USA. 10 osób zginęło w strzelaninie w supermarkecie w Buffalo. "Przestępstwo z nienawiści"

Świat
USA. 10 osób zginęło w strzelaninie w supermarkecie w Buffalo. "Przestępstwo z nienawiści"
PAP/EPA/BRANDON WATSON
Mężczyzna mógł transmitować strzelaninę na żywo przy pomocy kamery umieszczonej w kasku

Co najmniej 10 osób zginęło w sobotniej strzelaninie w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork w USA. Miejscowa policja poinformowała, że zatrzymała domniemanego sprawcę. 18-letni napastnik został oskarżony o przestępstwo z nienawiści.

Associated Press, powołując się na funkcjonariuszy organów ścigania, którzy pragnęli zachować anonimowość, podała także, że dokładne szczegóły dotyczące liczby osób postrzelonych w supermarkecie Tops Friendly Market nie są jeszcze znane.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. CNN pokazuje wideo, na którym rosyjscy żołnierze strzelają w plecy cywilom

 

Świadkowie strzelaniny opisywali napastnika jako białego mężczyznę w wieku kilkunastu do dwudziestu kilku lat. Miał na sobie odzież w stylu wojskowym, czarny kask, kamizelkę kuloodporną.

 

Supermarket mieści się w dzielnicy zamieszkanej głównie przez ludność czarnoskórą. Jest położony ok 5 km na północ od centrum Buffalo.

Mężczyzna mógł transmitować na żywo strzelaninę

Cytowany przez CBC News śledczy mówił, że mężczyzna mógł transmitować strzelaninę na żywo przy pomocy kamery umieszczonej w kasku. Władze sprawdzają, czy nie zamieścił on w sieci jakiegoś manifestu.

 

Monitoring zarejestrował napastnika strzelającego z karabinu najpierw do ludzi będących na parkingu przed supermarketem. Później wszedł do środka i kontynuował strzelaninę. CBS News informowała o co najmniej 8 ofiarach śmiertelnych.

 

PAP/EPA/BRANDON WATSON

 

 

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul napisała na Twitterze, że "uważnie śledzi skutki strzelaniny w sklepie spożywczym w Buffalo", swoim rodzinnym mieście. Jak zapewniła, władze stanowe zaoferowały pomoc władzom lokalnym.

 

Strzelanina w Buffalo miała miejsce niewiele ponad rok po ataku z marca 2021 r. w sklepie spożywczym King Soopers w Boulder, w stanie Kolorado, w którym zginęło 10 osób.

Sprawca zastrzelenia 10 osób w Buffalo oskarżony o przestępstwo z nienawiści

Agent specjalny biura terenowego FBI w Buffalo Stephen Belongia poinformował na konferencji prasowej, że strzelanina jest badana pod kątem przestępstw na tle nienawiści. Czyn określono jako rasowo umotywowaną ekstremalną przemoc.

 

Według policji 11 ofiar napastnika było czarnoskórych, a dwie białe.

 

PAP/EPA/BRANDON WATSON

 

 

Sprawca ataku, 18-letni biały mężczyzna Payton Gendron, mieszkaniec odległego o 320 km od Buffalo Conklin w stanie Nowy Jork, transmitował w internecie przebieg wydarzenia przy pomocy umieszczonej w kasku kamery.

 

"Na parkingu marketu postrzelił cztery osoby. Trzy z nich zginęły, a jedna przeżyła" – powiadomił Gramaglia.

 

ZOBACZ: Strzelanina w Radomsku. Trzy osoby ranne

 

Jak powiedział ochroniarz supermarketu, emerytowany funkcjonariusz policji, "oddał wiele strzałów w kierunku podejrzanego", ale ochroniła go kamizelka kuloodporna. Gendron zastrzelił wewnątrz sklepu ochroniarza i inne osoby.

 

- Podejrzany przyłożył broń do swojej szyi, po czym dwóch policjantów z Buffalo skłoniło go do jej odrzucenia. Następnie zdjął część swojego ubioru ochronnego i się poddał – cytuje CNN organy ścigania.

Napastnik stanie przed sądem

- Jest to najgorszy koszmar, jaki może spotkać każdą społeczność, a my, jako społeczność, cierpimy. Głębi bólu, jaki odczuwają rodziny i my wszyscy, nie da się nawet opisać - ocenił burmistrz Buffalo Byron Brown.

 

Prokurator okręgowy hrabstwa Erie John J. Flynn zapowiedział, że w sobotę wieczorem napastnik zostanie postawiony przed sądem pod zarzutem morderstwa pierwszego stopnia.

 

ZOBACZ: USA. Strzelanina w metrze w Nowym Jorku. Policja publikuje zdjęcie podejrzewanego

 

Sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre podała, że prezydent Joe Biden regularnie otrzymuje informacje na temat strzelaniny i śledztwa, a wraz z pierwszą damą modli się za ofiary i ich bliskich.

 

"Prezydent został poinformowany przez swojego doradcę ds. bezpieczeństwa wewnętrznego o strasznej strzelaninie w Buffalo, dziś po południu. Przez cały wieczór i jutro będzie otrzymywał aktualne informacje, w miarę jak kolejne będą pojawiać się" - zapewniła.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie