojawili i nagle zniknęli. (...) Kazali nam oddawać dolary, złoto, diamenty. Splądrowali lokalny sklepik, wypili całe mleko, które mieliśmy. (...) Ciągle ukrywaliśmy się w piwnicy, bo każdego dnia ostrzeliwali wioskę" - opowiadali rozmówcy z miejscowości Kamjanka, Swobodne i Krasniwka w północnej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

W reportażu "Ukraińskiego świadka" przytoczono też doniesienia o zbrodniach wojennych w okupowanych miejscowościach Chersońszczyzny. "Najeźdźcy nie wypuszczali nikogo z wioski, mówiąc, że możemy zdradzić Ukraińcom ich pozycje. Przed inwazją mieszkało tu około 60 osób, teraz zostało 20. (...) Zgwałcili kobietę w ciąży, a potem nawet 83-letnią staruszkę. (...) Mężczyznom kazali uklęknąć, rozebrali ich i sprawdzali tatuaże (w poszukiwaniu nacjonalistycznej symboliki red.)" - relacjonowali mieszkańcy, którzy przeżyli inwazję wojsk "republik ludowych".

Projekt medialny "Ukraiński świadek" został zainicjowany na początku marca przez organizację pozarządową Wróć Żywym w celu dokumentowania przebiegu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Oprócz kanału w serwisie Youtube, uruchomiono również strony projektu na Facebooku, Instagramie i Telegramie.

Mimo uruchomienia miasteczka namiotowego dla uchodźców w Pradze na Dworcu Głównym wciąż koczują setki osób, który przyjechały z Ukrainy. W większości są to Romowie, którzy mają podwójne obywatelstwo ukraińskie i węgierskie i nie przysługuje im prawo do pomocy w Czechach.

Ukraiński sąd zajął zainwestowane w cypryjskie spółki aktywa rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana warte 420 mln dolarów - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, cytowana przez agencję Reutera.

Fridman jest jednym z najbogatszych Rosjan. Wenediktowa napisała na Facebooku, że zajęte zostały jego papiery wartościowe przechowywane na Ukrainie.

Według agencji Bloomberga Michaił Fridman jest największym udziałowcem Alfa Group - firmy inwestycyjnej, która posiada udziały w Alfa Bank, piątym co do wielkości banku w Rosji, oraz X5, rosyjskim detaliście spożywczym.

Za pośrednictwem firmy LetterOne z siedzibą w Luksemburgu oligarcha posiada udziały w niemieckim producencie ropy i gazu Wintershall DEA oraz międzynarodowym operatorze telefonii komórkowej Veon. Majątek Fridmana szacowany jest przez Bloomberga na 14,4 mld dol.

Wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO zwiększy bezpieczeństwo i stabilność Europy – ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. Zadeklarował wsparcie Polski dla procesu akcesyjnego.

Ukraińskie wojska odepchnęły siły najeźdźców w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju na odległość 3-4 kilometrów od granicy z Rosją - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez agencję Reutera.

Rosyjskie wojsko użyło przeciw ukraińskim obrońcom kombinatu Azowstal w Mariupolu bomb fosforowych – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

"Bomby i pociski fosforowe to amunicja zapalająca, uznana przez międzynarodowe prawo za niehumanitarne" – oznajmiła Denisowa, podkreślając, że ostrzał takimi pociskami jest zbrodnią wojenną i powinien być uwzględniony przy rozpatrywaniu sprawy o ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Musimy użyć wszelkich narzędzi, by walczyć z opresją - mówiła przebywająca z wizytą w Polsce sekretarz skarbu USA Janet Yellen, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wskazała, że Polacy są wzorem tego, jak nieść pomoc w potrzebie.

Co najmniej 10 cywilów zginęło w rosyjskim ostrzale miasta Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Jak dodał, eksplozje pocisków wroga wywołały m.in. pożary w budynkach mieszkalnych.

Efekt rosyjskiego ostrzału rakietowego w rejonie Odessy. Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła śledztwo. 

Siedem osób zginęło, a 25 odniosło obrażenia na skutek rosyjskiego ostrzału obwodów ługańskiego donieckiego w ciągu ostatniej doby – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na komunikaty policji obu obwodów.

W obwodzie ługańskim zginęła jedna kobieta, a 13 cywilnych mieszkańców zostało rannych. Wojska rosyjskie ostrzeliwały obwód 29 razy, atakując 11 miejscowości, m.in. Siewierodonieck, Lisiczańsk, Nowodrużesk, Popasną, Hirske i Zołote.

W obwodzie donieckim wiadomo natomiast o 6 zabitych cywilach i 12 rannych. Zniszczonych zostało 36 cywilnych obiektów, w tym budynki mieszkalne, meczet oraz obiekty kluczowej infrastruktury. Atakowane było 10 miejscowości, w tym Mariupol, Awdijiwka, Łyman i Bachmut.

Kanada popiera plany Finlandii i Szwecji dotyczące wejścia do NATO – poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Pożar w ostrzelanym magazynie saletry w obwodzie charkowskim. Szef Administracji Wojskowej Obwodu Donieckiego zgłosił, że "wybuch nie stanowi zagrożenia dla miejscowej ludności".

Telewizje z Białorusi i Rosji nie będą mogły ubiegać się o prawa do transmisji z igrzysk olimpijskich - zimowych w 2026 i letnich w 2028 - zdecydował Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

"Telewizja Łukaszenki odpowiedziała, że po prostu przeprowadzi piracką transmisję, bez płacenia za emisję programu" - przekazał Franak Viačorka, współpracownik liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

Decyzją ukraińskiego sądu, majątek Michaiła Fridmana, rosyjskiego oligarchy, który urodził się we Lwowie, zostaje przejęty. Oszacowano go na 12,4 miliardów hrywien, czyli 420 milionów dolarów - przekazała Prokuratura Generalna Ukrainy.

Co drugi mieszkaniec wyjechał z okupowanego przez siły rosyjskie obwodu chersońskiego na południu kraju – oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

Według niej obecnie w obwodzie znajduje się około 500 tys. osób, a przed wojną liczył on 1 mln mieszkańców.

Jak podkreśliła, w obwodzie narasta kryzys humanitarny i mieszkańcy już prawie nie mają możliwości wyjechania na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie, a ich możliwość przemieszczania się po obwodzie też jest ograniczona.

Decyzja rządu o złożeniu wniosku o wejście do NATO jest właściwa z punktu widzenia strategii wojskowej, biorąc pod uwagę obecną sytuację - ocenił szef sztabu generalnego szwedzkich sił zbrojnych Micael Byden.

Już 15 żołnierek i lekarek zginęło w atakowanym przez siły rosyjskie kombinacie Azowstal, który pozostaje ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformowała rada miejska Mariupola na Telegramie.

- W zakładzie żołnierze przebywają całymi rodzinami. Razem walczą, razem się wspierają i niestety razem giną – napisano w komunikacie rady.

Jak podkreślił mer Mariupola Wadym Bojczenko, jest to tragedia dla całego narodu ukraińskiego.

Kraje Unii Europejskiej płacą Rosji codziennie miliony euro za ropę naftową i gaz; ze środków tych finansowana jest następnie agresja na Ukrainę - powiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

- Chciałbym przypomnieć, że codziennie europejskie kraje płacą miliony euro Rosji za gaz i ropę naftową. I to właśnie te pieniądze służą do finansowania rosyjskiej machiny wojennej: jej agresji i zbrodni. (...) To nie tak powinno działać. Nałożenie sankcji na rosyjski gaz i ropę naftową służy najlepiej pojętym interesom Europy, a nie tylko Ukrainy - powiedział Kułeba przed spotkaniem z unijnymi ministrami spraw zagranicznych.

Kułeba poinformował, że oprócz sankcji wobec Rosji, będzie także rozmawiał z szefami dyplomacji państw UE o przyznaniu jego krajowi statusu kandydata do Wspólnoty.

Bardzo dobra decyzja rządu Szwecji o rozpoczęciu procesu wstąpienia do NATO. Polski rząd w pełni popiera wniosek - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, szybki i sprawny proces akcesyjny jest kluczowy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Europy.

Jak zaznaczył, szybki i sprawny proces akcesyjny jest kluczowy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Europy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że rozmawiał z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristaliną Georgiewą. - MFW to ważny partner. Oczekujemy dalszej owocnej współpracy - napisał szef państwa, cytowany przez Reutersa.

Poprzednio - w połowie kwietnia - Zełenski rozmawiał z Georgiewą o zapewnieniu stabilności finansowej Ukrainy i przygotowaniu powojennej odbudowy kraju.

Od początku czerwca w Olsztynie zmienią się zasady korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej przez wojennych uchodźców z Ukrainy. Aby nadal korzystać z uprawnień, zainteresowani powinni złożyć wniosek o Olsztyńską Kartę Miejską - podał urząd miasta.

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw dla Polski, która przyjęła blisko 3,4 mln uchodźców z Ukrainy - powiedział w rozmowie z amerykańską agencją CNA bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.

Zaznaczył, że trzeba stworzyć dla nich systemową i długofalową pomoc.

Komentatorzy telewizji SIC Noticias uważają, że nikt od czasu zakończenia II wojny światowej nie zaszkodził Rosji tak bardzo, jak jej prezydent Władimir Putin. Twierdzą, że owoce jego polityki mogą być odbierane przez część obywateli niczym działania agenta amerykańskiego wywiadu w celu zaszkodzenia Rosji.

Uważany za największego w Portugalii eksperta ds. polityki Rosji Jose Milhazes podkreślił, że ukraińska polityka Putina nie tylko nie przyniosła żadnych sukcesów, ale poważnie szkodzi samej Rosji. Jej prezydenta nazywa autorem "tragicznych błędów".

- Napada na Ukrainę i nie udaje mu się żadne zwycięstwo. Chce zablokować rozszerzenie NATO, ale jeszcze bardziej je stymuluje, prowadząc do efektu odmiennego od zamierzonego. Gdybym był rosyjskim patriotą, to zacząłbym myśleć, że Putin może być amerykańskim agentem pracującym na szkodę Rosji - stwierdził Milhazes.

Publicysta zaznaczył, że wraz ze spodziewaną w najbliższym czasie walką o władzę w Rosji i próbą usunięcia Putina z Kremla w Rosji może dojść do zjawiska dezintegracji terytorialnej tego kraju "za sprawą różnych ruchów separatystycznych".

Minister oświaty Federacji Rosyjskiej zapowiada ofensywę propagandową w szkołach - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Powołując się na polecenie Władimira Putina media rosyjskie zapowiadają nowe programy dotyczące "edukacji historycznej" - dodał.

- Zgodnie z planami od września w rosyjskich szkołach mają się rozpocząć nowe programy nauczania. Ich celem jest, jak mówi minister, promowanie wiedzy, by dzieci "zrozumiały prawdę historyczną" - wskazał Żaryn. - Media z kolei tłumaczą, że nowe programy pomogą uczniom "poznać historię ojczyzny" - stwierdził.

Żaryn podkreśla, że Rosja od lat prowadzi agresywną propagandę historyczną, która jest wykorzystywana przez Kreml do legitymizowania bieżącej polityki imperialnej. 

Zniszczenia zarejestrowane z drona w miejscowości Oleksandrijwka u wybrzeży Morza Czarnego w obwodzie chersońskim. 

Norwegia, Dania i Islandia są gotowe udzielić pomocy Szwecji i Finlandii wszelkimi niezbędnymi środkami, jeśli zostaną one zaatakowane zanim staną się formalnie członkami NATO - ogłosili we wspólnym komunikacie premierzy trzech nordyckich krajów.

Premier Norwegii Jonas Gahr Store nazwał to "historyczną" chwilą i zapewnił, że Norwegia, Dania i Islandia bardzo szybko ratyfikują przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, gdyż kraje te "już spełniają kryteria sojuszu wojskowego". - Ich członkostwo wzmocni bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił Store.

Szef KPRM Michał Dworczyk przebywa z wizytą na Ukrainie. Spotkał się m.in. z wicepremier Iryną Wereszczuk, ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem i ministrem rozwoju społeczności lokalnej Ołeksijem Czernyszowem.

Zidentyfikowaliśmy do tej pory 45 obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy popełnili zbrodnie wojenne na Ukrainie; wobec trzech takich osób toczy się już postępowanie sądowe - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, cytowana przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

- Oprócz rosyjskiego żołnierza odpowiadającego przed sądem za zabójstwo cywila, przed wymiarem sprawiedliwości stanęło już także dwóch innych wojskowych, oskarżonych o ostrzeliwanie cywilnych obiektów w obwodzie charkowskim. Działamy o wiele szybciej niż sądy międzynarodowe - oświadczyła.

Według prokurator generalnej łączna liczba zgłoszonych dotychczas rosyjskich zbrodni wojennych wynosi około 11,6 tys. - Naszym zadaniem jest odszukać każdego winnego. Niemniej, żeby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, trzeba znaleźć świadków i zebrać materiał dowodowy. Aktualnie nie jest to możliwe na terytoriach znajdujących się pod okupacją. Dlatego nie da się obecnie określić, jak długo ten proces może potrwać - dodała ukraińska prawniczka.

Z rumuńskich portów wypłynęło już ponad 120 tys. ton zboża z Ukrainy od czasu najazdu Rosji na ten kraj - oszacował rząd w Bukareszcie.

Jak poinformował minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu, niemal wszystkie transporty ukraińskich zbóż kierowane są do Konstancy, gdzie znajduje się główny port kraju.

- To ważne działania podejmowane przez nas w celu przeciwdziałania kryzysowi żywnościowemu, który rysuje się na horyzoncie dla wielu państw - stwierdził Aurescu, cytowany przez rumuńskie media.

W połowie lipca ukraińskie siły będą gotowe do przeprowadzenia szerokiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim najeźdźcom; ten termin jest uwarunkowany napływającymi na Ukrainę dostawami ciężkiego uzbrojenia od zachodnich partnerów - zadeklarował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

W ocenie polityka "pierwsze naprawdę duże dostawy sprzętu dotrą na Ukrainę nie wcześniej, niż w lipcu".

- Amerykańska ustawa "Lend-Lease" to tylko jedno ze źródeł pomocy wojskowej. Niemcy po raz kolejny oświadczyli, że ukraińscy żołnierze już uczą się obsługi haubic Panzerhaubitze 2000. To bardzo dobra broń, wysokiej jakości. A jeśli wojskowi już ćwiczą, to niebawem ta broń trafi na Ukrainę. Z kolei Amerykanie poinformowali, że 89 spośród ich 90 haubic jest już używanych na polu walki. Po cichu wszystko posuwa się naprzód - relacjonował Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

Kiedy na polskich granicach pojawiły się osoby uciekające przed agresją, zdaliście test człowieczeństwa, angażując w pomoc własne środki i czas - powiedział w Hrubieszowie (Lubelskie) szef MS Zbigniew Ziobro, który wyróżnił funkcjonariuszy Służby Więziennej za pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Minister sprawiedliwości i wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Romanowski uczestniczyli w Zakładzie Karnym w Hrubieszowie w uroczystości wręczenia awansów służbowych dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy zainicjowali wsparcie dla uchodźców z Ukrainy na przejściu granicznym w Zosinie.

Po oficjalnym ogłoszeniu wniosku Szwecji o członkostwo w NATO, w poniedziałek po południu prezydent republiki Emmanuel Macron ogłosił, że "w pełni popiera tę decyzję" – poinformował Pałac Elizejski.

Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył w parlamencie Viktor Orban, który został w poniedziałek po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier.

Jedna trzecia mieszkańców Ukrainy, łącznie 14 mln osób, opuściła swe domy z powodu wojny - takie dane zaprezentowali w poniedziałek w Rzymie przedstawiciele ukraińskiej Caritas. Spotkali się z papieżem Franciszkiem. Na konferencji prasowej w siedzibie Radia Watykańskiego szefowa Caritas z Kijowa Tetiana Stawnycza powiedziała: "Musimy pamiętać, że za każdą tą liczbą jest twarz człowieka". Mówiła też o "ślepej przemocy przeciwko niewinnym cywilom na Ukrainie".

Komisja Europejska uruchomiła w poniedziałek specjalną infolinię w języku ukraińskim i rosyjskim, aby udzielać informacji i pomagać osobom uciekającym przed rosyjską inwazją. "Komisja uruchomiła specjalną infolinię dla osób uciekających przed inwazją Rosji na Ukrainę. Wszyscy dotknięci wojną mogą dzwonić i zadawać pytania dotyczące ich statusu, praw i możliwości w UE. Infolinia działa w języku ukraińskim, rosyjskim, oraz we wszystkich językach Unii" - napisał na Twitterze rzecznik KE Eric Mamer.

Węgry nadal nie otrzymały od Komisji Europejskiej poważnej propozycji w sprawie sankcji wobec Rosji – oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w nagraniu na Facebooku.

Rodziny ukraińskich żołnierzy, walczących w ostrzeliwanych przez rosyjskie wojska zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, poprosiły w poniedziałek w Stambule prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, by wspólnie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zorganizował misję ewakuacyjną z Azowstalu - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.


Uruchomienie programów wsparcia dla kobiet-żołnierzy uwolnionych z rosyjskiej niewoli i dzieci, których ojcowie zginęli w wojnie, zapowiedzieli w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk i wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. - Bardzo się cieszę, że mogliśmy omówić te założenia, które zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego będą realizowane: programy dobroczynne dla kobiet-żołnierzy uwolnionych z niewoli rosyjskiej i program stałej pomocy dla sierot, dla tych dzieci, które straciły ojców zabitych przez Rosjan – powiedział Dworczyk po spotkaniu z Wereszczuk w Kijowie.

Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie podjął formalną decyzję w sprawie pełnego członkostwa w Sojuszu. - Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym - podkreśliła Andersson na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w poniedziałek ze składającą wizytę w Polsce sekretarz skarbu USA Janet Yellen m.in. o wsparciu dla Ukrainy, aspektach gospodarczych kryzysu wojennego i o opodatkowanie globalnych firm - poinformował w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. - To jest sytuacja, która wprowadza utrudnienia, jeśli chodzi o kwestie związane z obrotem gospodarczym, zerwanymi łańcuchami dostaw i oczywiście z inflacją - dodał.

Brak zasiewów na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji, sprawił, że w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa; Polska powinna zwiększyć produkcję wobec kryzysu żywnościowego na świecie - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Premier Szwecji: zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu

Okupanci usiłują wznowić pracę portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, aby m.in. zapewnić podstawową logistykę rosyjskim żołnierzom – poinformował w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

W zamian za obietnicę odszkodowania od Rosji za zniszczone w Mariupolu domy lub śmierć bliskich mieszkańcy są zobowiązywani do podpisywania oświadczeń, że „zniszczeń dokonały wojska ukraińskie” – powiadamia w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Porty przeładunkowe w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu gotowe są na przyjęcie ukraińskiego zboża - zadeklarował w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Przyznał, że wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica, dodając, że trwają prace nad jej udrożnieniem. W poniedziałek w Warszawie doszło do spotkań wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem, ministrem polityki rolnej i żywności Mykołą Solskim, a także komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Politycy dyskutowali m.in. o możliwości zwiększenia wywozu ukraińskiego zboża w związku z blokadą czarnomorskich portów.

Na 13 lat więzienia skazano za zdradę stanu mieszkańca Równego na zachodzie Ukrainy, który z pobudek ideologicznych przekazywał stronie rosyjskiej informacje o strategicznych obiektach – poinformowała w poniedziałek ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

W obwodzie chersońskim Rosjanie rozdają przeterminowane leki i żywność przeterminowaną o 5 lat - poinformował w poniedziałek Ukrinform. Agencja powołała się na wpis zamieszczony na Telegramie przez Ludmyłę Denisową, ukraińską rzecznik praw człowieka.

Możemy potwierdzić, że obywatele Ukrainy, którzy uciekli z kraju z powodu wojny, zaczynają wracać do domów; na podstawie naszych danych widzimy również, że Polska przyjęła 35 proc. wszystkich naszych uchodźców - oświadczył w poniedziałek Ołeksandr Komarow, prezes największego ukraińskiego operatora komórkowego Kyjiwstar. "Obserwujemy wszystkie przepływy migracyjne, w tym do poszczególnych państw. (...) Oprócz Polski, 15 proc. ukraińskich uchodźców trafiło do Niemiec, 7 proc. do Czech, 5 proc. do Włoch, a po 2 proc. do Rumunii i Mołdawii" - przekazał Komarow w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Przegląd polsko-ukraińskiej współpracy w czasie rosyjskiej agresji oraz omówienie projektów na przyszłość były głównymi celami poniedziałkowych konsultacji przedstawicieli Kancelarii prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie - przekazał prezydencki minister Jakub Kumoch.

Na Ukrainie w walkach z wojskami rosyjskimi poległ dowódca jednego z oddziałów batalionu ochotniczego im. Kastusia Kalinouskiego (Konstantego Kalinowskiego) Paweł, ps. "Wołat” – poinformowały media niezależne, powołując się na białoruski batalion. "Wołat", jak podano, został ranny w trakcie walk o wyzwolenie jednej z ukraińskich wsi. Z powodu ciężkich ran zmarł w drodze do szpitala.

Prezydent Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że Rosja nie ma problemu z wejściem Finlandii i Szwecji do NATO, ale rozbudowa infrastruktury wojskowej na terytorium tych państw spotka się z reakcją Moskwy, gdy kraje skandynawskie nawiążą bliższą współpracę z NATO.

W Markuszowie (woj. lubelskie) na parkingu przy trasie S17 Lublin - Warszawa działa punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Do tej pory dostarczyliśmy tam kilkaset tysięcy kanapek, tysiące litrów zupy i butelek z wodą - powiedziała w poniedziałek Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

USA przeznaczy 2,5 mld dol. na uzupełnienie luki powstałej na światowym rynku zbóż po ataku Rosji na Ukrainę - powiedział w poniedziałek sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych Tom Vilsack. Dodał, że do Senatu USA trafił kolejny pakiet pomocy, w którym uwzględniono m.in. pokrycie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy.

W kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy potrzebujemy dyskusji i współpracy z innymi państwami - ocenił w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker. Zaznaczył, że na pomoc uchodźcom potrzebne są dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej.

Amerykańska sekretarz skarbu zwracając się do przedstawicieli World Central Kitchen w Warszawie podkreśliła, że działalność takich instytucji pozwala uzyskać większą odporność systemów rolnych. "Wiem, że podejmujecie kroki, aby zająć się rosnącym zagrożeniem bezpieczeństwa żywności" - powiedziała Janet Yellen.

- W zamian za obietnicę odszkodowania od Rosji za zniszczone w Mariupolu domy lub śmierć bliskich mieszkańcy są zobowiązywani do podpisywania oświadczeń, że "zniszczeń dokonały wojska ukraińskie" – powiadomił w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. - To jest kontynuacja dialogu, który prowadzimy na rożnych forach – powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa Polski, USA i Ukrainy. Wojciechowski dodał, że w piątek i sobotę sprawą pomocy Ukrainie zajmowała się grupa G7, gromadząca najbogatsze państwa świata i UE.

"Biłohoriwka przejdzie do historii tej wojny jako miejsce, gdzie rosyjskie wojska prawdopodobnie poniosły największe straty: ponad 1000 zabitych żołnierzy i około 100 sztuk zniszczonego sprzętu podczas forsowania rzeki Doniec" - poinformował w poniedziałek na Telegramie Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

Alternatywne szlaki eksportu dla ukraińskiego zboża prowadzą przez Polskę - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. - Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego, prowadzą przez Polskę, jej porty morskie, przez inne kraje europejskie - mówił wicepremier Henryk Kowalczyk podczas konferencji po spotkaniu z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem, ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim oraz komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim.

- Rosjanie postrzelili mnie w głowę i razem z braćmi wrzucili do masowego grobu - mówi, cytowany w poniedziałek przez brytyjską telewizję Sky News, 33-letni Ukrainiec Mykoła. Żołnierze rosyjscy zaprowadzili Mykołę razem z dwoma braćmi nad krawędź świeżo wykopanego dołu na polu pszenicy w północnej Ukrainie; mężczyźni mieli związane ręce i zasłonięte oczy. Tam Rosjanie strzelili po kolei do każdego z nich - podaje stacja. Kula przeznaczona dla Mykoły trafiła go w okolicy prawego ucha i przeszła na wylot nad prawym kącikiem ust. Wspomina, że po osunięciu się do grobu na ciało swojego młodszego brata, poczuł ciężar spadającego na niego trzeciego z braci - Dmytra. - Wtedy zrozumiałem, że przeżyłe" - mówi 33-latek, którego bracia zginęli.

- Rosja nie może być więcej postrzegana jako wiarygodny i przewidywalny partner dla kogokolwiek - mówił w poniedziałek wiceminister Energetyki Ukrainy Mykoła Kolisnyk podczas odbywającej się w Międzyzdrojach konferencji Gazterm. Dodał, że odejście od rosyjskiej energii jest obecnie dla Unii Europejskiej "pragmatyczną decyzją handlową". Wskazał, że mając taką świadomość, Putin wydał dekrety, pozwalające mu na interwencję w dostawy gazu "w każdym momencie", co pozwoliło na odcięcie dostaw gazu m.in. do Polski i Bułgarii. 

Jestem świadoma wysiłków, które podejmuje polski rząd, by pomóc Ukrainie w kwestiach eksportu rolniczego - mówiła w poniedziałek sekretarz skarbu USA Janet Yellen przebywająca w Polsce. Zbliża się globalny kryzys - dodała, odnosząc się do bezpieczeństwa żywności. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen wypowiadała się w poniedziałek na temat bezpieczeństwa żywności przy okazji wizyty w World Central Kitchen - warszawskiej organizacji organizującej posiłki w strefach konfliktów.

Szef polskiego rządu rozmawiał z sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Rozmowy dotyczyły m.in. zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz wzmocnienia NATO – podała KPRM w poniedziałkowym komunikacie. 'Spotkanie wpisuje się w intensywne dyplomatyczne kontakty polsko-amerykańskie w ostatnich tygodniach. Naszym wspólnym celem jest koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na agresję militarną Rosji na Ukrainę. To także demonstracja zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie oraz wzmacniania więzi transatlantyckich" – podano.

W co najmniej pięciu miastach Portugalii potwierdzono, że rosyjskie organizacje miały dostęp do poufnych danych, m.in. informacji o obywatelach - poinformowała w telewizji SIC Noticias była eurodeputowana Ana Gomes z rządzącej krajem Partii Socjalistycznej (PS).

Gomes wyjaśniła, że choć portugalski kontrwywiad rzekomo miał śledzić poczynania członków rosyjskich organizacji od 2014 r., to jednak dopiero za sprawą ukraińskich stowarzyszeń udało się ujawnić proceder. Zasugerowała, że rosyjskie instytucje w Portugalii mogą prowadzić “działalność wywiadowczą”.

 

McDonald's ostatecznie wycofuje się z Rosji - przekazała Nexta. Amerykański gigant gastronomiczny chce sprzedać wszystkie swoje obiekty w kraju, który zaatakował Ukrainę.

Rzecznik Kremla Dmitrij Peskow powiedział w poniedziałek, że Rosja uważnie śledzi starania Finlandii i Szwecji o przystąpienie do kierowanego przez USA sojuszu wojskowego NATO i jest przekonana, że ich akcesja w żaden sposób nie wzmocni architektury bezpieczeństwa Europy.

Wojska rosyjskie próbują umocnić swoje pozycje na Wyspie Węży na Morzu Czarnym i zorganizować dostawy sprzętu; na południu utrzymuje się ryzyko ostrzału rakietowego i wysadzenia wrogiego desantu – powiadomiło ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

 

Po ćwiczeniach, które wojska białoruskie odbywały w minionych dniach, zapowiedziano rozmieszczenie sił operacji specjalnych Białorusi wzdłuż granicy z Ukrainą - poinformował w poniedziałek brytyjski wywiad.

 

Oprócz rozmieszczenia tych elitarnych wojsk, władze Białorusi zapowiedziały również rozlokowanie jednostek obrony przeciwlotniczej, rakietowych i artylerii na poligonach na zachodzie kraju.

 

Obecność sił białoruskich w pobliżu granicy prawdopodobnie spowoduje konieczność utrzymywania tam oddziałów ukraińskich, które nie będą mogły wspierać działań w Donbasie przeciwko wojskom rosyjskim.

 

Ukraińska straż graniczna odparła w poniedziałek wtargnięcie rosyjskiej grupy dywersyjno-rozpoznawczej do północno-wschodniego regionu Sumy - poinformował gubernator tego regionu.

 

Dmytro Zhyvytsky napisał w komunikatorze Telegram, że rosyjska grupa wtargnęła na terytorium Ukrainy pod osłoną pocisków moździerzowych, granatów i ognia z broni maszynowej, ale wycofała się po odparciu ataku przez straż graniczną.

Szef polskiego rządu rozmawiał z sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Rozmowy dotyczyły m.in. zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz wzmocnienia NATO – podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w piątkowym komunikacie.

 

„Spotkanie wpisuje się w intensywne dyplomatyczne kontakty polsko-amerykańskie w ostatnich tygodniach. Naszym wspólnym celem jest koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na agresję militarną Rosji na Ukrainę. To także demonstracja zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie oraz wzmacniania więzi transatlantyckich” – podano w komunikacie.

 

"Wizytę w Brukseli rozpocząłem od dążenia do przyjęcia szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji, który musi obejmować embargo na ropę naftową. Skupię się również na dalszych dostawach broni i przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE. Uważamy, że Ukraina zasługuje na indywidualne i merytoryczne podejście" - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło porozumienie w sprawie możliwości podpisania umowy długoterminowej na dostawy 3 mln ton LNG rocznie, czyli około 4,05 mld m sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji, od Sempra Infrastructure Partners - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

 

Unia Europejska będzie potrzebować jeszcze kilku dni, aby osiągnąć porozumienie w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - oświadczyła w poniedziałek w Brukseli niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

Reuters: Ukraina i Japonia podpisały porozumienie w sprawie pożyczki w wysokości 100 mln dolarów, która ma przede wszystkim pomóc w udzieleniu wsparcia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji na Ukrainie po inwazji Rosji - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo finansów.

 

Pożyczka została przyznana na 30 lat i zawiera 10-letni okres karencji.

Od 9 do 15 maja ukraińska armia cybernetyczna zaatakowała ponad 240 rosyjskich stron internetowych - poinformowała w poniedziałek Ukrainska Prawda powołując się na dane resortu transformacji cyfrowej Ukrainy.

Według ministerstwa, "armia cybernetyczna broni cybernetycznego frontu i zadaje wrogowi ciosy".

Do połowy marca poddało się około stu rosyjskich czołgistów

 

"W ciągu 20 dni wojny poddało się około 100 czołgistów" - informuje agencja "Unian".

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali do Ustki (woj. pomorskie) i chcą bezpłatnie podjąć naukę języka polskiego, do 20 maja powinni złożyć wniosek do magistratu lub do Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Adventure" – poinformował Urząd Miasta Ustki.

 

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,7 tys, żołnierzy, ponad 1,2 tys. czołgów i prawie 3 tys. pojazdów opancerzonych - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Minionej doby siły rosyjskie straciły 300 żołnierzy, osiem czołgów, 16 pojazdów opancerzonych, 22 systemy artyleryjskie, helikopter i 11 dronów.

 

Rosyjski rubel umocnił się w poniedziałek powyżej 64 za dolara i wspiął się do niemal pięcioletniego maksimum w stosunku do euro

Sześć osób zginęło, a 12 zostało rannych w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów z różnych rodzajów uzbrojenia oraz w rezultacie ataków lotniczych - powiadomiła policja tego regionu na wschodzie Ukrainy.

PGNiG ma porozumienie z Sempra Infrastructure Partners ws. możliwości zawarcia umowy dostaw ok. 4,05 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Pod osłoną ognia z moździerzy, granatników i karabinów maszynowych w poniedziałek rano na terytorium Ukrainy w obwodzie sumskim próbowały przedostać się rosyjskie grupy dywersyjne – poinformował szef władz obwodu Dmytro Żywycki.

Reuters: Rosja powiedziała w poniedziałek, że Zachód nie powinien mieć złudzeń, że Moskwa po prostu zaakceptuje rozszerzenie sojuszu wojskowego NATO pod przywództwem USA o Szwecję i Finlandię, uznając to posunięcie za błąd, który spowoduje wzrost napięcia militarnego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował generała Ihora Tanciurę na stanowisko dowódcy wojsk Obrony Terytorialnej - podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina powołując się na decyzje szefa państwa opublikowane na jego stronie internetowej.

 

Generał Tanciura był dotychczas szefem sztabu – zastępcą dowódcy wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Zastąpił na stanowisku dowódcy wojsk Obrony Terytorialnej generała Jurija Hałuszkina, który dowodził tymi wojskami od początku ich istnienia, czyli od stycznia 2022 roku. Przyczyn zmiany nie podano.

Ponad 108 tys. przedmiotów z materiałem wybuchowym, w tym blisko 2 tys. bomb lotniczych, unieszkodliwili saperzy od początku rosyjskiej inwazji – poinformowało MSW Ukrainy, powołując się na służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.

"W ciągu minionej doby pirotechnicy (saperzy) unieszkodliwili 92 przedmioty wybuchowe na terenie 40 ha" – powiadomił resort spraw wewnętrznych na Telegramie. 

 

Rosyjskie straty według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy

W obwodzie odeskim, na południu Ukrainy, sztorm wyrzucił na brzeg Morza Czarnego dwie rosyjskie miny morskie – poinformowały władze Odessy, publikując nagranie, na którym widać pracę saperów. Miny już bezpiecznie zdetonowano.

 

"Żołnierze ukraińscy wysadzili mosty kolejowe na kluczowym odcinku między Rubiżnem a Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim. Celem było powstrzymanie rosyjskiej ofensywy" - podaje NEXTA, powołując się na szefa władz obwodowych. 

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego wydał "Poradnik dla obywateli Ukrainy". Są w nim najważniejsze informacje o formalnościach związanych z pobytem w Polsce.

 

Ostrzał Odessy. Wśród rannych jest dziecko
 

W kwestii embarga na rosyjską ropę naftową UE jest "zakładnikiem" jednego kraju - powiedział w poniedziałek w Brukseli dziennikarzom litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

 

"Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,4 mln osób" - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

 

Jak poinformowała, w niedzielę do Polski przyjechało 19,8 tys. osób (spadek o 13,3 proc.), a w poniedziałek do godziny 7 rano 5,6 tys. osób.

 

SG przekazała ponadto, że ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono 32,4 tys. osób. Od 24.02 na Ukrainę z Polski wyjechało 1,3 mln osób.

 

Reuters: Unia Europejska nałoży na Rosję szósty pakiet sankcji, ale będzie potrzebowała więcej czasu na znalezienie porozumienia, powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn.

"Nie ma żadnego wytłumaczenia, by nie dopracować tego pakietu" - powiedział Asselborn dziennikarzom po przybyciu na spotkanie ze swoimi unijnymi odpowiednikami w Brukseli.

"W zakładach Azowstal, Rosjanie próbują zablokować wyjścia z bunkrów" - informuje "Ukraińska Prawda"

AFP: Ukraina przygotowuje się do nowego rosyjskiego nacisku we wschodnim Donbasie

"Rozpoczyna się odbudowa infrastruktury krytycznej w regionie Czernihowa" - podaje "Ukraińska Prawda".

Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; są zabici i ranni – powiadomiła ukraińska policja w poniedziałek.

 

Zniszczonych zostało 36 obiektów cywilnych, w tym budynki mieszkalne, meczet, fabryka, obiekty krytycznej infrastruktury.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju informuje, że 9 na 10 Ukraińców może zostać zepchniętych w ubóstwo lub bliskie ubóstwa z powodu rosyjskiej inwazji.

 

O wybuchach w rejonie Odessy informują w poniedziałek rano ukraińskie media. Portal Suspilne powiadomił, powołując się na władze lokalne, że rejonie białogrodzkim widać dym.

 

Wcześniej dziennikarz Andrij Caplijenko powiadomił na Telegramie, że wybuchy słychać w Odessie. Według portalu Ukraina-24 rosyjskie rakiety zostały wystrzelone z Morza Czarnego.

W poniedziałek rano gaz na holenderskim hubie TTF tanieje. Kontrakty z dostawą w czerwcu tracą ponad 2 proc. i są wyceniane na ok. 94,75 euro za MWh.

 

Notowania ropy na rynkach w poniedziałek rano spadają o około 1,5 proc. Baryłka Brent kosztuje nieco ponad 109,7 dol., natomiast amerykańska ropa WTI - 108,7 dol. za baryłkę.

 

227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej doszedł do granicy z Rosją i umieścił tam z powrotem ukraiński słup graniczny – potwierdził szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wcześniej poinformowało o tym ministerstwo obrony Ukrainy.

 

Syniehubow opublikował nagranie, na którym żołnierze dochodzą do granicy i umieszczają na niej słup graniczny.

 

„Panie prezydencie melduję, że dzisiaj 15 kwietnia (w rzeczywistości chodzi o 15 maja - red.) nasz batalion doszedł do granicy z Rosją, krajem agresorem. Doszliśmy, jesteśmy tutaj” – mówi na nagraniu jeden z wojskowych.

"Rosjanie zabili 229 dzieci na Ukrainie" - informuje agencja Ukrinform.

Wojska rosyjskie prawdopodobnie zrezygnowały z zamiaru okrążenia na dużą skalę jednostek ukraińskich na terenach od Doniecka do Iziumu i koncentrują się na całkowitym zajęciu obwodu ługańskiego - ocenili w najnowszym komunikacie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj jest zdania, że rosyjskie dowództwo prawdopodobnie zrozumiało, że nie będzie w stanie zająć obwodu donieckiego, ale uważa, że ma zdolność dotarcia do granic administracyjnych obwodu ługańskiego.

Kobieta i mężczyzna zginęli, a jeszcze jedna osoba została ranna w niedzielę w wyniku rosyjskiego ostrzału Siewierodoniecka; 15-latek z Lisiczańska po ostrzale trafił do szpitala – poinformował w poniedziałek Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

 

W niedzielę Rosjanie uszkodzili siedem bloków mieszkalnych i szkołę w Siewierodoniecku.

 

Według władz ukraińskich, przeciwnik ostrzeliwał szereg wsi w rejonie Popasnej, niszcząc 20 budynków. W Hirskiem, Zołotem i Toszkiwce Rosjanie ostrzelali 11 budynków, w tym trzy wielopiętrowe budynki mieszkalne. Z artylerii i wyrzutni rakietowych wojska rosyjskie atakowały miasta i miejscowości Lisiczańsk, Prywilla, Nowodrużesk, Rubiżne, Wojewodiwka, Biłohoriwka.

"Po ćwiczeniach, które odbyły się na początku tego miesiąca, Białoruś zapowiedziała rozmieszczenie sił wzdłuż granicy z Ukrainą" - poinformowało w komunikacie brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Na północ od Charkowa wojska rosyjskie usiłują powstrzymać ruch wojsk ukraińskich w kierunku granicy z Rosją. Główne działania bojowe toczą się w Donbasie, siły ukraińskie odparły tam 17 ataków – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu operacyjnym w poniedziałek rano.

Przeciwnik przygotowuje się do działań ofensywnych w rejonie Iziumu na południu obwodu charkowskiego – czytamy w raporcie.

 

Reuters: Renault poinformowało w poniedziałek, że sprzeda swój większościowy udział w producencie samochodów Avtovaz rosyjskiemu instytutowi naukowemu, dodając, że umowa przewiduje sześcioletnią opcję odkupienia tego udziału przez francuskiego producenta samochodów.

"Niemcy planują zaprzestać importu rosyjskiej ropy do końca roku" - podaje NEXTA.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że dołożone zostaną starania, aby impreza odbyła się w wolnym i odbudowanym Mariupolu. Gotowość udzielenia wszelkiej pomocy i podzielenia się doświadczeniami z tego roku wyraziła dyrekcja telewizji RAI.

 

Burmistrz Turynu Stefano Lo Russo wyraził nadzieję, że sytuacja na Ukrainie umożliwi organizację tego wielkiego europejskiego wydarzenia.

Prawie 700 tys. ukraińskich dzieci wnioskuje o 500+ - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

 

Dziennik zwraca uwagę, że Ukraińcy, którzy po 24 lutego znaleźli się w Polsce, występują o 500+. "Do 12 maja złożyli przeszło 445 tys. wniosków, które dotyczą ok. 691 tys. dzieci" - informuje "DGP".

"W tymczasowo okupowanym Enerhodarze wzdłuż całego obwodu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Rosjanie budują fortyfikacje i kopią okopy" - podaje Gordonua.com, powołując się na Enerhoatom.

"Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły na wrogie pozycje w rejonie wsi Czernobajewka" - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim codziennym podsumowaniu informacji o rosyjskiej inwazji.

Reuters: Powódź ratuje ukraińską wieś przed rosyjską okupacją

Wielu moich klientów zmieniło się na twarzy, ktoś się nagle zestarzał, ktoś przytył, ktoś zaczął tracić włosy - wszystko przez stres; gdy wychodzą z salonu, dziękują i mówią, że czas spędzony na fotelu fryzjerskim odbierają jako dar od losu - mówi 35-letnia Lana, fryzjerka w jednym z kijowskich salonów fryzjerskich.

- Wróciłam do pracy jakieś dwa tygodnie temu, a niektóre moje koleżanki, które nie wyjeżdżały z Kijowa po 24 lutego (gdy rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę - red.), zaczęły pracować już w połowie kwietnia. Wraz z rodziną przez dwa miesiące wojny przebywałam w Czerniowcach (na zachodzie kraju - red.). Postanowiliśmy opuścić Kijów 27 lutego, gdy nieopodal naszego bloku spadł rosyjski pocisk. Nasz trzyletni synek bardzo się wystraszył i właśnie wtedy wraz z mężem podjęliśmy decyzję o wyjeździe" - opowiada Lana.

"Rosjanie ostrzelali obiekty infrastruktury cywilnej i wojskowej we wschodniej części Ukrainy. Wróg nie przestaje tam prowadzić działań ofensywnych" - podaje agencja Ukrinfrom, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
 

Od początku wojny funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odprawili na granicy z Ukrainą ponad 2 mln osób w obu kierunkach. Na co dzień ochraniają 467 km granicy z Ukrainą i Białorusią. Służbę w NOSG pełni ok. 3 tys. osób.16 maja obchodzone jest Święto Straży Granicznej.

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki poinformował, że od 24 lutego br. funkcjonariusze odprawili na granicy z Ukrainą ponad 2 mln osób w obu kierunkach. „Do Polski wjechało w tym czasie ponad 1,5 mln podróżnych, a na wyjeździe do Ukrainy odprawiono ponad 500 tys. osób” – przekazał rzecznik.

Ukraińskia armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją.

Wojna Rosja-Ukraina. W okolicach Charkowa ukraińskie wojska zbliżyły się do granicy rosyjskiej

"Proukraińskie demonstracje w Wiedniu. Uczestnicy okazują poparcie dla walczących w zakładach Azowstal żołnierzy - podaje portal Suspilne.

"W Donbasie w ciągu jednego dnia odparto 17 ataków wojsk rosyjskich i zestrzelono dwa wrogie śmigłowce"

"W Mikołajowie od rana słychać wybuchy" - informuje agencja Ukrinfrom. 

Tak działają haubice M777, które ukraińscy wojskowi otrzymali od swoich amerykańskich partnerów

"Rosjanie maskują ślady ostrzału centrum kształcenia specjalistów atomistyki Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Pracownikom stacji zabroniono przychodzić do pracy z telefonami" - podaje "Ukraińska Prawda", powołując się na Enerhoatom.

Operator ukraińskiego systemu tranzytowego gazu poinformował w weekend, że wznowił pracę dwóch stacji dystrybucyjnych w obwodzie charkowskim i przywrócił dostawy gazu do ponad 3 tys. odbiorców.

 

"Obie stacje zostały wyłączone z powodu uszkodzenia głównego gazociągu w rejonie Charkowa w wyniku działań wojennych" - poinformował operator.

Ukraińskie armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją.

 

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie przedstawiające kilkudziesięciu żołnierzy w narodowych kolorach niebieskim i żółtym stojących przy posterunku granicznym kraju. Według doniesień należą do brygady ochotników z Charkowa.

Po ataku hackerskim, niektóre z usług udało się przywrócić w niedzielę.

 

Hakerzy przechwycili również wewnętrzne informacje administracji miasta, które następnie były publikowane na "wrogich" kanałach informacyjnych w serwisie Telegram - napisał Moskalenko.

Administracja miejska Lwowa stała się celem cyberataku, który prawdopodobnie został przeprowadzony przez rosyjskich hakerów.

 

W wyniku piątkowego ataku nie można było korzystać z niektórych usług komunalnych - napisał zastępca mera Lwowa Andrij Moskalenko.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie