Szef NATO Stoltenberg: Jeśli Finlandia i Szwecja dołączą do NATO, to będzie historyczny moment

Świat
Szef NATO Stoltenberg: Jeśli Finlandia i Szwecja dołączą do NATO, to będzie historyczny moment
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

- Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się złożyć wniosek o dołączenie do NATO, będzie to historyczny moment. - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał też, że "rosyjska inwazja nie idzie zgodnie z planem Moskwy, a Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę".

Jens Stoltenberg w niedzielę odniósł się do wniosków Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO. Rozmawiał z dziennikarzami podczas konferencji prasowej po dwudniowych nieformalnych konsultacjach ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie.

 

 

Stoltenberg zapewnił, że Sojusz jest gotowy wzmocnić gwarancje bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii w czasie poprzedzającym ich akcesję. Dodał, cytowany przez agencję AFP, że Turcja, która zgłosiła obiekcje wobec wejścia tych krajów do NATO, dała do zrozumienia, że nie zamierza "blokować" tego procesu.

"Rosyjska inwazja nie idzie zgodnie z planem Moskwy"

Szef NATO zwrócił też uwagę na to, że rosyjska inwazja nie idzie zgodnie z planem Moskwy, a Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę.

 

- Wojna Rosji na Ukrainie nie przebiega tak, jak planowała Moskwa. Nie udało im się zająć Kijowa. Wycofują się z Charkowa, a ich główna ofensywa w Donbasie utknęła w martwym punkcie - powiedział dziennikarzom Stoltenberg, cytowany przez Reutersa.

 

ZOBACZ: Zastępca sekretarza generalnego NATO: Dzięki odwadze armii i naszej pomocy Ukraina może wygrać

 

- Nowa koncepcja strategiczna NATO będzie planem działania w epoce strategicznej rywalizacji - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu, który z powodu choroby nie mógł osobiście wziąć udziału w obradach w Berlinie, a z dziennikarzami rozmawiał za pośrednictwem łącza wideo.

"Będziemy czekać z otwartymi ramionami"

Do sytuacji odniosła się również szefowa minister spraw zagranicznych Niemiec Baerbock - drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji, jeśli zdecydują się przez nie przejść, będziemy czekać z otwartymi ramionami - powiedziała.

 

ZOBACZ: Ukraina. Dmytro Kułeba do Niemców: dajcie nam wszystko, czego potrzebujemy, a my powstrzymamy Rosję

 

Dodała także, że Niemcy wykorzystają przyspieszoną procedurę, by ratyfikować wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

 

- Szwecja i Finlandia są nie tylko naszymi partnerami, nie tylko naszymi przyjaciółmi, od dawna są członkami naszej europejskiej rodziny. Dlatego też mają nasze pełne poparcie we wszystkich decyzjach, które teraz podejmują, mając na względzie własne bezpieczeństwo - powiedziała Baerbock dziennikarzom, cytowana przez agencję Reutersa. 

 

jsd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie