Węgry. Nowa prezydent z pierwszą zagraniczną wizytą przyleci do Polski

Świat
Węgry. Nowa prezydent z pierwszą zagraniczną wizytą przyleci do Polski
EPA/Szilard Koszticsak
Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji

Nowa prezydent Węgier Katalin Novak potępiła w sobotę w przemówieniu inauguracyjnym rosyjską agresję na Ukrainę i zapowiedziała, że z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Polski.

- We wtorek 17 maja udam się do Warszawy na spotkanie z prezydentem Polaków. Panie prezydencie, drogi Andrzeju, dziękuję, że możemy ze sobą porozmawiać w sposób, jaki przystoi przyjaciołom – oznajmiła Novak podczas uroczystości przed parlamentem w Budapeszcie.

"To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam"

Podkreśliła, że Węgry potępiają putinowską agresję, "zbrojny atak na suwerenne państwo". - Na zawsze mówimy "nie" wszelkim próbom przywrócenie Związku Sowieckiego – zaznaczyła.

 

- To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych – podkreśliła.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Turcja zaproponowała ewakuację obrońców z Azowstalu. Rosja się nie zgodziła

 

Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, przewidującego unijne embargo na dostawy tego surowca.

 

Novak została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca.

 

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie