Wojna w Ukrainie. Zełenski: krok po kroku zmuszamy Rosjan do opuszczenia ukraińskiej ziemi

Świat
Wojna w Ukrainie. Zełenski: krok po kroku zmuszamy Rosjan do opuszczenia ukraińskiej ziemi
PAP/Vladyslav Karpovych
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę, że w Rosjanie w Donbasie wciąż "usiłują osiągnąć jakiekolwiek zwycięstwo". Na zdjęciu: skutki rosyjskiego ostrzału.

"Krok po kroku zmuszamy rosyjskich okupantów do opuszczenia ukraińskiej ziemi, zmusimy ich także do opuszczenia ukraińskiego morza" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych. Dodał, że sytuacja w Donbasie nadal jest "trudna", a Rosja "nie zaprzestaje wysiłków".

Prezydent Ukrainy przekazał, że sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna, a rosyjskie wojska "wciąż próbują osiągnąć jakiekolwiek zwycięstwo".

 

"W osiemdziesiątym dniu inwazji na pełną skalę wydaje się to wyjątkowo szalone, ale Rosjanie nie zaprzestają wysiłków" - powiedział Zełenski.

Zełenski ostrzega przed głodem na świecie

Ukraiński prezydent przekazał, że Rosja, blokując czarnomorskie porty, stanowi zagrożenie dla całego świata, a im szybciej Ukrainie zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo, tym szybciej światowy rynek spożywczy wróci do normalnego stanu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski podpisał zakaz działalności prorosyjskich partii politycznych w Ukrainie

 

"Wysiłki zmierzające ku odblokowaniu ukraińskiego eksportu mają na celu niedopuszczenie do światowego głodu" - podkreślił Zełenski.

 

Zełenski przypomniał, że w sobotę, podczas wizyty delegacji Senatu USA w Kijowie, rozmawiał z amerykańskimi senatorami, w tym z liderem republikańskiej mniejszości Mitchem McConnellem, m.in. o kwestiach obronności, finansów i o sankcjach przeciwko Rosji.

Niosą światło nawet w największych ciemnościach

Zaznaczył, że 14 maja na Ukrainie obchodzony jest dzień pamięci Ukraińców, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, "osób, które ryzykowały swoim życiem, życiem swoich najbliższych, ale i tak ratowały tych, którzy znajdowali się w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu nazistów".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zaginiona krymska dziennikarka była torturowana

 

"Każda z takich historii zdumiewa. Zdumiewa, bo wokół panowało totalne zło, a ludzie i tak odnajdywali dobro w swoich sercach. (...) Nawet w największych ciemnościach można spotkać tych, którzy niosą światło" - zapewnił Zełenski.

 

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie