Bielsko-Biała. Rozpoczęto rozbiórkę kamienicy. Służby konserwatorskie: to nielegalne
Rozbiórka zabytkowej kamienicy w centrum Bielska-Białej, która należy do gminy, ruszyła w piątek. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach oświadczył wieczorem, że jest to nielegalne i polecił wstrzymanie prac. Miasto twierdzi, że ma prawo wyburzyć budynek.
Urząd w piątek wieczorem opublikował na swoim profilu facebookowym informację o "nielegalnej rozbiórce kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13". „Rozbiórka jest kontynuowana pomimo wstrzymania ich przez służby konserwatorskie” – podano.
17 grudnia ubiegłego roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Nie można jej wyburzyć.
Służby konserwatorskie przyznały, że miasto wprawdzie odwołało się od decyzji o wpisie do rejestru, ale jak podkreśliły - procedura odwoławcza nie została zakończona. „Dodatkowo (kamienica – red.) jest elementem układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków, a Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wydał żadnego pozwolenia na rozbiórkę, więc roboty - w świetle Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – prowadzone są nielegalnie” – wskazano.
Bielsko-Biała. Trwa rozbiórka zabytkowej kamienicy
Do stanowiska służb konserwatorskich odniosło się miasto. Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń powiedział w piątek wieczorem PAP, że „rozbiórka odbywa się na podstawie prawomocnej decyzji wynikającej ze ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej”. „Jeszcze ważniejszym powodem rozpoczęcia rozbiórki jest nakaz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z uwagi na stan kamienicy i zagrożenie dla bezpieczeństwa” – powiedział.
ZOBACZ: Zamiast wykupu domów, rozbiórka. Mieszkańcy w szoku
Rzecznik dodał, że rozbiórka kamienicy to element remontu placu Wojska Polskiego i dochodzącej do niego ulicy Cyniarskiej. Magistrat chce przywrócić jej pierwotny przebieg.
Dwupiętrowa kamienica z półpiętrem w dachu została wzniesiona około 1925 r. w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym. Jest jedyną historyczną pozostałością zachodniej pierzei ulicy Cyniarskiej, która prowadziła od dawnego rynku miasta Białej (obecnie pl. Wojska Polskiego) w kierunku północnym. Zabudowa ulicy została zdewastowana przez wyburzenia z lat 1978–1981, które były związane z budową domu handlowego „Klimczok”. Unicestwiono wówczas zachodnią pierzeję ulicy Cyniarskiej, pozostawiając jedynie kamienicę nr 13.
Czytaj więcej